Jan Lipold Jan Lipold | Názory
26. 2. 2010 16:35

Proč nikdo neřekne: Jen je nechte, ať se vystávkují

Parlamentní pokrytectví, očistec tmou a další Zprávy o páté

Kolem stávky "dopraváků" už několik dní politici (a média) skáčou, co jim síly stačí. Je to ryzí fraška. Česko patří k zemím, kde se prakticky vůbec nestávkuje. "Sociální smír" je posvátná kráva.

Proč teď někdo odborářům prostě neřekne, že mají smůlu? Protože je před volbami? Ale kdepak, takhle by se politici chovali i jindy, protože "hrozba stávkou" se u nás bere asi jako hrozba atomovou bombou. Ve stávkových velmocích Francii nebo Španělsku by politici s takovým přístupem nedělali nic jiného, než "odvraceli stávky". U nás ale nejde o to, jestli ano nebo ne, ale o to, "jak odborům vyhovět".

Protestujeme, ale rozumíme si. Odborový předák Milan Štěch (ČSSD) v čele archviní demonstrace.
Protestujeme, ale rozumíme si. Odborový předák Milan Štěch (ČSSD) v čele archviní demonstrace. | Foto: Ludvík Hradilek

V dojemné péči o zaměstnanecké blaho samozřejmě vede levice. Proto stojí za to připomenout, jak se vloni v listopadu hlasovalo o zákonu, kolem kterého je teď takový povyk. Parlamentní statistika je ZDE, v klubu sociální demokracie byl poměr hlasů 52 pro a 3 se zdrželi, komunisté měli dokonce skóre 16:0.

Pozor, nebyla to žádná přilepená nesrozumitelná rychlovka, šlo o vládní návrh zákona (zpravodajem ve sněmovně byl poslanec ČSSD Svoboda). A novinku, kvůli které teď odbory protestují, ministr Janota parlamentu hlásil. Asi ho nikdo neposlouchal.

K nesrovnatelně podstatnějšímu tématu, než je jedna výhrůžka jednou stávkou, se do uzávěrky Zpráv o páté vyslovila pouze KSČM. Jde o to, že Česká lékařská komora přestává strkat hlavu do písku a oficiálně uznává, že nevyléčitelně nemocné lidi nemusí lékaři trápit náročnými zákroky, ale stačí pouze takzvaná paliativní péče.

KSČM, která má mezi hesly i Důstojné stáří, s rozumným postojem lékařů samozřejmě vyslovuje zásadní nesouhlas. Možná netuší, že i v hospici se dá volit.

Čtěte také: Zprávy o páté, archiv vydání

Na programu březnové schůze Poslanecké sněmovny je 264 bodů. Jestli je to zpráva k smíchu, nebo k pláči, necháme na vás. Místopředsedkyně Miroslava Němcová spočítala, že na každý jeden bod teoreticky vychází asi 10 minut jednání.

Jako že po zimě přichází jaro, stejně jisté jsou i zprávy z výročních tiskovek.
ČEZ: Opět rekordní zisk. Česká spořitelna: Opět vyšší příjmy z bankovních poplatků. Dividendy spořitelny odplují za matkou spořitelnou do Vídně. Dividendy ČEZ snad i do něčeho smysluplnějšího, než jsou třinácté důchody.

Stabilzujeme reformy, reformujeme stabilitu. Génius Janukovyč.
Stabilzujeme reformy, reformujeme stabilitu. Génius Janukovyč. | Foto: Reuters

Bez povšimnutí našich marketingových čarodějů by neměl zůstat všeobjímající název ukrajinské koaliční smlouvy: Stabilita a reformy. To nevymyslel Orwell, ale Janukovyč. Jinak, na Ukrajině je to obráceně než u nás, nalevo jsou modří (Janukovyč) a řekněme napravo oranžoví (Tymošenková).

Neplacená inzerce: Pod vedením beskydského psychologa Andrewa Urbiše rozjeli v Čeladné zkušební provoz očistce duše tmou. Terapie je vhodná pro všechny, kdo žijí v trvalém napětí, přetížení a jiných náročných životních podmínkách (manažeři, politici, osoby trpící syndromem vyhoření). Standardní turnus v temné komoře je týdenní, ve volební kampani možná s akční slevou.

Řekové (na snímku premiér Papandreu) jsou podle Focusu
Řekové (na snímku premiér Papandreu) jsou podle Focusu | Foto: Reuters

Poslední obálka německého týdeníku Focus na téma Řecko a eurozóna je geniální (viz ZDE). Což se Řekům (a některým hyperkorektním čtenářům Focusu) samozřejmě nelíbí. Ve vzduchu se vznáší bojkot německého zboží.

Sokolovský festival politické písně, kde vloni Jiřího Paroubka vyhlásili papalášem roku, ani na druhý pokus nedostal dotaci od Karlovarského kraje. Radní Miloslav Čermák (ČSSD) novinářům řekl, že je účelnější dát peníze na jiné akce. Budeme sledovat, na jaké.

 

Právě se děje

Další zprávy