David Klimeš David Klimeš | Názory
20. 11. 2019 9:15

Lidovce čeká restart. Snad se jim podaří, Česko je potřebuje

KDU-ČSL dostane novou šanci vybrat si šéfa, který bude schopný ubránit u nás skutečný konzervativismus proti tomu nebezpečnému.
Lídr KDU-ČSL Marek Výborný
Lídr KDU-ČSL Marek Výborný | Foto: ČTK

Předseda Marek Výborný nakonec nebude šéfovat straně ani rok. Včera ohlásil, že po rodinné tragédii funkci v lednu položí. Osobnostně je to úctyhodné rozhodnutí, dá-li politik přednost rodině před vysokou funkcí. Zvláště v časech, kdy se jiným děti v nouzi hodí jen jako bílí koně do různých firem.

Marek Výborný si tedy zaslouží uznání a podporu. To ale nic nemění na faktu, že impuls, který měl přešlapující partaji přinést, zůstal pouhou nadějí. Lidovci pod jeho vedením nepřestali olizovat pětiprocentní hranici, zato na politický stůl začali pokládat čím dál bizarnější návrhy.

Teď tedy za smutných okolností dostávají ke stému výročí svého založení nečekaně novou šanci. Důvod držet jim palce má přitom i ten, pro koho jsou prakticky nevolitelní.

Klidná síla upadající strany

Marek Výborný si letos na březnovém sjezdu získal spolustraníky energií a také ochotou popisovat věci bez příkras. Lidovci vysílení koalicí-nekoalicí se Starosty a nezávislými na něj tedy vsadili. Jenže fázi nadšení vystřídala celkem rychle fáze zklamání. Jako předseda nedokázal Výborný nabídnout žádnou vizi, která by straně pomohla. Nepřinesl žádné osvěžující nápady, neobklopil se inspirativními experty a širší veřejnost nedokázal zaujmout ani rétoricky.

Návrhy, s nimiž KDU-ČSL za jeho šéfování začala přicházet, sice získaly na razanci, ale také - omlouváme se za upřímnost - na hlouposti. Strana, která nebyla schopna nabídnout srozumitelný ekonomický, sociální či zdravotnický program, začala vynakládat pozoruhodnou energii například na boj za ústavní ochranu vody. Přitom zmínka o ochraně přírodních zdrojů už v našem základním zákoně dávno je. Účinnější by tedy bylo soustředit se na nějaké normy konkrétní, právě s těmi ale lidovci ne a ne přijít.

Zklamáním byl i jejich nový daňový balíček pro rodiny, který pracujícím rodičům zase jen nabízel zvýšení slev na děti. Ty jsou přitom dost vyšponované už teď a jejich další zvýšení ničemu zásadnímu nepomůže v situaci, kdy mladým rodinám zoufale chybí především kvalitní veřejné služby od školek po družiny. Přesto lidovci dál tvrdohlavě opakovali svou už tolikrát oslyšenou nabídku - a stagnovali.

"Nebudeme štěkajícím ratlíkem, ale sebevědomou klidnou stranou," sliboval na jaře Marek Výborný, když se ucházel o předsednictví strany. Pokud se ovšem sebevědomá strana pozná podle smysluplného programu a ratlík naopak podle narychlo ušitých kraválových návrhů, pak ten slib snad raději ani nepřipomínejme…

Takzvaní konzervativci

Při lednové volbě nového vedení lidovců ale nepůjde jen o lapálie jedné malé opoziční strany. Ve hře je mnohem víc: osud konzervativní politiky v Česku.

V poslední době jsme sice ve veřejném prostoru svědky hotových orgií konzervativismu. U těch, kdo se jím zaklínají, ale jde zpravidla jen o projev verbální diarey. A pojem sám se bohužel stal pouze krycím jménem pro výrony frustrací, národovectví a egoismu. Má-li dnes někdo šanci úspěšně se s touto nebezpečnou tendencí utkat - a vrátit konzervativní politice dobrou pověst -, je to především KDU-ČSL se svou stoletou historií nijak zvlášť intelektuálně hluboké, ale pozitivní lidové úcty k tradici.

Kdysi lidovcům konzervativnější voliče přetahovala méně liberální část ODS, ta ale nyní zdegenerovala v euroskeptickou úderku, která se cítí být permanentně ohrožená neomarxisty a cyklisty - a velmi nekonzervativně přitom třeba chce mladým lidem odpustit daně z příjmu.

TOP 09 svůj důraz na tradice už dávno opustila a stala se naopak miláčkem liberálního velkoměsta.

Velmi nebezpečná verze konzervativismu (čistě nominálního) zato vznikla kolem Tomia Okamury s jeho kruciátou proti úplně všem, kdo zrovna netáhnou s ním. Jen o něco umírněnější verzi téhož pak destiluje i mladší z Václavů Klausů, který slibuje vrátit zpět starý dobrý svět - přesně ten, jaký nikdy neexistoval.

