Jan Lipold Jan Lipold | Názory
6. 5. 2010 14:30

Paní Dvořáčková je statečná. Ve volební kampani zvlášť

Hitler, Henlein, bojůvky. Sociální demokracie vyvolává německé duchy.

Paní Helena Dvořáčková ukázala kus odvahy. Zveřejnit pod svým jménem film, na kterém Češi na konci Pražského povstání vraždí či spoluvraždí (přinejmenším ženou na popravu) německé civilisty, to chce kuráž. I po 65 letech.

Už jsme si asi mysleli, že s touhle minulostí jsme si kvit, že je to alles gute. Není. Ten film neukazuje Balkán ani Rwandu, ale Kladenskou ulici v Praze na Bořislavce. Z hlubin minulosti vylézají démoni, jaké neznáme.

Pozor. Tohle není žádná volná diskuse o třicetileté válce, ale velmi soudobé dějiny. Zatímco v televizi běží Zabíjení po česku, politici přirovnávají svou volební konkurenci k Henleinovi (Paroubek), NSDAP (Tvrdík) nebo rovnou praví: "To, co se děje, je eskalace a podněcování nenávisti a netolerance. To jsou kořeny, které vedly k nástupu Hitlera a k druhé světové válce." (Senátorka Gajdůšková). Slovní kampaň se hemží "ordnery" a "bojůvkami".

Sociální demokracie by si s tím vyvoláváním duchů už konečně mohla dát pokoj. Na druhou stranu, alespoň dobře vidíme, proč musí být paní Dvořáčková statečná. V zemi, kde si politici nadávají do gestap a jugendů, protože tuší, že nic horšího už v povědomí národa neexistuje

Čtěte také: Tajný film jako důkaz: Pražský masakr německých civilistů

Sociální demokracie ve volební kampani VŮBEC neútočí na komunisty. Ačkoli logiku by mělo, kdyby se s nimi přetahovala o levicové voliče.

Vlastně, ona se přetahuje: Totiž právě vyvoláváním duchů, o kterém je řeč výše.

Politici se sice po volbách mohou dopustit takřka čehokoli, přesto si troufáme usuzovat toto: Když bude mít levice víc jak 101 poslanců, je vláda ČSSD s podporou KSČM velmi pravděpodobná. Touha vládnout je v sociální demokracii značná a přehlušila by hlasy těch straníků, kterým bude partnerství s komunisty vadit.

Obhájil by před straníky, proč jít s Paroubkem? (Předseda KSČM Vojtěch Filip.)
Obhájil by před straníky, proč jít s Paroubkem? (Předseda KSČM Vojtěch Filip.) | Foto: Ondřej Besperát

To spíš může být překážka na druhé straně. Komunisté mohou chtít víc, než jim ČSSD bude ochotná dát. A i zdravému jádru strany by bylo potřeba vysvětlit, proč KSČM vstoupila do rudooranžové aliance.

"Lituji naše polistopadové zbohatlíky, kteří v konkurenci se zahraničními bezskrupulózními cizopasníky, potomky šlechty a zástupci 'Boha na Zemi' ještě většinou majetkově zaostávají. Mohou na ně časem tlačit i němečtí vyhnanci ze Sudet, kdo ví?"

Tak píše v dnešních Haló novinách Jiří Valenta, kandidát KSČM v Plzeňském kraji. Dát takovou rétoriku dohromady s eventuelní podporou víceméně standardní Paroubkovy vlády, to není jednoduchý úkol.

Čtěte také: Zprávy o páté, archiv vydání

 

Právě se děje

Další zprávy