Ondřej Soukup Ondřej Soukup | Názory
4. 4. 2016 7:00

Putinův violoncellista byl i jeho offshorovým bankéřem. A většině Rusů to bude jedno

Větší problémy může aféra Panama Papers znamenat pro ukrajinského prezidenta Porošenka.
Foto: Petr Vyoral

Do nedělního večera jméno Sergeje Rodulgina znali především skalní příznivci klasické hudby. Petrohradský violoncellista je národním umělcem Ruska, patří mezi elitu sólistů, coby profesor vychoval desítky následovníků. Praví znalci ruské politiky si pamatují, že je také blízkým přítelem ruského prezidenta Vladimira Putina ještě z konce sedmdesátých let. V knize Ot pervogo lica, vydané v roce 1999, která měla brzy již budoucího prezidenta představit Rusům z lidské stránky, je Rodulgin div že nejcitovanější. “Když se jim narodila první dcera Máša, u mého tchána byla chata za Vyborgem; tak jsme tam všichni - Putinovi a já s ženou - odjeli a žili spolu. Slavili narození, hráli hry, tancovali,” vzpomínal Rodulgin, který se stal i kmotrem starší dcery Vladimira Putina.

Jak ale ukázalo téměř roční vyšetřování organizace Organized Crime and Corruptuion Reporting Project, kterého se po světě zúčastnilo 370 novinářů ze 76 zemí včetně ruského listu Novaja gazeta, slavný violoncellista je také velmi bohatý člověk. Přinejmenším na papíře. Je vlastníkem mnoha offshorových firem, přes které protekly miliardy dolarů, a jeho podíly v nejrůznějších firmách mají hodnotu přinejmenším dvě miliardy dolarů. Detaily si každý může přečíst na stránkách OCCRP.

V zásadě jde o to, že firmy řady ruských oligarchů uzavíraly pro ně podezřele nevýhodné smlouvy (koupě akcií za jednu cenu a druhý den prodej původnímu majiteli za cenu mnohonásobně vyšší). Dalším zdrojem byla také ruským státem kontrolovaná Bank of Cyprus, která Rodulginovým firmám poskytovala neskutečně výhodné úvěry. Peníze následně byly investovány do banky Rossija, výrobce nákladních vozů Kamaz nebo největšího hráče na poli televizní reklamy Video International (dnes Vi).

Proč zrovna muzikant, když v okolí Vladimira Putina je tolik obchodníků? “Při řešení neveřejných úkolů se Putin spoléhal na okruh byznysmenů, které znal ještě ze sovětského Leningradu. Jenže postupně se v mnohých rozčaroval kvůli jejich nenasytnosti. Prezident potřeboval člověka, který by díky svým podílům sledoval, co se ve firmě skutečně děje, hlídal jeho peníze. Rodulgin si nikdy nic nevzal, jeho nezajímá luxusní život. Říkáme mu kníže Myškin,” cituje Novaja gazeta člověka z okolí Vladimira Putina.

Reakce Kremlu je zatím prakticky nulová. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov již před týdnem prohlašoval, že se chystá lživá kampaň proti ruskému prezidentovi. Mnozí za tento útok považovaly nedávný článek ohledně toho, že jistý ruský byznysmen věnoval několik luxusních bytů v hodnotě desítek milionů dolarů dívkám, které byly nebo jsou považovány za milenky Vladimira Putina. Mezi prokremelskými blogery byl populární tweet “Odkdy chlap nemůže dát dívce dárek? A když to je opravdový chlap, tak dává opravdové dárky”. Podobně tito blogeři reagují i dnes. “V Kremlu mají jiné starosti než hledat uprděné dvě miliardy dolarů,” napsal v diskusi jeden z nich.

V nedělní tradiční televizním show se hlavní propagandista Kremlu Dmitrij Kiseljov pouze zmínil o jiném aspektu vyšetřování. O tom, že ukrajinský prezident Petro Porošenko převedl svá aktiva také na offshorovou firmu a přes ni chtěl prodat svůj čokoládový koncern Roshen. Tím by se vyhnul placení daní z prodeje na Ukrajině. Zatímco v Rusku je údajný majetek Vladimira Putina velké většině obyvatel víceméně jedno a rozhodně nikdo nevyjde masově do ulic, na Ukrajině může být situace jiná. Bude mimořádně zajímavé sledovat další vývoj, který do značné míry napoví, kam se tato země bude vyvíjet. Zda k Rusku nebo Islandu, jehož premiér Sigmundur Davíð Gunnlaugsson je momentálně pod velkým tlakem, aby odstoupil. Jakkoli jeho prohřešek je v tom, že včas nepřiznal vlastnictví jedné offshorové společnosti.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová má koronavirus, její stav je stabilizovaný

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová byla po nákaze koronavirem převezena do londýnské nemocnice. Stav třiasedmdesátileté umělkyně je stabilizovaný, uvedla v neděli s odvoláním na jejího agenta Francoise Ravarda agentura PA. "Všichni si přejeme její brzké a plné uzdravení," řekl Revard.

Faithfullová se proslavila mimo jiné písní As Tears Go By, kterou v 60. letech napsali členové kapely Rolling Stones Mick Jagger a Keith Richards. S frontmanem skupiny Jaggerem Faithfullová jeden čas i chodila. Měla i úspěšnou sólovou kariéru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion eur věnoval nemocnici v Barceloně také Xavi

Bývalý záložník Barcelony Xavi následoval příklad svého někdejšího spoluhráče a později trenéra Pepa Guardioly a také on věnoval milion eur (27,7 milionu korun) nemocnici v Barceloně. Ta peníze využije na nákup pomůcek pro ošetřující personál i pro pacienty s nemocí Covid-19.

Čtyřicetiletý Xavi, jenž v současnosti trénuje katarský klub Al Sád, je barcelonským odchovancem a s klubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a čtyřikrát Ligu mistrů.

Milion eur na boj s koronavirem už věnoval také bývalý Xaviho spoluhráč Lionel Messi, jenž částku rozdělil mezi barcelonskou nemocnici a lékařská zařízení v rodné Argentině.

Fotbalisté Barcelony se také po dobu krize vzdají 70 procent platu, aby přispěli na mzdy ostatních zaměstnanců. Španělská liga byla přerušena v polovině března a její restart je podobně jako u dalších evropských soutěží v nedohlednu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy