Člověk v tísni, o.p.s. | Názory
10. 12. 2007 9:28

Komiks: Proč je lepší zánět měchýře než střeva?

Devátý díl pravidelného komiksu
Foto: Aza

Irina je mladá žena s vysokoškolským titulem z Moldávie. Žije tady už dlouho - a nemá zdravotní pojištění.

Stojí totiž dva tisíce měsíčně a musí se platit na půl roku dopředu. Z platu uklízečky je našetřit takovou sumu téměř nemožné.  Zdravotní pojištění je dopředu nutné zaplatit i pro děti, což například pro čtyřčlennou rodinu znamená vydat najednou desetitisícovou částku.

Podle zákona by všichni cizinci měli být pojištěni. Realita je ale spíše opačná.

Pro případ kontroly mají neplatné potvrzení, nebo taky nic. K lékaři nechodí, dokud nejde do tuhého. Pro ošetření se pak rozhodují podle toho, kolik zrovna konkrétní zákrok stojí. Lékaři jsou na to už připraveni a mají k dispozici ceníky.

Irině jednou otekla noha. Vypadalo to hrozivě, a tak nakonec k doktorovi šla. Když jí ale řekli, kolik by stálo pouze vyšetření, zvedla se a odešla, protože tolik peněz utratit nemohla. "Doktorka za mnou vyběhla na chodbu a dala mi do ruky injekci, ať si ji píchnu sama doma, do břicha nebo do nohy, že mi to pomůže," vzpomíná Irina, i na to, jak si pak píchla injekci do nohy doma v koupelně na zemi, a přitom omdlela. Irina měla štěstí, že narazila na hodnou doktorku.

Většina cizinců však, pokud zrovna nemá peníze, odchází "na revers" bez jakéhokoli ošetření a doufá, že se vše nějak zahojí.

Je podle vás současná situace v pořádku?

 

Právě se děje

před 12 minutami

Vrtulník, při jehož nehodě v USA zemřel Petr Kellner a další lidé, před pádem pomalu manévroval těsně nad vrcholem hřebene, uvedli vyšetřovatelé

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterý zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy