Petr Fischer Petr Fischer | Názory
17. 10. 2019 13:45

Němci jedou zeleným expresem, my čekáme u vedlejší koleje. Zaplatíme víc

Kdyby to nebylo k pláči, člověk by se nepřestával smát. Zatímco se nad půllitrem dohadujeme, jak nemocná je Greta Thunbergová, schvalují Němci jedno klimatické opatření za druhým. Lze se tomu jistě po česku posmívat, ta rozhodnutí ale dopadnou i na nás - ekonomicky vzato 17. spolkovou zemi.
Německo zezelenalo. Klimatický průvod v Berlíně.
Německo zezelenalo. Klimatický průvod v Berlíně. | Foto: ČTK/AP/Gero Breloer

Když se na konci září dohodla německá vláda na balíku kroků, které mají do roku 2030 neutralizovat tamní uhlíkovou stopu, zdejší média to prakticky ignorovala. Německý Klimapaket je přitom v mnoha směrech velmi poučný.

Tím nejpoučnějším ohledem je už samotný fakt, že Němci neztrácejí čas a jednají. Rychle a poměrně razantně. Z boje s následky klimatických změn udělali jedno ze stěžejních politických témat. Ba přímo téma hlavní, které natáčí veškeré snažení společnosti směrem k všeobecné udržitelnosti: života, byznysu, demokratického prostředí.

Jednotlivá opatření klimatického balíku se sice setkala s kritikou. A své si schytal i jako celek. Například podle Zelených je jen "chaotickým a nekoncepčním" souborem vzájemně nepropojených kroků. Podstatné ovšem je, že ty kroky míří správným směrem. Dotace na výstavbu energeticky neutrálních domů, snížení DPH na železniční dopravu, omezení levných letenek či zdražení emisních povolenek - to všechno dává smysl.

Důležité zkrátka je, že se něco faktického děje. Že politici nemarní čas mlácením slámy a přemítáním, zda klimatické změny způsobil člověk, nebo jestli jich náhodou nezneužívají "zelení neomarxisté", "klimatičtí alarmisté" a všelijaká jiná havěť. Němci jsou dál. Tuhle fázi už mají za sebou a teď naplňují heslo, že politika je především praxe.

Stanice minulost

Pokud jde o životní prostředí, nepatří přitom Německo k žádným velkým hříšníkům. Ročně se na globálních emisích oxidu uhličitého podílí pouhými dvěma procenty. Přesto se rozhodlo i tato dvě procenta během deseti let stáhnout na minimum.

Podstatné je, že nejde jen o volbu současné černo-červené vlády, ale o naladění převážné části politické scény. Jedinou stranou, která v Bundestagu brojí proti klimatické agendě, je krajní Alternativa pro Německo. V jistém smyslu tedy aktuální klimapaket - navzdory vší kritice - představuje něco jako základ nové společenské smlouvy, která zavazuje k šetrnému a úspornému způsobu života. Firmy, stát i jednotlivce.

Je to ostatně právě "lid", který se v ulicích stále častěji dožaduje reforem, třebaže je jasné, že do značné míry postihnou rozličnými regulacemi právě jej.

Možná mají pravdu kritici a klimatický balík je opravdu polovičatý a málo ambiciózní. A jistě mají pravdu také v tom, že současná německá vláda s ním přišla i proto, aby zachránila byznysové prostředí, jímž by mohly otřást radikálnější návrhy Zelených, kteří se stále silněji hlásí o rozhodující moc. Každopádně je to ale krok, který už nelze vzít zpět. Krok, který stanovuje německé společnosti směr minimálně na dalších deset let.

Německo je přitom jako největší a ekonomicky nejsilnější stát unie přirozeným "trendsetterem" - tím, kdo nastoluje agendu. Je tedy jen otázkou času, kdy budou muset ostatní vyrazit stejným směrem. Místo balení můžeme samozřejmě ještě dlouhé roky probírat, jak je to s Gretou a vědeckými důkazy. Vlak do budoucnosti ale mezitím odjede z úplně jiného peronu.

Aktivista Jan Rovenský z Greenpeace kritizuje volbu poslance ODS Jana Zahradníka členem uhelné komise, která má ukončení těžby naplánovat. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy