Jan Lipold Jan Lipold | Názory
13. 12. 2013 22:40

Politikář: Poučení Čechů z rozsudku nad zrádcem Čangem

KSČM řeší, jestli má zaslat blahopřejný, nebo soustrastný telegram
Foto: Jiří Kropáček

* Politikář je pravidelná páteční rubrika sesterského deníku Insider, ve které účtujeme s politiky a politikou. * Insider jej redakci Aktuálně.cz poskytl v plném rozsahu.

Politikář - V Severní Koreji byl popraven a bude vaporizován Kimův strýc, neoficiální soudruh číslo 2 ve stranické hierarchii. "Opovrženíhodný lidský odpad Čang, který je horší než pes, spáchal trojnásobně prokleté činy proradnosti, když zradil tak hlubokou důvěru a nejvřelejší otcovskou lásku, kterou mu projevovala strana a vůdce," vysvětlila to státní televize.

Zatímco KSČM řeší, jestli má zaslat blahopřejný, nebo soustrastný telegram, podívejme se, jaké z případu plyne poučení pro zbytek české mocenské elity. Velké.

Čang se například provinil „šílenou ambicí ukořistit nejvyšší moc ve straně a státě." Přeposíláme na Hrad. - "Snil fantastický sen, že se stane premiérem." Přeposíláme do Agrofertu. - „Postupně rozložil pracovní systém spojený s výstavbou v hlavním městě a přivedl výstavbu budov i materiálovou základnu do tak špatného stavu, že by se během pár let změnila v trosky." Adresát: Magistrát hlavního města Prahy, doporučeně na jména Bém, Hudeček a Blanka.

„Instruoval své nastrčené loutky, aby rozprodávaly uhlí a další cenné podzemní zdroje." Dobře poznáváme vládu odborníků a zálusk na těžební limity. - „Bezohledně vydal stovky miliard wonů, čímž vyvolal vážný ekonomický chaos." Zdá se, že guvernér Singer má problém. - "Pod různými záminkami získával finanční fondy, které nezbytně potřeboval pro uspokojení své politické chamtivosti, a zabředl do nepravostí a korupce. Zaséval tím nákazu zahálky, lehkomyslnosti a nedisciplinovanosti do naší společnosti." Vida, nedávná razie na solární elektrárny ČEZu se rázem jeví v novém světle.

In this undated photo released by the Korean Central News Agency and distributed in Tokyo by the Korea News Service on Jan. 25, 2012, North Korean new leader Kim Jong Un greets students at Mangyongdae Revolutionary School in Pyongyang, North Korea, on the occasion of Chinese New Year. Young Kim gets rock star treatment when he visits his troops, just as his father did. But while the late Kim Jong Il mostly stayed aloof in dark shades, his son holds hands and hugs. He seems to want to bond. (AP Photo/Korean Central News Agency via Korea News Service) JAPAN OUT UNTIL 14 DAYS AFTER THE DAY OF TRANSMISSION =@=
In this undated photo released by the Korean Central News Agency and distributed in Tokyo by the Korea News Service on Jan. 25, 2012, North Korean new leader Kim Jong Un greets students at Mangyongdae Revolutionary School in Pyongyang, North Korea, on the occasion of Chinese New Year. Young Kim gets rock star treatment when he visits his troops, just as his father did. But while the late Kim Jong Il mostly stayed aloof in dark shades, his son holds hands and hugs. He seems to want to bond. (AP Photo/Korean Central News Agency via Korea News Service) JAPAN OUT UNTIL 14 DAYS AFTER THE DAY OF TRANSMISSION [email protected]= | Foto: ČTK

"Vpustil do naší společnosti dekadentní kapitalistický životní styl, když mezi své důvěrníky distribuoval všechny druhy pornografických snímků. Vedl nemravný, zkažený život a hýřil penězi, kamkoli se pohnul." Přeposíláme do Poslanecké sněmovny, na ředitelství Českých drah, do centrály ČMKOS a dvojmo na sekretariát hnutí Úsvit Tomia Okamury. Jménem všeho lidu.

Ještě krátce ze světa domácích odpadlíků a zrádců. Sémě zahálky, obáváme se, klíčí právě ve zdánlivě hyperaktivním Okamurovi. Na rozdíl od kolegů se totiž ještě neobtěžoval zařadit do některého z poslaneckých výborů a dál působí jako vševědoucí libero. Na platu to vyjde nastejno, a volný čas: k nezaplacení. Od politika, který tvrdí, že „lid musí mít možnost v případě potřeby parlament kdykoli přehlasovat" (citát z knihy Umění přímé demokracie), jde v podstatě o zásadový postoj. Výbory jsou navíc docela opruz.

V souvislosti s novými okolnostmi, které vyšly najevo o amnestii, Klub sběratelů autogramů zrušil členství Václavu Klausovi a Petru Nečasovi za porušení lovecké etiky při vyměňování podpisů. Zákaz vstupu na burzu je doživotní.

Po letošních zkušenostech si Hrad napřesrok řekl o trojnásobný rozpočet na občerstvení (a poslanci mu to schválili). Jde o částku překvapivě a šlechetně nízkou, což je v prvé řadě zásluhou prezidentových výjezdů po krajích, kde se konzumuje na jejich účet. Jinak by to odnesl fond na splácení státního dluhu, obáváme se.

V zoufalé snaze přece jen ufinancovat stavbu metra vyvěsil primátor Hudeček nad magistrát vlajku Evropské unie. Toto volání o pomoc teď uslyšíme stále častěji.

Větší věhlas nicméně metropoli propůjčilo amatérské video, na kterém pořádkový policista preluduje na pouliční piano. Půl milionu zhlédnutí na YouTube. Čím to? Zřejmě nejen předsudkůmilovné Čechy dojímá, že policajt - pohleďte - může být kulturní člověk, a ne guma, a že nemusí mluvit jako Rusnok v Kameňáku. Představte si například, že existují takoví, co čtou knížky. Nebo - to je teda fakt už úlet - dokonce chodí do kostela!

Hezký víkend, milí čtenáři.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy