reklama
 
 

O zakázaném obdivu k fašistům

10. 7. 2006 0:01
Polský politik Maciej Giertych nedávno řekl, že Evropě bohužel chybí politici formátu diktátorů Franka a Salazara, co by uměli vzdorovat komunistům.

Evropa zbrunátněla a on se stal novým "zlým hochem".

Giertych se tak zařadil po bok Le Pena nebo Haidera.

Co vlastně Evropu rozlítilo? Samozřejmě fakt, že Franko byl ultrapravicový diktátor udržující vojenský režim ve státu, který tak byl několik dekád na okraji dění a trpěl chudobou. Samozřejmě fakt, že Franko udržoval v zemi fašistický teror, nechával mizet politické odpůrce, pronásledoval komunisty a vyhnal desetitisíce lidí do emigrace. Jistě i skutečnost, že Franko byl symbolem vražedné občanské války.

Samozřejmě fakt, že Giertych urazil oběti Frankova režimu a demokratické politiky Španělska, kteří jej vnímají jako temnou minulost.

Samozřejmě i fakt, že Giertych je z Polska a to je demokratická země, člen Evropské unie, kde se prosazuje tolerance a respekt, ne boj.

Evropě ale vadí ještě jiná věc. Určití lidé jsou z historického pohledu bráni jako "nežádoucí veličiny" a svítit na ně jakkoliv jinak není přijatelné a správné. Rozumovat a hádat se o výklad historie mohou spisovatelé, profesoři na hodinách o španělských nebo evropských dějinách nebo intelektuálové, v politické rovině se ale symboly fašismu nikdy neberou jinak než zlo. Čisté zlo, proti němuž se bojuje.

Fašismus je v Evropě nadávka a fašisté symboly zla.

Kdyby nebyla definice zcela jednoznačná, ukazovalo se také na "dobré stránky" nebo "úspěchy" fašistických diktatur, hrozilo by, že ideje, co vedly k druhé světové válce, represím, rasismu a nenávisti, se vrátí.#reklama

Pak je totiž jen krůček od teorie, že i Hitler byl bojovník proti komunismu, Mussolini hrází proti bolševismu a první koncentrační tábory se jen snažily zničit podhoubí krajní levice, která by jinak hodila Evropu do spárů Stalina a jeho krvelačného režimu.

Z těchto důvodů je politicky nekorektní a společensky nebezpečné relativizovat politiku nacistů s odkazem na vysokou zaměstnanost, jak činil Haider nebo Le Pen.

Pozitivní odkaz na diktátora a manipulace s obrazem dějin tak, že se bude rehabilitovat cokoliv z fašistické éry, je zakázané. A priori.

Kdo tvrdí opak a má jakékoliv důvody, je pro nás hrozbou.

Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT

autor: Milan Fridrich | 10. 7. 2006 0:01

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama