Člověk v tísni, o.p.s. | Názory
7. 1. 2008 0:00

Komiks: Jak se bojuje s časem?

Třináctý díl pravidelného komiksu
Foto: Aza

Mříže na dveřích, vrátnice, kde se musíte prokázat při odchodu i příchodu, žádanky na opuštění prostoru, kovové postele...

Takhle vypadá pobytové zařízení pro žadatele o mezinárodní ochranu. Lidé tady čekají na vyřízení své žádosti mnoho měsíců. Důvody, proč usilují o azyl v České republice, jsou různé. Vedle pronásledování v zemi původu, na jehož základě je možné azyl získat, to může být třeba i snaha zlegalizovat zde svůj pobyt.

Jedním z těch, kteří čekají, je i Konstantin. Jeho holá hlava i tvář bez obočí a řas napovídají, že ho trápí vážná nemoc - rakovina. Konstantin mnoho let "bez papírů" pracoval a žil v České republice. Před rokem mu ale lékaři sdělili vážnou diagnózu. Bez zdravotního pojištění léčba možná nebyla, a tak se Konstantin svou situaci rozhodl řešit žádostí o mezinárodní ochranu. Vyřízení žádosti trvá nějakou dobu a Konstantin zatím bude moci u nás legálně pobývat a získá čas, který potřebuje na boj s nemocí.

Třeba se stihne uzdravit do té doby, než bude jeho žádost zamítnuta, což se pravděpodobně stane, neboť zamítnuto je u nás 93 % žádostí. Nebo se přece jen úředníci nad jeho osudem smilují a azyl mu přidělí.

Diskutujte: Jak by se podle vás měla Česká republika přistupovat k žadatelům o azyl?

  • Další díl pravidelného komiksu naleznete na Aktuálně.cz příští pondělí
 

Právě se děje

před 21 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy