Člověk v tísni, o.p.s. | Názory
12. 11. 2007 8:00

Komiks: Párání a nepárání s cizinci. O zelených kartách

Pátý díl pravidelného komiksu
Foto: Aza

Zaměstnavatelé si zoufají nad nedostatkem pracovníků. Chybějí IT odborníci, programátoři, konstruktéři, kvalifikovaní dělníci. Ale Češi mají pochybnosti: Mají jimi být cizinci?

Ekonomové varují, že omezený počet zaměstnanců může zabrzdit růst ekonomiky. Tuto negativní prognózu mohou alespoň částečně zvrátit cizinci. Vláda tedy pojala záměr ulehčit cizincům vybraných profesí příchod do České republiky.

Zelené karty, které chce zavést ministerstvo průmyslu a obchodu, by jim umožňovaly získat povolení k pobytu a zaměstnání jednodušeji a za mnohem kratší dobu než teď. Od nápadu k realizaci je ale u nás dlouhá cesta v labyrintu připomínkového řízení různých zainteresovaných ministerstev.

Pokud zelené karty vůbec budou, zdá se, že to nebude dřív než za dva roky. "Nevyfouknou" nám cizince jiné evropské země, které problém nedostatku lidí řeší stejně jako my? Vnímáte příchod cizinců na český pracovní trh jako pozitivní a užitečný jev, nebo spíše ohrožení?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy