Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Kresba: Michal Neradil | Názory
8. 1. 2018 12:30

Máme známky s prezidentem, pro jistotu všech devět. Jak se vám líbí?

Máme známky s prezidentem, pro jistotu všech devět. Jak se vám líbí?
Kandidáti České pošty defilují podle abecedy. Jiří Drahoš (* 1949).
Pavel Fischer (* 1965).
Petr Hannig (* 1946).
Marek Hilšer (* 1976).
Foto: Kresba: Michal Neradil
Poštovní známky připomínají: Nepodceňujte estetický rozměr prezidentských voleb! Na výsledek se budete dívat.

Česká republika je jednou z mála zemí světa, která své úřadující prezidenty nechává tisknout na poštovní známky. V Evropě to dělají ještě bratři Slováci a Estonsko. Ze vzdálenějších zemí pak autoritářské nebo rovnou diktátorské režimy - Kazachstán, Sýrie. (A monarchie: brunejský sultán, jordánský král, Alžběta II.)

Je fakt, že hlava státu se v takovém případě obvykle vyskytuje také na bankovkách. To u nás nemáme, zatím.

Obtisknout státníkovu tvář na platidlo je samozřejmě účinnější: jednak s penězi - doufáme - přicházíte do kontaktu častěji, jednak je málokdo může odmítat, tak jako někteří cimprlich občané poštovní známky s prezidentem České republiky. Takže Zemana na stovku? Ne, to by bylo asi příliš. I na Rusnoka.

Známky s úřadujícím prezidentem jsou podle našeho názoru přežitek, který se do moderní republikánské demokracie nehodí. Ale obáváme se, že tradice bude silnější a z dopisů, pohlednic, filatelistických suvenýrů a poštovních přepážek na nás opět bude shlížet nově zvolená líbezná tvář. Na výběr je jen - bohužel - z devíti mužů. Jeden má vousy, tři mají brýle, a zbytek posuďte sami.

Poštovní známky připomínají: Nepodceňujte estetický rozměr prezidentských voleb! Na výsledek se budete dívat.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 9 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy