Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Kresba: Michal Neradil | Názory
8. 1. 2018 12:30

Máme známky s prezidentem, pro jistotu všech devět. Jak se vám líbí?

Máme známky s prezidentem, pro jistotu všech devět. Jak se vám líbí?
Kandidáti České pošty defilují podle abecedy. Jiří Drahoš (* 1949).
Pavel Fischer (* 1965).
Petr Hannig (* 1946).
Marek Hilšer (* 1976).
Foto: Kresba: Michal Neradil
Poštovní známky připomínají: Nepodceňujte estetický rozměr prezidentských voleb! Na výsledek se budete dívat.

Česká republika je jednou z mála zemí světa, která své úřadující prezidenty nechává tisknout na poštovní známky. V Evropě to dělají ještě bratři Slováci a Estonsko. Ze vzdálenějších zemí pak autoritářské nebo rovnou diktátorské režimy - Kazachstán, Sýrie. (A monarchie: brunejský sultán, jordánský král, Alžběta II.)

Je fakt, že hlava státu se v takovém případě obvykle vyskytuje také na bankovkách. To u nás nemáme, zatím.

Obtisknout státníkovu tvář na platidlo je samozřejmě účinnější: jednak s penězi - doufáme - přicházíte do kontaktu častěji, jednak je málokdo může odmítat, tak jako někteří cimprlich občané poštovní známky s prezidentem České republiky. Takže Zemana na stovku? Ne, to by bylo asi příliš. I na Rusnoka.

Známky s úřadujícím prezidentem jsou podle našeho názoru přežitek, který se do moderní republikánské demokracie nehodí. Ale obáváme se, že tradice bude silnější a z dopisů, pohlednic, filatelistických suvenýrů a poštovních přepážek na nás opět bude shlížet nově zvolená líbezná tvář. Na výběr je jen - bohužel - z devíti mužů. Jeden má vousy, tři mají brýle, a zbytek posuďte sami.

Poštovní známky připomínají: Nepodceňujte estetický rozměr prezidentských voleb! Na výsledek se budete dívat.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy