David Klimeš David Klimeš | Názory
17. 12. 2019 7:30

Babišův Národní investiční plán neinspiroval Baťa, ale Štrougal

Jízdní řád vládních investic připomíná komunistické pětiletky: o plánování světlých zítřků v něm není nouze, jaksi ale není jasné, z čeho se zaplatí. Užitek se pak měří množstvím, s kvalitou zřejmě není třeba ztrácet čas.
Plánování, velké vize, velké ambice - to bylo vždy Baťům vlastní. Na obrázku obal knihy, kterou sepsal Jan Antonín Baťa - "Budujme stát pro 40 milionů"
Plánování, velké vize, velké ambice - to bylo vždy Baťům vlastní. Na obrázku obal knihy, kterou sepsal Jan Antonín Baťa - "Budujme stát pro 40 milionů" | Foto: Aktuálně.cz

Dlouho avizovaný Národní investiční plán je na světě. Stát jej podle premiéra nutně potřebuje, protože se u nás chronicky "některé investiční akce opožďují", což nelze nadále tolerovat.

Teď prý bude lépe, protože "zdokonalování vlastního centrálního řízení se musí projevit i ve změně obsahu a vyšším stupni komplexnosti práce vlády v oblasti ekonomiky." 

Investovat se napříště má zejména do dopravních projektů, v nichž spojí síly veřejný a podnikový sektor, protože "bude nutno hledat nové, efektivnější svazky výrobců a odběratelů, zásobovacích i dopravních cest".

Podpory se dočká i rozšíření atomové elektrárny v Dukovanech, protože tak "dáváme nemalé vklady do budoucnosti v podobě výstavby jaderné energetiky".

Všechny společně nás pak podle premiéra čeká "boj proti vyčkávacím postojům a v nejednom případě proti malomyslnosti a fňukání".

Mimořádně kodrcavé čtení, že? 

Přesně tenhle slovník ale premiér při představování nového investičního plánu použil. Jen se psal rok 1988 a zdejší vládě tou dobou předsedal soudruh Lubomír Štrougal.

Proč to sem dnes taháme? Protože se Andrej Babiš sice zaklíná tím, že dokument sepsal po vzoru Jana Antonína Bati, svým charakterem a dikcí ale připomíná nejvíc ze všeho právě ta Štrougalova lejstra.

Škoda. Ne pro premiéra, ale pro republiku.

O čem sním, když objíždím kraje

Proč dnes máme místo opravdového investičního plánu k dispozici jen blamáž, už zde bylo popsáno. 
Objíždění krajů, maskované potřebou zaevidovat regionální investiční požadavky, loni politicky zachránilo Babišovu jednobarevnou vládu bez důvěry. Z takto špatného nastavení nemohlo vzniknout nic lepšího než pokračování předvolební knížky O čem sním, když náhodou spím, tentokrát ovšem za státní peníze.

Výsledek je ale ještě horší, než se dalo čekat.

Vláda naprosto rezignovala na alespoň základní rozřazení investic podle důležitosti, takže oprava kina ve Zlíně teď v dokumentu vypadá stejně důležitě jako dostavba Dukovan.

Úvodní slovo premiéra (tentokrát opravdu Babiše) není ničím víc než propagandou kořeněnou očerňováním minulosti a špikovanou plky. Například tvrzením, že stát měl naposledy investiční plán za první republiky.

Nějaký představily všechny polistopadové vlády. Někdy byl podobně megalomanský, jako ten současný Babišův. To když chtěl Zemanův ministr průmyslu Miroslav Grégr v roce 2001 proinvestovat 256 miliard korun, které samozřejmě neměl. Jindy byl ale uměřenější - jako třeba ten dosavadní, který se soustředil na dostavbu dálnic a železnice.

Žádný ale každopádně nevyzýval ke konzultacím všechny občany, aniž by věc předtím probral s těmi, kterých se to nejvíc týká - tedy městskými a obecními samosprávami. V tomto ohledu je Andrej Babiš opravdu průkopníkem. Smutným.

Co nám pan premiér pod stromeček nadělil, není ničím jiným než kukaččím vejcem obaleným do spousty zlé rétorické vaty.

Přečtěte si toho Baťu, premiére

Budujeme stát pro 40 milionů lidí, nadepsal Jan Antonín Baťa v roce 1937 svou vizi. A Andrej Babiš ji dnes pravidelně doporučuje všem ke čtení. Kdyby prý si jí všiml v roce 1990 Václav Klaus, mohli jsme dnes být jinde…

Nechme stranou fakt, že porevoluční česká vláda se musela opravdu hodně rychle rozhodnout, do čeho investovat, co ze státního komunismu odvrhnout a co zachránit. O tom člen slovenské komunistické strany, toho času na pracovním pobytu v Maroku, samozřejmě nemůže mnoho vědět. Problém ale je, že zjevně nečetl ani tu knížku, s jejíž pomocí se dnes ostatní tak snaží školit.

Nejznámější Baťovou ideou je dálnice od Chebu po podkarpatský Chust. Jenže nikdo z ikonické podnikatelské rodiny nikdy neviděli smysl ve velkolepých plánech, pokud neměl jasno, jak je lze ufinancovat.

