Člověk v tísni, o.p.s. | Názory
19. 11. 2007 12:55

Komiks: Jak se Česko nepáře s cizinci

Šestý díl pravidelného komiksu
Foto: Aza

Vyřízení všech papírů k tomu, aby cizinec mohl legálně pracovat v České republice, je velmi zdlouhavý proces. Aby získal vízum, neboli povolení k pobytu, musí mít pracovní povolení, potvrzení od lékaře, potvrzení o kvalifikaci, ubytování, rodinní příslušníci musí mít sjednané zdravotní pojištění atd.

Informace o nutných náležitostech jsou sice veřejně přístupné, ale cizinci je neumí najít. Navíc je známé, že úředníci si nejasné české zákony vykládají různě a často mají na cizince další požadavky. Vyřízení všech dokumentů může nakonec trvat i šest měsíců.

Získáním papírů ale vše nekončí, spíš naopak.

V Česku byrokratická anabáze pro cizince pokračuje. K tomu je navíc ještě nutné všechno vyřizovat v češtině. A to už je pro mnohé úplně nereálné. A tak se mnoho Ukrajinců, kteří k nám za prací migrují nejvíce, obrací na zprostředkovatele, neboli "klienta". Ten vše - za nemalý obnos- vyřídí za ně. Nejenže zařídí vízum, ale i ubytování a zaměstnání. Firmy si pak cizince od něj či od spřátelených agentur na práci půjčují. Peníze za odvedenou práci dostává klient a než vyplatí mzdu lidem, kteří pro něj pracují, strhne z ní částku pro sebe. A to může být i padesát procent.

Pokud by pravidla pro legální zaměstnávání cizinců byla jednodušší a přehlednější, je velmi pravděpodobné, že by klientskému systému ubyla živná půda. Souhlasíte s tímto tvrzením?

 

Právě se děje

před 24 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy