Člověk v tísni, o.p.s. | Názory
15. 10. 2007 14:00

Komiks: Párání a nepárání se s cizinci. O frontách

První díl pravidelného komiksu
Foto: Aza

Sedm hodin ráno. Před budovou cizinecké policie už stojí dlouhatánská fronta, ačkoli se přepážky  otevřou až za hodinu. Čeká se tu na pořadové číslo, které cizincům zaručí, že v průběhu dne přijdou na řadu. Na koho se číslo nedostane, má s největší pravděpodobností pro dnešek smůlu. 

Cizinci, kteří mají s cizineckou policií zkušenost, si stěžují, že se k nim policie chová nevybíravě. Vedle dlouhé čekací doby kritizují i neochotu úředníků. Komplikovanost a nejednoznačnost zákonů vede k tomu, že si je úředníci vykládají různě.

Cizincům komplikuje život i to, že všechny dokumenty jsou pouze v češtině a mnoho zaměstnanců nehovoří žádným cizím jazykem.

Mluví se i o korupci. Cizinci ze zemí mimo EU, kteří zde chtějí pobývat déle než 90 dní, ať už za účelem studia nebo zaměstnání, musí kvůli prodloužení pobytu nepříjemnou návštěvu této instituce absolvovat každý rok znovu.

Myslíte si, že by se k nim měla cizinecká policie chovat vstřícně a civilizovaně, nebo by měla být spíše represivní složkou, která se s nikým nemusí párat?

Další díl naleznete na Aktuálně.cz v pondělí 22. října.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Čech odsouzený ve Francii za pašování migrantů je na svobodě

Český řidič, kterého v roce 2018 francouzský soud poslal do vězení za pašování migrantů, je na svobodě. Informaci potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský, který se případu dlouhodobě věnuje. Jiří Sagan si odpykal dvouletý trest, nyní se podle Zdechovského zdržuje ve Španělsku.

V roce 2018 francouzská policie při kontrole Saganova kamionu v přístavním městě Calais objevila skupinu Iráčanů. Soud později Čechovi uložil za pašování migrantů nejdříve trest vězení v délce 18 měsíců, loni jej zpřísnil na dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy