reklama
 
 

Královéhradecko. Skály, krajky, safari

3. 1. 2007
Česká NEJ - A je to zde. Od října s námi vybíráte česká NEJ po jednotlivých krajích. A po jednotlivých krajích vám nyní představíme, co jste vybrali. Včetně nejlepších z nejlepších.

V královéhradeckém kraji vítězí příroda - z prvních pěti příček obsadila rovné tři. Nejvíce jste však navrhovali památky.

Zvítězily teplicko-adršpašské skály, následované safari ve Dvoře Králové nad Labem (druhé místo), muzeem krajky ve Vamberku (třetí místo), Českým rájem (čtvrté místo) a Hradcem Králové coby významným symbolem moderní meziválečné architektury (páté místo). 

Nedařilo se naopak překvapivě Babiččině údolí, zámku v Chlumci nad Cidlinou a památníku bitvy u Chlumu. Zcela pak vypadl po celém světě úspěšný královéhradecký chlapecký pěvecký sbor Boni Pueri.

Místo něj jsme tedy do výběru zařadili v tzv. "Druhé šanci" Jičín - město pohádek. Protože jste o něm však nehlasovali, nechali jsme ho symbolicky na posledním místě.

V žebříčku tak obsadily většinu opět památky (dvanáct), následované přírodními zajímavostmi (čtyři), jedním rodákem a třemi blíže nezařaditelnými místními unikáty.

Adršpašsko-teplické skály

Patří k nejmalebnějším přírodním scenériím u nás. Tvořeny jsou kvádrovými pískovci, vymodelovanými do překrásných tvarů vodou, větrem a mrazem. Vytvářejí také nespočet kaňonů, soutěsek a dalších překvapivých zákoutí.

Oblast byla vyhlášena přírodní rezervací a je hodnotná nejen z geologického hlediska, ale i rozmanitostí rostlinstva (bylo zde zjištěno 238 původních druhů).

Zdejší skalní město je jedním z nejvýznamějších horolezeckých terénů v České republice. Lokalitou vedou i mnohé naučné stezky, které vás se zdejšími přírodními skvosty dobře obeznámí a nadchnou vás možná tak, jako v roce 1770 nadchly romantického spisovatele Johanna Wolfganga Goetheho.

20 královéhradeckých NEJ

 • 1. místo

Adršpašsko-teplické skály

Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, jedno z nekrásnějších pískovcových skalních měst v Česku. Rozmanitě vytvarované skalní útvary (Starosta a Starostová, Milenci ad.), divoké a lidem těžko přístupné skalní kaňony a rokle či vzácně se vyskytující druhy flóry a fauny.

 

 •  2. místo

ZOO Dvůr Králové nad Labem

ZOO Dvůr králové (jediná ZOO na světě s chovem posledních exemplářů nosorožce bílého severního (v přírodě vyhuben, v zoo mají jeden kus v USA) - světová rarita a poslední žijící exempláře.

 

 •  3. místo

Muzeum krajky Vamberk

Muzeum krajky Vamberk, jediné svého druhu v České republice, dokumentuje vývoj českého krajkářství od počátku 18. století po současnost. Vamberk je s historií paličkovaných krajek svázán téměř čtyři staletí a stal se centrem krajkářské tvorby v Orlických horách.

 •  4. místo

CHKO Český ráj

CHKO Český ráj, byla vyhlášena jako první CHKO v Československu v roce 1955 na území nynějších okresů Semily, Mladá Boleslav a Jičín.

 

 •  5. místo

Hradec Králové, salon republiky

Hradec Králové, díky prozíravé spolupráci osvíceného primátora Ulricha a význačných architektů (Kotěra, Gočár, Liska a další) se krajské město již od meziválečného období mohlo chlubit přízviskem "salon republiky".

  

 •  6. místo

Stavebnice Merkur

Merkur, název vláčků a kovové stavebnice, která vznikla počátkem minulého století v Polici nad Metují (firma Inventor Jaroslava Vancla). Během 20. století se stala nejoblíbenější českou hračkou a úspěchy získávala i v zahraničí. V Polici nad Metují bylo nedávno otevřeno muzeum stavebnice Merkur.   

 • 7. místo

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Dělostřelecká tvrz Dobrošov u Náchoda, součást českého pohraničního opevnění z let 1935-1938. 400 metrů podzemních chodeb a sálů.

  

Zámek Kuks

Zámek Kuks a galerie barokních soch Matyáše Bernarda Brauna.

  

 

Sněžka

Sněžka, nejvyšší hora ČR.

 

 

 • 8. místo

Karel Čapek

Karel Čapek (1890-1938), rodák z Malých Svatoňovic, významný spisovatel, novinář, dramatik a filosof.

 

 

 • 9. místo

Muzeum Betlému Třebechovice pod Orebem

Třebechovice pod Orebem, muzeum betlémů ze všech oblastí Česka. Nachází se zde největší mechanický dřevěný Proboštův betlém, největší na světě (7 x 3 x 2m, 351 figurek), pravidelný exponát světových výstav.

 

Galerie antického umění v Hostinném

Galerie antického umění v Hostinném, jediná galerie kopií antických soch ve střední Evropě. Jde o sbírky Univerzity Karlovy, které jsou umístěny v bývalém františkánském klášteře v Hostinném.

 

Dřevěný kostel v Broumově

Broumov, kostel Panny Marie, nejstarší dřevěný kostel v Česku.

 

 

 Zámek Hrádek u Nechanic

Hrádek u Nechanic, romantický zámek ve stylu windsorské gotiky

 

 

 • 10. místo

 Petrof Hradec Králové

Petrof, Hradec Králové, největší evropský výrobce pianin a klavírů, rodinný podnik s téměř 150letou tradicí.

 

 

Pevnost Josefov

Josefovská pevnost (Jaroměř-Josefov), vedle Terezína jediná zachovalá pevnost z doby Rakouska-Uherska. Neopakovatelná a dodnes patrná atmosféra vojenského eráru.

 

 • 11. místo

Babiččino údolí

Babiččino údolí, místo, kde se odehrává děj Babičky od Boženy Němcové.

 

 

 Zámek Karlova Koruna

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou od G. Santiniho s ojedinělým půdorysem ve tvaru královské koruny. Název je odvozen od Karla VI., který sem zavítal po své korunovaci.

 

 • 12. místo

Památník bitvy u Chlumu

Památník bitvy u Chlumu, 3. července 1866 se severozápadně od Hradce Králové konala jedna z největších bitev 19. století, která rozhodla o výsledku prusko-rakouské války. Připomíná ji řada pomníků a pamětních křížů.

 

 • 13. místo (tzv. Druhá šance)

Jičín, město pohádek

Jičín není jen vstupní branou do Českého ráje. Každoročně se zde totiž také koná festival pohádek, na počest postavičky loupežníka Rumcajse, který se zrodil v hlavě zdejšího rodáka Václava Čtvrtka.

autor: abb

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama