Luděk Navara Luděk Navara | Názory
6. 2. 2023 16:25

Radikální pragmatik Lubomír Štrougal

Zemřel muž, který vtiskl charakter pozdnímu československému komunismu. Jihočeský rodák Lubomír Štrougal se už před rokem 1968 sblížil se zastáncem tvrdé linie Gustávem Husákem. Po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy se přiklonil k jeho prosovětskému postoji a v letech 1970 až 1988 byl premiérem. Dlouholetý člen komunistických vlád byl po pádu režimu souzen za zneužití pravomocí.
Lubomír Štrougal 19. října 1924 - 6. února 2023. (Na zahradě se svým psem v říjnu 1984.)
Lubomír Štrougal 19. října 1924 - 6. února 2023. (Na zahradě se svým psem v říjnu 1984.) | Foto: ČTK/Jiří Finda

Není pochyb, že někdejší komunistický ministr vnitra byl jednou z hlavních postav normalizace. Po její většinu předsedal federální vládě a spolu s prezidentem Gustávem Husákem tvořil klíčový tandem, který zemi kormidloval podle pokynů z brežněvovské Moskvy.

Na rozdíl od Husáka ale Štrougal už rok před sametovou revolucí pochopil, že socialistická idea je ztracena - v září 1988 proto rezignoval na premiérský post a odešel také z předsednictva Ústředního výboru Komunistické strany Československa. "Dospěl jsem k názoru, že vývoj v zemi je nezvládnutelný, že spěje ke kritickému bodu, tedy k politické porážce," zavzpomínal později ve svých pamětech.

Za "nezvládnutelný vývoj" samozřejmě nesl lví díl odpovědnosti, pokoušel se tak před ní utéci, dokud se taková možnost ještě nabízela. Ten krok ve zkratce skvěle vystihuje celou jeho kariéru. Hodí-li se na někoho charakteristika "radikální pragmatik", pak právě na zesnulého Lubomíra Štrougala.

Lubku, vždyť tomu nerozumíš

Pocházel z jihočeského Veselí nad Lužnicí (konkrétně z místní části Mezimostí nad Nežárkou), kam se jeho předci přestěhovali ze středních Čech. Štrougal sám o nich mluvil jako o potomcích horníků ze Saska, kteří do Čech přišli už před staletími. Jeho pohled na svět prý nejvíce ovlivnil otec. Komunista, jehož za války zatklo gestapo a domů už se nevrátil - zahynul pravděpodobně při bombardování věznice Plötzensee.

Nebylo tedy překvapivé, že mladý Štrougal smýšlel levicově a hned v červnu 1945 vstoupil do strany, jejímž členem býval i otec. Když pak na Karlově univerzitě dostudoval práva, nastoupil v roce 1948 do ústředí jihočeského stranického aparátu, což byl krok, který sliboval rychlou kariéru v přelomové době.

Naděje začínajícího právníka se začaly rychle naplňovat. Jeho vzestup byl raketový; už v roce 1957 se mu podařilo zaujmout post vedoucího tajemníka Krajského výboru KSČ v Českých Budějovicích a o pouhé dva roky později se stal ministrem zemědělství. Nebylo mu ještě ani pětatřicet let. Když to oznámil své matce, řekla: "Lubku, vždyť tomu zemědělství nerozumíš," přiznal Štrougal v pamětech.

Komunistické moci to ale nijak nevadilo. Odbornost nebyla rozhodujícím požadavkem, strana oceňovala především poslušnost a loajalitu k výše postaveným soudruhům. Lubomír Štrougal taková kritéria zjevně splňoval. Když se proto v létě 1961 tehdejší prezident Antonín Novotný rozhodl zbavit ministra vnitra Rudolfa Baráka, vybral si za jeho nástupce právě úslužného Štrougala.

Kdysi velice vlivný Barák pak po bizarní tahanici ohledně toho, kdo jej vůbec má právo zatknout, skončil za mřížemi. "Prezident se mne skutečně zeptal, zda on osobně z titulu své funkce má pravomoc o zadržení člena vlády rozhodnout," vzpomínal Štrougal.

Soudruh má pravdu

Ministerstvo vnitra, pod nějž patřily bezpečnostní složky, bylo každopádně klíčovým resortem s krvavou stopou. A Štrougal se tak po pádu režimu musel zodpovídat z toho, že jako ministr kryl vraždy, jichž se dopouštěli příslušníci StB v roce 1948. Před soudem však stanul až v roce 2002 - a byť pro něj žaloba tehdy žádala tři roky vězení, justice jej osvobodila pro nedostatek důkazů. "Morální odpovědnost za tuto záležitost absolutně necítím," uvedl on sám po vynesení verdiktu.

Tak či onak, horký silový resort Lubomír Štrougal opustil po necelých čtyřech letech - v dubnu 1965. Nadále ale zůstal poslancem a zastával i další funkce. To už se však schylovalo k pražskému jaru a spolu s ním k řadě změn ve všemocné straně i společnosti. Byl to zároveň také čas, kdy se pozdější premiér začal opatrně sbližovat se zastáncem tvrdé linie Gustávem Husákem. Tomu přiznal, že v době, kdy řídil vnitro, jej nechával tajně odposlouchávat. Operaci sice odstartoval už Štrougalův předchůdce, on ji ale nezrušil. Podle vzpomínek pamětníků to byl jeden z momentů, který přispěl k rozhodnutí obou mužů úzce spolupracovat.

Zvláštní dynamiku dostalo jejich souručenství v srpnu 1968, když vojska Varšavské smlouvy přepadla Československo. Lubomír Štrougal později často zdůrazňoval, že on sám účast v první kolaborantské vládě odmítal, situace v okupované zemi se však rychle měnila.

Tehdejší první komunista a tvář pražského jara Alexander Dubček tak později vzpomínal: "Vytvořili jsme byro pro řízení stranické práce v Čechách. Bohužel byl do čela této instituce zvolen Lubomír Štrougal, bývalý částečný reformátor, který se projevil jako Husákův a Biľakův blízký spolupracovník. Štrougalovo postavení se ve stranickém vedení bohužel posílilo. Jeho další chování je možno porovnat s Husákovým."

Ve svých pamětech Dubček také popisoval, jak při společném jednání se Sověty Štrougal neočekávaně předložil návrh na personální změny ve straně, které s ním předtím nekonzultoval. Brežněv se prý silně zaradoval, plácal dlaní do stolu a pronesl: "Vot eto pravilno, što tovarišč Štrougal rekomendujet!" (No to je ale správné, co soudruh Štrougal doporučuje!)

Jak to dnes hráli?

Ve čtvrtek 16. ledna 1969 se v Praze na Václavském náměstí upálil student Jan Palach. Předtím napsal památné dopisy, v nichž formuluje důvody činu i své požadavky. Mezi ně patří odvolání politiků, kteří nemají důvěru veřejnosti. Jde o seznam, který zahrnuje mimo jiné také Lubomíra Štrougala. V konceptu dopisu, který se zachoval v sešitě nalezeném mezi Palachovými věcmi na koleji, je tento požadavek sice přeškrtnut, ale v textu je čitelný.

Ostatně sám Štrougal na Palachův čin reagoval. Stál v čele Byra Ústředního výboru KSČ a podřízeným stranickým organizacím - okresním a krajským - 19. ledna 1969 napsal: "Mezi studenty se vyskytují názory, že našel-li se člověk, který se nebál upálit, že by se mohl najít i někdo, kdo by spáchal atentát na některého z vedoucích představitelů." Štrougal proto organizace vyzývá, aby reagovaly a zabránily šíření nespokojenosti. Především mu jde o to, aby se studenti nespojili s dělníky, čehož se podařilo dosáhnout.

A uspěl i v mnohém dalším.

V lednu 1970 se stal předsedou federální vlády a v této funkci vydržel neuvěřitelných osmnáct let. Dokázal přitom kolem sebe šířit iluzorní auru jakéhosi "reformátora". Snad to bylo dané i tím, že ve srovnání s Gustávem Husákem působil vlídněji. Nežil v takové izolaci, navštěvoval sportovní utkání a celkově vypadal uvolněněji i "lidověji". Bilance působení vlád, které řídil, je však tristní.

Ve stínu

Československo, které ještě v šedesátých letech mělo alespoň naději, že by jej reformy mohly přiblížit k ekonomické úrovni západních zemí, bylo na konci osmdesátých let hospodářsky zcela zdevastované. Tisíce lidí emigrovaly už po srpnu 1968, proud uprchlíků však neustával po celou dobu Štrougalova působení v čele vlády. Odpůrci režimu končili ve vězeních, čelili vyhazovům z funkcí či zaměstnání, jejich děti nesměly studovat.

Na hranicích s Rakouskem a západním Německem vyrostla masivní želená opona, na níž začali znovu umírat uprchlíci. Ostatně právě kvůli jejich smrti se Štrougal dostával v posledních letech do centra pozornosti opakovaně. V roce 2019 byl společně s dalšími funkcionáři obviněn ze zneužití pravomocí, protože za jeho působení ve funkcích ministra vnitra a předsedy vlády bylo při pokusu o opuštění republiky zabito celkem 60 lidí. V létě 2022 však bylo Štrougalovo stíhání kvůli jeho zdravotnímu stavu definitivně zastaveno.

Ve svých pamětech pak zesnulý napsal: "Všeobecnou kritiku vojsk pohraniční stráže a jejich příslušníků odmítám. Všichni věděli, jak se má občan na hranici chovat. A daný hraniční režim - ať se nám to líbilo, či nelíbilo - respektovat." Svůj normalizační stín nikdy nepřekročil.

Lubomír Štrougal se narodil 19. října 1924, zemřel 6. února 2023 ve věku 98 let.

Video: Obhajoval Havla i Štrougala. Agent StB jsem nebyl, je to totální nesmysl, říká advokát Lžičař (15. 2. 2019)

Kategoricky to vylučuji, zastupoval jsem celou řadu disidentů a nikdy jsem žádného klienta nepoškodil, mám čisté svědomí, tvrdí advokát Josef Lžičař. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy