Člověk v tísni, o.p.s. | Názory
5. 11. 2007 0:00

Komiks: Párání a nepárání s cizinci. O práci venku

Čtvrtý díl pravidelného komiksu
Foto: Aza

Na anglických a irských farmách, v továrnách, na stavbách nebo v kuchyních restaurací člověk málokdy zaslechne angličtinu. Zato se tu může dobře naučit polsky, nebo i česky.

Do italských domácností zase dochází desítky tisíc rumunských a moldavských pečovatelek a druhým pracovním jazykem českých stavenišť je ukrajinština.

Všude v Evropě se opakuje stejná situace. Jsou zaměstnání, která místní obyvatelé už dělat nechtějí, i když jsou nezaměstnaní. Důvodem je fyzická náročnost těchto profesí a jejich nízká společenská prestiž v kombinaci se štědrým systémem sociálních dávek.

Jedinou možností, jak neohrozit ekonomický růst země a fungování služeb, je zaměstnat cizince a cizinky, kteří jsou ochotni za nabízených podmínek práci vykonávat. Jsou motivovaní lepším finančním ohodnocením než ve své mateřské zemi či nemožností tam sehnat práci.

Místní obyvatelé ale často jejich přínos nevidí a dívají se na příliv cizinců s nevolí. Podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění z května 2007 si 68 % české veřejnosti myslí, že zahraniční pracovní síla Čechy ohrožuje. Podle tří čtvrtin Čechů by cizinci neměli pracovat v místech s vysokou nezaměstnaností.

Myslíte si i vy, že cizinci a cizinky ohrožují český pracovní trh?

 

Právě se děje

Další zprávy