KDU-ČSL se tak ocitá před zajímavým oknem příležitosti. Snad si v lednu dokáže zvolit vedení, které se jej nebude bát otevřít.

Proevropskou politiku má strana v krvi, takže je schopna se v největší unijní frakci snadno ubránit svodům přílišné eurokritiky. Stejně tak se lidovci vždy dívali na svět zorným úhlem obyčejného venkovského člověka, což je už několikrát zachránilo před nástrahami vypjatých ideologií. A vždy měli ve svých řadách i mezi voliči dost seniorů, což je učilo a učí funkční mezigenerační solidaritě.

Pokud by se jim teď podařilo tento letitý základ přetavit do podoby smysluplného a moderního konzervativního programu, mohl by se pro ně stát odrazovým můstkem do hlubších než jen pětiprocentních vod.

Po generálce

Lidovci asi už tuší, že znovu zvolit předsedou někoho, kdo bude sice populární uvnitř strany, ale veřejně naprosto nevýrazný, by bylo hazardní. Letošní březnový sjezd tak lze nyní brát jako generálku na ten, který stranu čeká příští rok v lednu. Co odhalila? Například nadějný fakt, že i po odchodu velmi úspěšného Pavla Bělobrádka má KDU-ČSL k dispozici docela dost osobností. Stejně tak ale bohužel i varování, že postrádá jakoukoli použitelnou vizi.

Na té lze samozřejmě zapracovat. Pokud by ovšem lidovci svůj už druhý restart během krátké doby opět nezvládli, byla by to škoda nejen pro ně, ale i pro Česko.

Jakmile totiž vyklidí pole konzervativci, kteří možná nejsou úplně prudkými intelektuály, ale jejich osobnost jim dává jasné mravní limity, přijdou ti, kteří se - řečeno s klasikem - "jen tak nezakecají".

Manželství je svazek muže a ženy, je osvědčené po staletí a zaslouží si ochranu zákona, tvrdí nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 8 minutami

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová má koronavirus, její stav je stabilizovaný

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová byla po nákaze koronavirem převezena do londýnské nemocnice. Stav třiasedmdesátileté umělkyně je stabilizovaný, uvedla v neděli s odvoláním na jejího agenta Francoise Ravarda agentura PA. "Všichni si přejeme její brzké a plné uzdravení," řekl Revard.

Faithfullová se proslavila mimo jiné písní As Tears Go By, kterou v 60. letech napsali členové kapely Rolling Stones Mick Jagger a Keith Richards. S frontmanem skupiny Jaggerem Faithfullová jeden čas i chodila. Měla i úspěšnou sólovou kariéru.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Milion eur věnoval nemocnici v Barceloně také Xavi

Bývalý záložník Barcelony Xavi následoval příklad svého někdejšího spoluhráče a později trenéra Pepa Guardioly a také on věnoval milion eur (27,7 milionu korun) nemocnici v Barceloně. Ta peníze využije na nákup pomůcek pro ošetřující personál i pro pacienty s nemocí Covid-19.

Čtyřicetiletý Xavi, jenž v současnosti trénuje katarský klub Al Sád, je barcelonským odchovancem a s klubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a čtyřikrát Ligu mistrů.

Milion eur na boj s koronavirem už věnoval také bývalý Xaviho spoluhráč Lionel Messi, jenž částku rozdělil mezi barcelonskou nemocnici a lékařská zařízení v rodné Argentině.

Fotbalisté Barcelony se také po dobu krize vzdají 70 procent platu, aby přispěli na mzdy ostatních zaměstnanců. Španělská liga byla přerušena v polovině března a její restart je podobně jako u dalších evropských soutěží v nedohlednu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Přestřelka drogových kartelů v Mexiku si vyžádala 19 mrtvých, násilí trvá navzdory pandemii

Při přestřelce mezi dvěma drogovými gangy v severomexickém státě Chihuahua zemřelo 19 lidí. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na státní zastupitelství. K zabezpečení oblasti, kde spolu soupeří kartely Sinaloa a Juarez, byli vysláni vojáci a policie. Podle místních médií patřily gangy ke jmenovaným znesvářeným kartelům.

Bezpečnostní síly v osadě Chuchuichupa nedaleko města Madera v pátek večer místního času nalezly 18 těl, dva granáty, dva vozy a 18 dlouhých střelných zbraní. Podle agentury AP přestřelku se zraněními přežili dva muži. Jeden později zemřel v nemocnici, druhý je ve vazbě. 

V pátek mexický prezident Andrés Manuel López Obrador konstatoval, že násilí mezi kriminálními skupinami přetrvává navzdory šíření koronaviru v zemi

Zdroj: ČTK
Další zprávy