Petr Fischer Petr Fischer | Názory
13. 9. 2021 17:04

Papež v Budapešti Orbánovi připomněl, co zpívá Metallica

Františkova cesta do Maďarska ukázala, jak daleko k sobě dva strážci jedné víry mohou mít.
Maďarský premiér Viktor Orbán a papež František během setkání v Muzeu krásných umění (Budapešť, 12. září 2021).
Maďarský premiér Viktor Orbán a papež František během setkání v Muzeu krásných umění (Budapešť, 12. září 2021). | Foto: ČTK/AP

Ta fotografie vypadá jako záběr ze Sorrentinova seriálu Nový papež. Muž v černém obleku s prošedivělými vlasy natahuje ruce s darem směrem k veleknězi v bílé klerice. Fixuje ho přitom uhrančivým pohledem, oči zvedá vzhůru z mírné poklony. Vážná tvář bez náznaku uvolněnosti. Obličej papeže Františka mezitím zalévá vlídný, nezáhadný úsměv, zatímco jeho ruce přebírají dar.

Vládce národní křesťanské demokracie, maďarský premiér Viktor Orbán, se potkává s hlavou největší křesťanské církve. S mužem, pro kterého pojem křesťanská demokracie mnoho neznamená, protože dává přednost spíše demokratickému křesťanství, přesněji bratrství.

Při krátké - jen několikahodinové - nedělní návštěvě Maďarska, která je pro svou časovou minimalizaci chápána jako kritický vzkaz Orbánově vládě, ostatně papež slovo bratrství použil. A to tak, aby jej nebylo možné přeslechnout. Mluvil o něm jako o nejlepší obraně proti xenofobním postojům, přičemž předsedovi budapešťského kabinetu jedním dechem vyčetl malou vstřícnost vůči potřebným. Nejen emigrantům, ale i místním Romům.

Když během nedělní mše mluvil k maďarské veřejnosti, připomněl jí František symbol kříže, který je pevně usazen v zemi, ale rozepíná ramena do velké šíře - vstříc všem, kdo potřebují pomoc. "Kříž nás pobízí, abychom se drželi kořenů. Pevně, ale nikoli obranářsky," řekl ve zjevné narážce na Viktora Orbána, který nikdy nezapomene zdůraznit, za jak klíčovou hodnotu "obranu křesťanských kořenů země" považuje.

Dva druhy víry

Sotva může něco tak trefně ilustrovat střet mezi liberálním a konzervativním pojetím křesťanské víry jako setkání aktuálního papeže se současným maďarským premiérem. Přičemž konzervativce v tomto případě reprezentuje kalvinista s evangelikální rétorikou, liberály katolický papež.

Nejde o to, že by se oba nějak zásadně rozcházeli například v pohledu na sexuální morálku či jiná témata, kvůli nimž se církve notoricky dostávají do sporů s moderními společnostmi. Ve hře je mnohem hlubší a zásadnější nesoulad. Totiž odlišné vnímání samotného jádra křesťanství, jehož klíčovou součástí je vztah k druhému.

Mají-li být křesťanské hodnoty uchovány, nemůžeme za bližního považovat každého, kdo jde kolem, varuje Viktor Orbán. A naznačuje, že do takového okruhu patří jen ten, kdo je nám skutečně blízký kmenově, kdo je "jedním z nás".

Takovému člověku pak můžeme i odpouštět provinění a nastavovat po políčku druhou tvář, protože v principu patří do našeho společenství. A mezi těmi, kdo jsou jedné krve, se hodí narovnávat nepřátelství i snášet břemena. Kdo ale stojí vně, nemá na ohledy nárok, protože je v nepřátelském vztahu k celku. Před takovým stojí za to se jen uzavřít a zabezpečit. Nedovolit mu, aby se přiblížil.

Takový výklad ale hlava katolické církve principiálně odmítá. Nevnímá v tomto ohledu národní, etnické, kmenové, ba ani náboženské hranice, protože celé stvoření - všechen svět - chápe jako dílo a obec Boží, jako Civitas Dei. V ní tudíž mohou být - a jsou - všichni lidé bratry. Dokonce i ti, kteří se momentálně jeví a chovají jako nepřátelé.

Dva muži, dva křesťané, dva zásadně rozdílné pohledy na podstatu sdílené víry. Návštěva papeže Františka v Maďarsku byla výmluvně krátká, nikoli však málo intenzivní. Její symbolika nutí k opakovanému hledání odpovědi na nejednoduchou otázku, o jaké hodnoty se dnes Evropa opravdu opírá a kdo je to bližní.

Drama a pop

Režisérem Paolem Sorrentinem jsme začali, dramatická tradice tedy velí přizvat jej na scénu i v závěru. V "papežském" seriálu s oblibou podkresluje obrazy plné strhujícího napětí popovými šlágry. Bylo by extrémně zajímavé vědět, jakou skladbu by asi zvolil k záběru z nedělního setkání Viktora Orbána s Františkem v Muzeu krásných umění.

Na mysl se každopádně vtírá jeden z největších hitů americké Metallicy Nothing Else Matters. Jeho třetí sloka by příznačně rezonovala se vzkazem, který se papež v bojovně a obranářsky naladěné Budapešti snažil zanechat: "Open mind for a different view / And nothing else matters." Otevři svou mysl jinému pohledu, na ničem jiném nezáleží.

Autor je analytikem týdeníku Euro.

Video: Trailer ze seriálu Nový papež

Nového papeže od Paola Sorrentina od pondělí vysílá HBO. | Video: HBO
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy