abb | Názory
30. 12. 2006 0:00

Na Zlínsku Zlín poražen. Kroměříží

Česká NEJ - A je to zde. Od října s námi vybíráte česká NEJ po jednotlivých krajích. A po jednotlivých krajích vám nyní představíme, co jste vybrali. Včetně nejlepších z nejlepších.

Ve Zlínském kraji se na prvním místě umístil zámek v Kroměříži, spolu se svými nádhernými zahradami.

Do první pětice se ještě probojovalo Valašské království (druhé místo), skanzen v Rožnově pod Radhoštěm (třetí místo), čtvrtou příčku obsadila rodiná firma Baťů (tedy osobnost Tomáše Bati a jeho nevlastního bratra Jana Antonína) a na místě pátém skončily Bílé Karpaty se svými loukami plnými orchideí.

Foto: www.czechtourism.cz

Překvapivě málo hlasů získalo a na spodních příčkách se umístilo muzeum obuvi ve Zlíně, nedařilo se příliš ani baťovským domkům ve Zlíně. Zcela vypadl ranně gotický hrad Buchlov, jeden z nejstarších hradů na Moravě. Místo něj jsme zařadili v tzv. "druhé šanci" obec Vlčnov, se svojí slavnou "Jízdou králů", která láká nejen místní, ale i turisty z celého světa pro své unikátní lidové tradice.

V celém výběru tak opět převažují pamětihodnosti (rovných deset), dvě dvojice významných osobností, pouze jedna přírodní zajímavost, zbylé příčky obsadily místní folklorní zvyky či tradiční výrobky.

Zámecký park v Kroměříži

Arcibiskupský zámek a k němu přiléhající Podzámecká zahrada a Květná zahrada jsou jedny z nejvýznamnějších památek Kroměříže a celé Moravy.

Celý komplex byl v roce 1995 zařazen mezi národní kulturní památky, od roku 1998 je také zapsán na Listině světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Zámek, přestavěný do své současné podoby po požáru v roce 1752, byl v revolučních letech 1848 a 1849 místem shromáždění, kde odsouhlasili první demokratickou úpravu ve střední Evropě - ačkoliv nerealizovaná, byla ve své době podnětným příkladem pro budoucnost.

K zámku přináleží nádherně upravené zahrady - Květná zahrada v barokním stylu (s cestičkami lemovanými květinovými záhony, s přírodními bludišti, pěšinkami ozdobných keřů a s rotundou bohatě zdobenou obrazy a sochami) a Podzámecká zahrada (pocházející z dob renesance, se zahradními stavbami, vodními cestami, vzácnými dřevinami).

Nalezneme zde i voliéru (ptačinec), králičí kopec, kolonádu, galerii se 44 sochami antických postav a 46 bustami a mnohé další.

20 zlínských NEJ

 • 1. místo

Kroměříž, barokní zámek a jedinečné historické zahrady

Foto: www.czechtourism.cz
Kroměříž, barokní zámek sloužil jako rezidence olomouckých biskupů. Jedinečné historické zahrady, geometricky řešené záhony, pavilon, kolonády. Zámek a zahrady zapsány od roku 1998 na seznamu památek UNESCO.

 • 2. místo

Valašské království

Foto: Aktuálně.cz
Valašské království, stát ve státě s vlastním králem, konzuláty atd.

  

 

 • 3. místo

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

Foto: www.virtualniprohlidky.cz
Rožnov pod Radhoštěm, nejstarší a největší, nejznámější skanzen a Valašské muzeum v přírodě (1925).

 

 •  4. místo

Tomáš Baťa a Jan Antonín Baťa

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Baťa (1876-1932) a Jan Antonín Baťa (1898-1965), zakladatel světoznámé firmy, jeden z největších podnikatelů své doby a jeho nevlastní bratr, který v díle úspěšně pokračoval.

 

 • 5. místo

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty

Bílé Karpaty
Bílé Karpaty | Foto: Aktuálně.cz
Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty, bělokarpatské orchidejové louky patří k druhově nejbohatším typům lučních porostů ve střední Evropě.

 

 • 6. místo

Zlín, jedinečné funkcionalistické město

Obří firma, obří administrativní palác. Jižní detail fasády kancelářské budovy firmy Baťa, v roce vzniku (1938) nejvyšší budovy v Československu.
Obří firma, obří administrativní palác. Jižní detail fasády kancelářské budovy firmy Baťa, v roce vzniku (1938) nejvyšší budovy v Československu. | Foto: Aktuálně.cz
Zlín, funkcionalistické město vystavěné z valné většiny díky expanzi firmy Baťa. Její bývalá administrativní budova, tzv. "jednadvacítka", byla ve své době jednou z nejvyšších budov ve střední Evropě.

 

 • 7. místo

Vizovice, městečko na úpatí vizovických vrchů

Foto: Aktuálně.cz
Vizovice, městečko na úpatí vizovických vrchů, známé několik století trvající tradicí výroby slivovice.

 

 

Hřebčín Napajedla

Foto: Aktuálně.cz
Napajedla, hřebčín založený v roce 1886, nejvýznamnější producent dostihových koní u nás.

 

 

Zámek Buchlovice

Foto: Aktuálně.cz
Zámek Buchlovice, stavba vrcholného baroka ve stylu italské vily s jedinečnými interiéry.

 

 

 • 8. místo

Luhačovice, největší moravské lázně

Foto: www.kr-zlinsky.cz
Luhačovice, největší moravské lázně s lázeňskou tradicí od 17. století. Secesní lázeňské stavby od architekta Dušana Jurkoviče ovlivněné valašskou lidovou architekturou.

 

 •  9. místo

Velehrad, významné poutní místo

Foto: Aktuálně.cz
Velehrad, významné poutní místo s prvním cisterciáckým klášterem na Moravě (založený 1205) a pětilodní bazilikou Nanebevzetí Panny Marie.

 

Zámecká zahrada u Holešovského zámku

Foto: Marian Gallo, 2004
Zámecká zahrada u Holešovského zámku. Výjimečná zahradní architektura versailleského stylu, která nemá ve střední Evropě obdoby. Soustava vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce, špalírové cesty, růžová zahrada s hvězdárnou, jabloňový sad, obora.

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Hanzelka (1920-2003) a Miroslav Zikmund (*1919), proslulí cestovatelé, kteří v letech 1947-1950 s automobilem Tatra 87 podnikli výpravu do Afriky a Latinské Ameriky. Jako první na světě projeli autem napříč Afrikou. Speciální expozice v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Slavná židle Thonetka č. 14 z ohýbaného dřeva

Foto: Aktuálně.cz
Slavná židle Thonetka č. 14 z ohýbaného dřeva, známá po celém světě a vyráběna v Bystřici pod Hostýnem.

 

 

 • 10. místo

Obec Strání, kulturní centrum Slovácka

Foto: Aktuálně.cz
Obec Strání, kulturní centrum Slovácka. Celá oblast je známá díky svým kulturním tradicím a zvykům. K neodmyslitelným událostem se řadí fašankové slavnosti a straňanské hody.

 

Poutní místo Svatý Hostýn

Foto: Aktuálně.cz
Svatý Hostýn, nejnavštěvovanější poutní místo na Moravě, po Velehradu též nejpamátnější.

 

 

Baťovské domky ve Zlíně

Foto: Aktuálně.cz
Baťovské domky ve Zlíne (čtvrtě Letná, Zálešná, Podvesná), domky zaměstnanců firmy Baťa, typická zlínská architektura z neomítnutých cihel, vycházející z ideí tzv. zahradního města.

 

Zámek Milotice

Foto: Aktuálně.cz
Milotice, jeden z nejkrásnějších barokních zámků v Česku.

 

 

 • 11. místo

Muzeum obuvi ve Zlíně

Foto: www.kr-zlinsky.cz
Muzeum obuvi ve Zlíně, více než tisíc exponátů zachycuje výrobní postup, historii českého obouvání, rozličné druhy obuvi z celého světa a výrobky firmy Baťa od jejího vzniku až po znárodnění podniku.

 

 • 12. místo (tzv. Druhá šance)

Vlčnov

Foto: Aktuálně.cz
Jízda králů (Slovácký folklor), unikátní lidová tradice, která nemá ve světě obdoby, každoročně navštíví obec Vlčnov a region Slovácka tisíce lidí ze zahraničí.

   

  Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

  Právě se děje

  Další zprávy