Člověk v tísni, o.p.s. | Názory
3. 12. 2007 0:00

Komiks: Jak se Česko nepáře s cizinci

Osmý díl pravidelného komiksu
Foto: Aza

Když policie odhalí cizince, který našem území nelegálně pracuje nebo pobývá, co udělá?

Má dvě možnosti. Buď ho nechá jít s pokutou, nebo ho vyhostí.Vyhoštění přestavuje zákaz pobývat na našem území po dobu pěti let v případě cizinců, kteří zde nelegálně pracují, nebo tří let u cizinců s nelegálním pobytem.

České právo považuje nelegální práci za horší prohřešek než nelegální pobyt bez práce. V praxi vyhoštění znamená, že cizinec většinou dostane razítko do pasu a je na něm, aby zemi opustil. To často vede k tomu, že se "označkovaný" jedinec zase zanoří mezi desítky tisíc nelegálů a ztratí se jako jehla v kupce sena.

Stát má možnost dohlédnout na to, aby cizinci skutečně zemi opustili. Policie může vyhoštěné cizince zadržet a posadit na autobus, do kterého jim zaplatila jízdenku. To ale není zdaleka tak časté. Vzhledem k počtu vyhoštěných cizinců je to pochopitelné - výlet všech nelegálních cizinců domů by se státu dost prodražil.

Naskýtá se otázka, jaký smyl mají médii oslavované zátahy na nelegální cizince, s kterými se v poslední době roztrhl pytel.

Je to efektní hra na kočku a myš, jejíž účinnost ale není moc vysoká. Zátah zpravidla odhalí jen malou část nelegálů, z nichž navíc část zemi ani neopustí nebo se sem opět vrátí. Někteří třeba hned, díky falešným papírům, které jim seženou pokoutní zprostředkovatelé. Na celý tento systém doplácejí poctiví cizinci, jejichž pracovní sílu Česká republika akutně potřebuje. A velké ryby, kterým současný systém vyhovuje, si zatím mnou ruce nad zvyšujícími se částkami na jejich bankovních kontech.

Nebylo by lepší mít liberálnější zákony povolující zde práci více lidem, a zároveň přísnější postihy pro ty, kdo je překračují?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy