Člověk v tísni, o.p.s. | Názory
17. 12. 2007 0:00

Komiks: Jak se čeká na lepší život?

Desátý díl pravidelného komiksu
Foto: Aza

Na ukrajinských zastupitelstvech, které vydávají víza do České republiky, panuje napjatá situace. Lidé zde musejí na vydání víza čekat i několik dní. Přitom před několika měsíci byly všechny žádosti vyřízeny za jeden den.

Vstup České republiky do schengenského prostoru vzbuzuje mezi Ukrajinci obavy. Kdo může, snaží si zajistit vízum do Vánoc - kdoví, co bude "potom". Nikdo nemá dostatek informací.

Je možné, že žádosti o vízum budou prověřovány důkladněji a všechno se potáhne ještě zdlouhavěji než teď. Nebo se třeba nezmění nic, ale lidé mají sklon očekávat změny k horšímu.

Tato situace nahrává mafiím, které za příslušný obnos pomáhají žadatelům celou anabázi obejít a zajistí papíry bez čekání. Zájem Ukrajinců o vstup do České republiky ale roste dlouhodobě a nesouvisí pouze se vstupem České republiky do Schengenu. Počet Ukrajinců pobývajících legálně v České republice se během posledního roku zvýšil o téměř 30 000 na současných 122 000.

Diskutujte: Měla by podle vás být Česká republika při udělování víz přísná?

 

Právě se děje

před 4 minutami

Vrtulník, při jehož nehodě v USA zemřel Petr Kellner a další lidé, před pádem pomalu manévroval těsně nad vrcholem hřebene, uvedli vyšetřovatelé

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy