ČTK ČTK | Názory
27. 11. 2017 11:50

Nekompromisní strategie Káhiry na Sinaji selhává, píší po teroru v mešitě New York Times

Káhira nabízí jen velmi málo nástrojů k řešení problémů jako je chronická nezaměstnanost, negramotnost či špatný přístup ke zdravotní péči.
Modlitba v káhirské mešitě, snímek z 25. listopadu 2017.
Modlitba v káhirské mešitě, snímek z 25. listopadu 2017. | Foto: Reuters

Po pátečním nejkrvavějším teroristickém útoku v egyptské historii vystoupil prezident Abdal Fattáh Sísí s poselstvím, že hodlá proti viníkům zasáhnout "železnou pěstí" a "pomstít mučedníky". Egyptská armáda ještě v pátek zahájila odvetné letecké údery. Podle deníku The New York Times je hrubá síla jedinou strategií Káhiry v otázce hlubokých sociálních a ekonomických problémů Sinajského poloostrova. A tento postup selhává, píše americký list.

S tzv. Islámským státem (IS), pod jehož vlajkou ozbrojenci v pátek zavraždili přes 300 věřících v mešitě Ravda v Bir al-Abdu, bojuje Egypt na Sinaji už čtyři roky. Prezident Sísí podle agentury Reuters volá po víceúrovňové strategii na potlačení "existenční hrozby radikálního džihádismu", jejíž součástí by například bylo nasazení umírněných duchovních k šíření umírněné formy islámu.

The New York Times ale napsal, že Káhira nabízí jen velmi málo nástrojů k řešení problémů jako je "chronická" nezaměstnanost, negramotnost či špatný přístup ke zdravotní péči. "Po desetiletí nahlížel Egypt na Sinaj vojenským prizmatem a vůči odcizenému místnímu obyvatelstvu postupoval agresivně. Armáda vykonávala hromadné popravy a ničila celé vesnice," napsal deník.

"Egypťané si nedokázali připustit, že IS nepředstavuje pouze teroristickou hrozbu. Zabíjení teroristů nestačí. Musí IS připravit o podporu místních, která pramení z historického přehlížení Sinaje Káhirou," řekl bývalý odborník na Egypt při bezpečnostní radě Bílého domu.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) údajně na Sinaji zdokumentovala systematické prohřešky ze strany bezpečnostních sil. Do vzorce prý zapadá také video zveřejněné v dubnu, na němž bojovníci pod dohledem armádních důstojníků popravují skupinu místních mužů. Podle AI jsou záběry autentické.

Konkrétní informace o konfliktu na Sinaji jsou velmi vzácné, přičemž zahraniční reportéři a většina těch egyptských má na území vstup zakázán. Egyptská armáda na facebookových stránkách uvádí, že zde zabila už alespoň 3000 islamistů, což by řádově přesahovalo dříve odhadovaný rozsah povstání.

Analytici se obávají, že problém může umocnit pád IS v Iráku a Sýrii, odkud by se do vlasti mohli vrátit egyptští džihádisté. Znepokojivá je také změna taktiky ozbrojenců na Sinaji, kteří místo stanovišť bezpečnostních složek začínají, jak se zdá, cílit na tzv. měkké cíle, jako jsou právě mešity.

Podle Reuters je útok na svatostánek v historii islamistických povstání na území Egypta raritou, IS ale dlouho vyhrožuje vyznavačům súfismu - mystické formy islámu považované ultrakonzervativními muslimy za kacířství. "Především se zaměřujeme na boj proti polyteismu, odpadlictví, zejména pak na súfismus, čarodějnictví a věštění," napsala loni jedna z internetových publikací IS.

"Když už jsou terčem útoků i mešity, kde jsme teda v bezpečí?" ptá se v článku The New York Times Muhammad Abdal Salám, přeživší tragédie v Bir al-Abdu a jeden z 15 milionů egyptských súfistů.

Nejhorší teroristický útok v Egyptě za desítky let. Teroristé přepadli a obklíčili mešitu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 11 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy