Jan Lipold Jan Lipold | Názory
20. 7. 2011 10:35

Konec korupce. Recept na volební guláš se jmenuje UČIVO

Jaké to je, dostat přes záda ratingem? Ani se neptejte. Zprávy o páté.

Předčasné volby teď zjevně nehrozí, protože vyšťavené partaje na ně nemají peníze. Ty pořád ještě největší, oranžová a modrá, na tom musejí být vážně už dost špatně, když chtějí výdaje na kampaň vynést na světlo veřejné kontroly. To by se dřív nemohlo stát!

Tohle si platíme, nebo je to pozornost podniku?
Tohle si platíme, nebo je to pozornost podniku? | Foto: Ludvík Hradilek

Pravicová ODS překvapila návrhem zřídit nevládní organizaci (!), která by náklady na volební guláš monitorovala, což by si platily samy strany. Není Apríla?

V čele UČIVO (Úřadu pro čisté volby) zřejmě stane mediální magnát Jaromír Soukup, bývalý úhlavní sponzor Olgy Zubové a asi i většiny ostatních billboardizovaných kandidátů.

Dozorčí radu povede premiérův poradce a laureát antibyrokratické ceny Martin Říman.

Ne, vážně, snad i tohle by bylo lepší, než opáčko roku 2010. Ale kromě - doufejme - sponzorského a účetnického striptýzu je potřeba taky utáhnout penězovod ze státního rozpočtu. Dokud budou strany fasovat desítky a stovky milionů, čistě jako výraz díků za svou bohulibou existenci, nic je na uzdě neudrží a budou v kampaních fixlovat dál. 

Pražský magistrát se rozhodl, že návštěvníci kongresů o 500 a více lidech budou mít poloviční slevu na MHD; za den zaplatí 55 místo 110 korun. Rozdíl činí v západní eurozóně asi tak malé pivo.

Tento geniální recept na podporu kongresové turistiky má ročně přijít na tři a půl milionu korun. Tolik stojí v Praze asi tak jedno natřené zábradlí, takže jde naštěstí spíš o pitoreskní, než nebezpečný nápad.

Ale může se hodit: až zase zdraží jízdné, bude potřeba to něčím vysvětlit.

„Boj s kůrovcem" v podání šumavského šéfdřevorubce Jana Stráského připomíná styl neomalených stavebníků. Třeba ve Varech, Ostravě, nebo CHKO Středohoří, když jsme u té přírody. Postavím si, co budu chtít, sedřu s pole ornici, kdy budu chtít, vyvezu zeminu, kam budu chtít. A mějte mě rádi, pokutu vám přinejhorším pošlu.

Kůrovci? Neprojdou.
Kůrovci? Neprojdou. | Foto: Aktuálně.cz

Tak i na Šumavě. Protože je tam „kalamita tisíciletí" (vážně? jak to může vůbec někdo vědět?), rube se park nepark, zóna nezóna a hlavně zákon nezákon.

Stráský, takto „ředitel Národního parku", mučivé dilema mezi právem a svatou válkou s broukem vyřešil statečně. Dospěl k názoru, že „zákon o ochraně přírody a krajiny je postaven na nereálných principech."

"Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami," vysvětlil s odzbrojující logikou, jak bude šumavský masakr motorovou pilou pokračovat.

Sázíme se, že do konce prázdnin nějaká inspekce opravdu šumavským přírodoborcům nějaký flastr vyměří. Jdete do toho?      

Čtyři pětiny Čechů nerozumí daním, ukázal průzkum. Redakce Zpráv o páté taky ne, kdyby se nás někdo ptal.

Dvě třetiny lidí kromě toho nechtějí DPH zvýšit na 14, 17,5, 19, 20 nebo kolik procent, jak navrhuje (píšeme to v úterý v 17 hodin a 50 minut) vláda. Neboli, jediné, čemu rozumíme, je, že daně jsou moc velké, což ovšem není žádné velké překvapení. Jsou země, kde to vědí už několik tisíc let.

Čemu ve Zprávách o páté nerozumíme už vůbec, jsou tzv. ratingové agentury. Jejich moc si neumíme vysvětlit jinak, než že do finančnictví bylo potřeba instalovat božský princip.

Ze středu Evropy, když zrovna nesedíte na burze nebo něčem podobném, se to jeví asi tak: kdesi na obláčku levituje guru, jednoho dne ukáže třeba Portugalsku palec dolů, a už to jede. Zásah vyšší, nadpřirozené síly, proti které nezmůžete nic. Osud.

Na amerických hypotečních dluhopisech se navíc ukázalo, že bůh ratingu je dobrý a spravedlivý, i když na první pohled vypadá jako mimoň. Ostatní to pochopili a modlí se k němu dál. Aby jim požehnání alespoň BBB+ seslati ráčil.

Není divu, že světské moci - typu Brusel - se takový pořádek nelíbí. Jenže existenci boží může tak možná, a to ještě spíš tajně, popírat. S trůnem jen tak něco nehne, to je jí jasné.

Byly to pěkné Kolorsy.
Byly to pěkné Kolorsy. | Foto: Tomáš Netočný

Ke zdařilému hudebnímu festivalu Colours of Ostrava dodáváme: Být takový spektákl v Praze nebo Karlových Varech, udělají z něj média událost I. a třídy, prošpikovanou živými vstupy. Takhle se pořád podává jako „regionální" akce, ačkoli metropoli se o takovém podniku ani nezdá.

Což je ale jedině dobře! Nechceme nic měnit, jen si všímáme.  

 

Právě se děje

Další zprávy