Milan Fridrich | Názory
10. 7. 2006 0:01

O zakázaném obdivu k fašistům

Polský politik Maciej Giertych nedávno řekl, že Evropě bohužel chybí politici formátu diktátorů Franka a Salazara, co by uměli vzdorovat komunistům.

Evropa zbrunátněla a on se stal novým "zlým hochem".

Giertych se tak zařadil po bok Le Pena nebo Haidera.

Co vlastně Evropu rozlítilo? Samozřejmě fakt, že Franko byl ultrapravicový diktátor udržující vojenský režim ve státu, který tak byl několik dekád na okraji dění a trpěl chudobou. Samozřejmě fakt, že Franko udržoval v zemi fašistický teror, nechával mizet politické odpůrce, pronásledoval komunisty a vyhnal desetitisíce lidí do emigrace. Jistě i skutečnost, že Franko byl symbolem vražedné občanské války.

Samozřejmě fakt, že Giertych urazil oběti Frankova režimu a demokratické politiky Španělska, kteří jej vnímají jako temnou minulost.

Samozřejmě i fakt, že Giertych je z Polska a to je demokratická země, člen Evropské unie, kde se prosazuje tolerance a respekt, ne boj.

Evropě ale vadí ještě jiná věc. Určití lidé jsou z historického pohledu bráni jako "nežádoucí veličiny" a svítit na ně jakkoliv jinak není přijatelné a správné. Rozumovat a hádat se o výklad historie mohou spisovatelé, profesoři na hodinách o španělských nebo evropských dějinách nebo intelektuálové, v politické rovině se ale symboly fašismu nikdy neberou jinak než zlo. Čisté zlo, proti němuž se bojuje.

Fašismus je v Evropě nadávka a fašisté symboly zla.

Kdyby nebyla definice zcela jednoznačná, ukazovalo se také na "dobré stránky" nebo "úspěchy" fašistických diktatur, hrozilo by, že ideje, co vedly k druhé světové válce, represím, rasismu a nenávisti, se vrátí.#reklama

Pak je totiž jen krůček od teorie, že i Hitler byl bojovník proti komunismu, Mussolini hrází proti bolševismu a první koncentrační tábory se jen snažily zničit podhoubí krajní levice, která by jinak hodila Evropu do spárů Stalina a jeho krvelačného režimu.

Z těchto důvodů je politicky nekorektní a společensky nebezpečné relativizovat politiku nacistů s odkazem na vysokou zaměstnanost, jak činil Haider nebo Le Pen.

Pozitivní odkaz na diktátora a manipulace s obrazem dějin tak, že se bude rehabilitovat cokoliv z fašistické éry, je zakázané. A priori.

Kdo tvrdí opak a má jakékoliv důvody, je pro nás hrozbou.

Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT

 

Právě se děje

před 58 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy