reklama
 
 

Na Zlínsku Zlín poražen. Kroměříží

30. 12. 2006
Česká NEJ - A je to zde. Od října s námi vybíráte česká NEJ po jednotlivých krajích. A po jednotlivých krajích vám nyní představíme, co jste vybrali. Včetně nejlepších z nejlepších.

Ve Zlínském kraji se na prvním místě umístil zámek v Kroměříži, spolu se svými nádhernými zahradami.

Do první pětice se ještě probojovalo Valašské království (druhé místo), skanzen v Rožnově pod Radhoštěm (třetí místo), čtvrtou příčku obsadila rodiná firma Baťů (tedy osobnost Tomáše Bati a jeho nevlastního bratra Jana Antonína) a na místě pátém skončily Bílé Karpaty se svými loukami plnými orchideí.

Překvapivě málo hlasů získalo a na spodních příčkách se umístilo muzeum obuvi ve Zlíně, nedařilo se příliš ani baťovským domkům ve Zlíně. Zcela vypadl ranně gotický hrad Buchlov, jeden z nejstarších hradů na Moravě. Místo něj jsme zařadili v tzv. "druhé šanci" obec Vlčnov, se svojí slavnou "Jízdou králů", která láká nejen místní, ale i turisty z celého světa pro své unikátní lidové tradice.

V celém výběru tak opět převažují pamětihodnosti (rovných deset), dvě dvojice významných osobností, pouze jedna přírodní zajímavost, zbylé příčky obsadily místní folklorní zvyky či tradiční výrobky.

Zámecký park v Kroměříži

Arcibiskupský zámek a k němu přiléhající Podzámecká zahrada a Květná zahrada jsou jedny z nejvýznamnějších památek Kroměříže a celé Moravy.

Celý komplex byl v roce 1995 zařazen mezi národní kulturní památky, od roku 1998 je také zapsán na Listině světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Zámek, přestavěný do své současné podoby po požáru v roce 1752, byl v revolučních letech 1848 a 1849 místem shromáždění, kde odsouhlasili první demokratickou úpravu ve střední Evropě - ačkoliv nerealizovaná, byla ve své době podnětným příkladem pro budoucnost.

K zámku přináleží nádherně upravené zahrady - Květná zahrada v barokním stylu (s cestičkami lemovanými květinovými záhony, s přírodními bludišti, pěšinkami ozdobných keřů a s rotundou bohatě zdobenou obrazy a sochami) a Podzámecká zahrada (pocházející z dob renesance, se zahradními stavbami, vodními cestami, vzácnými dřevinami).

Nalezneme zde i voliéru (ptačinec), králičí kopec, kolonádu, galerii se 44 sochami antických postav a 46 bustami a mnohé další.

20 zlínských NEJ

 • 1. místo

Kroměříž, barokní zámek a jedinečné historické zahrady

Kroměříž, barokní zámek sloužil jako rezidence olomouckých biskupů. Jedinečné historické zahrady, geometricky řešené záhony, pavilon, kolonády. Zámek a zahrady zapsány od roku 1998 na seznamu památek UNESCO.

 • 2. místo

Valašské království

Valašské království, stát ve státě s vlastním králem, konzuláty atd.

  

 

 • 3. místo

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm, nejstarší a největší, nejznámější skanzen a Valašské muzeum v přírodě (1925).

 

 •  4. místo

Tomáš Baťa a Jan Antonín Baťa

Tomáš Baťa (1876-1932) a Jan Antonín Baťa (1898-1965), zakladatel světoznámé firmy, jeden z největších podnikatelů své doby a jeho nevlastní bratr, který v díle úspěšně pokračoval.

 

 • 5. místo

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty, bělokarpatské orchidejové louky patří k druhově nejbohatším typům lučních porostů ve střední Evropě.

 

 • 6. místo

Zlín, jedinečné funkcionalistické město

Zlín, funkcionalistické město vystavěné z valné většiny díky expanzi firmy Baťa. Její bývalá administrativní budova, tzv. "jednadvacítka", byla ve své době jednou z nejvyšších budov ve střední Evropě.

 

 • 7. místo

Vizovice, městečko na úpatí vizovických vrchů

Vizovice, městečko na úpatí vizovických vrchů, známé několik století trvající tradicí výroby slivovice.

 

 

Hřebčín Napajedla

Napajedla, hřebčín založený v roce 1886, nejvýznamnější producent dostihových koní u nás.

 

 

Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice, stavba vrcholného baroka ve stylu italské vily s jedinečnými interiéry.

 

 

 • 8. místo

Luhačovice, největší moravské lázně

Luhačovice, největší moravské lázně s lázeňskou tradicí od 17. století. Secesní lázeňské stavby od architekta Dušana Jurkoviče ovlivněné valašskou lidovou architekturou.

 

 •  9. místo

Velehrad, významné poutní místo

Velehrad, významné poutní místo s prvním cisterciáckým klášterem na Moravě (založený 1205) a pětilodní bazilikou Nanebevzetí Panny Marie.

 

Zámecká zahrada u Holešovského zámku

Zámecká zahrada u Holešovského zámku. Výjimečná zahradní architektura versailleského stylu, která nemá ve střední Evropě obdoby. Soustava vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce, špalírové cesty, růžová zahrada s hvězdárnou, jabloňový sad, obora.

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund

Jiří Hanzelka (1920-2003) a Miroslav Zikmund (*1919), proslulí cestovatelé, kteří v letech 1947-1950 s automobilem Tatra 87 podnikli výpravu do Afriky a Latinské Ameriky. Jako první na světě projeli autem napříč Afrikou. Speciální expozice v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Slavná židle Thonetka č. 14 z ohýbaného dřeva

Slavná židle Thonetka č. 14 z ohýbaného dřeva, známá po celém světě a vyráběna v Bystřici pod Hostýnem.

 

 

 • 10. místo

Obec Strání, kulturní centrum Slovácka

Obec Strání, kulturní centrum Slovácka. Celá oblast je známá díky svým kulturním tradicím a zvykům. K neodmyslitelným událostem se řadí fašankové slavnosti a straňanské hody.

 

Poutní místo Svatý Hostýn

Svatý Hostýn, nejnavštěvovanější poutní místo na Moravě, po Velehradu též nejpamátnější.

 

 

Baťovské domky ve Zlíně

Baťovské domky ve Zlíne (čtvrtě Letná, Zálešná, Podvesná), domky zaměstnanců firmy Baťa, typická zlínská architektura z neomítnutých cihel, vycházející z ideí tzv. zahradního města.

 

Zámek Milotice

Milotice, jeden z nejkrásnějších barokních zámků v Česku.

 

 

 • 11. místo

Muzeum obuvi ve Zlíně

Muzeum obuvi ve Zlíně, více než tisíc exponátů zachycuje výrobní postup, historii českého obouvání, rozličné druhy obuvi z celého světa a výrobky firmy Baťa od jejího vzniku až po znárodnění podniku.

 

 • 12. místo (tzv. Druhá šance)

Vlčnov

Jízda králů (Slovácký folklor), unikátní lidová tradice, která nemá ve světě obdoby, každoročně navštíví obec Vlčnov a region Slovácka tisíce lidí ze zahraničí.

  autor: abb

   reklama
   reklama
   reklama
   Komerční sdělení
   reklama

   Sponzorované odkazy

   reklama