Takže kromě smělých plánů Baťa hned také počítá: "K vybudování a provozu autostrády se založí akciová společnost s kapitálem 100 milionů korun, vybavená právem vypsati půjčku do dvou miliard." Navrch měla mít právo od řidičů vybírat poplatek 20 haléřů za každý ujetý kilometr.

Jako správný národohospodář se Baťa hrozil pouhého lití peněz do bezedných děr. Nezapisoval si tedy v krajích na manžetu, co za přání vyslovili místní v hospodě, když je navštívil. Investice podmiňoval přijetím konkrétních zákonů, které by zlepšily vymahatelnost práva a pomohly modernizaci vzdělávání.

Pojďme od toho

Andrej Babiš na to jde v roce 2019 odjinud. Na žádný z avizovaných projektů nemá další peníze. Bojí se vyhlásit řekněme přeměnu Ředitelství silnic a dálnic na akciovku, která by po rakouském (a baťovském) způsobu vydávala dluhopisy na výstavbu. Ani neříká, jak na ni získat peníze z eurofondů. Asi neměl čas to zjišťovat, protože když náhodou nespí, zaměstnávají jej především zemědělské dotace.

Dokonce se ve svém plánu neodvažuje říct ani to základní: co je pro něj prioritou. Protože takové vymezení samozřejmě znamená automatické upozadění věcí jiných - na nichž má ale nepochybně zájem také řada voličů.

Národní investiční plán je pravděpodobně zatím to nejhorší, co jinak schopný pragmatik Babiš stvořil. Jestli něco opravdu připomíná, pak ze všeho nejvíc právě ty Štrougalovy řeči pronášené uprostřed krachující - naštěstí už poslední - pětiletky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Hlavním problémem v Cermatu byly pracovní dohody se zaměstnanci

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), jehož ředitelku Michaelu Kleňhovou v úterý ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal, se podle kontroly ministerstva financí dopustilo šesti různých prohřešků. Uvádí to Seznam Zprávy, které mají k dispozici protokoly z kontroly. Hlavním problémem se ukázalo uzavírání pracovních dohod na stejnou činnost s kmenovými zaměstnanci. Cermat tak měl podle kontrolorů zcela zbytečně vynaložit 4,7 milionu korun, navíc naprosto selhala kontrola, píše server.

Kontrola v organizaci zajišťující průběh jednotných přijímacích a maturitních zkoušek se konala od loňského listopadu do letošního ledna. Z dokumentů vyplývá, že nešlo o jedno selhání, ale systém, jakým způsobem příspěvková organizace ministerstva školství navyšovala platy svých zaměstnanců. Kontroloři zjistili, že vedle hlavního pracovního poměru měly sjednanou ještě pracovní dohodu téměř tři čtvrtiny zaměstnanců Cermatu, konkrétně 64 z celkem 89 pracovníků, uvádí server.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Česko v pátek navštíví britská ministryně zahraničí Trussová. Zúčastní se akce k 80. výročí operace Anthropoid, bude jednat s Lipavským

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Sdružení CZ.NIC ve středu přestalo blokovat sedm dezinformačních webů

Internetové sdružení CZ.NIC ve středu odblokovalo sedm dezinformačních webů, jejichž domény s koncovkou .cz znepřístupnilo 25. února v souvislosti s válkou na Ukrajině. Weby už podle sdružení nepředstavují hrozbu. Osmý web Aeronet.cz zůstal nepřístupný, protože nemá v registru uvedené správné údaje o držiteli. Oznámil to mluvčí CZ.NIC Vilém Sládek.

Hlavním cílem tohoto opatření v době zahájení agrese Ruské federace bylo podle Sládka omezit šíření nepravdivých a zavádějících informací v on-line prostoru, které se snažily relativizovat, ospravedlňovat či schvalovat agresi. V současnosti již tyto weby podle něho nepředstavují z tohoto pohledu hrozbu.

Sdružení by weby dále blokovalo jen v případě, že by k tomu dostalo příkaz soudu, Policie ČR nebo jiného kompetentního orgánu státu. "Protože žádné takové rozhodnutí zmíněných orgánů sdružení CZ.NIC neobdrželo, bylo dnes do zóny vráceno sedm jmen domén dezinformačních webů. Osmé jméno domény, konkrétně Aeronet.cz, nesplňuje pravidla registrace jmen domén, a to v tom smyslu, že nemá v registru uvedené správné údaje o držiteli," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U Tuniska ztroskotala loď s migranty. Pohřešuje se 76 lidí

Šestasedmdesát lidí je pohřešováno poté, co ve středu u tuniských břehů ztroskotala přeplněná loď s migranty, píše agentura Reuters s odkazem na představitele Mezinárodní agentury pro migraci (IOM). Zachráněno podle téhož zdroje dosud bylo 24 osob.

Loď podle zástupce IOM vyplula z okolí města Zuára na severozápadě Libye a ztroskotala poblíž Sfaxu, což je druhé největší tuniské město. Libye je častým místem, odkud se čluny s uprchlíky vydávají do Evropy. Míří tam především lidé ze subsaharské Afriky.

Do Itálie se loni z Libye nebo Tuniska dostalo zhruba 121 tisíc běženců, o rok dříve jich bylo asi 95 tisíc. Téměř 2000 uprchlíků v roce 2021 ve Středozemním moři zahynulo, což je více než v roce předchozím, kdy bylo zaznamenáno 1401 úmrtí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy