Člověk v tísni, o.p.s. | Názory
31. 12. 2007 9:10

Komiks: Kolik zamítnutých žádostí je dost žádostí?

Dvanáctý díl pravidelného komiksu
Foto: Aza

Zákon o pobytu cizinců, zákon o azylu, školský zákon, zákon o zaměstnanosti a ještě mnoho dalších zákonů upravujících například zdravotní pojištění nebo bydlení. To všechno by si měl teoreticky nastudovat cizinec, který se rozhodne žít v České republice.

Všechny informace jsou k dispozici pouze v češtině a k jejich nalezení si musí skoro najmout soukromého detektiva - jsou totiž na různých místech. Informace jsou navíc málo srozumitelné a jsou většinou na internetu, který ne všichni cizinci umí používat.

Cizinci ale často ani netuší, co si vlastně mají prostudovat. Většinou se pak spoléhají na informace od krajanů a od lidí, kteří jsou jim ochotní poradit. Mnozí z těchto rádců to dělají za tučnou odměnu. Cizinci se tak často dostávají do závislosti na lidech, kteří informace mají nebo umějí opatřit, a do nelegálního postavení, čímž stát přichází o miliony na daních.

Tento stav má různá řešení - třeba zjednodušení všech předpisů a poskytování informací v rodných jazycích cizinců, kteří zde pracují a jejichž práci Česká republika nutně potřebuje. Cizincům by pomohla i větší vstřícnost úředníků a úřednic.

Diskutujte: Měli by být úředníci a úřednice vůči cizincům vstřícnější?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy