František Rudl | Názory
11. 5. 2006 0:01

Rakušan v českém taxi: 2 Kč = 1 dolar

Všichni si přejí, aby těm zkazkám už byl konec. Jenže on nepřichází. A tak Rakousko stále řeší české okrádání.

Zvláště teď, při začátku turistické sezóny a při výročí rozšíření Evropské unie.

Jsou to drobné osobní příběhy, jenže není radno je podceňovat. Velmi přesně totiž vystihují i jedno velké evropské téma - jak země "staré patnáctky" Evropské unie pohlíží na nováčky, tedy alespoň na některé.

Příhoda prvních přátel se odehrála na Karlštejně. Byli na štíru s časem a zjistili, že poslední prohlídku hradu o čtvrté pěšky už nestíhají. Jejich dítě bylo unavené a proto se rozhodli, že si vezmou dole nabízenou dopravu na hrad.

Infobox

Vážení čtenáři,


kromě týdenních přehledů z Polska, Slovenska, Německa a Velké Británie vám nabízíme i "dálkový poslech" rakouských debat. František Rudl, který pochází z České republiky a řadu let žije a pracuje v Rakousku, pro Vás sestavuje přehled toho, o čem se Rakušané baví u piva nebo kávy a porce štrúdlu se šlehačkou.

 

Věříme, že i pohled na každodenní rakouský život vám nabídne nová, čerstvá témata k přemýšlení.

Nejdřív si mysleli, že dobře nerozumí, ale posléze zjistili, že rozumí dobře. Jediný přepravce cestujících na hrad měl neobvyklé podmínky. Nabízel dvě možnosti: Buď si seženou ještě čtvrtého cestujícího, protože tři je málo, a nebo že zaplatí za čtyři. Auto přitom bylo jen pro pět lidí včetně řidiče, ale jak vidno, vytíženost musí být. Otočili se a odjeli.

Druhé příhoda se odehrála v Praze. Známí bydleli v hotelu a chtěli z Hanspaulky do Dejvic. Pobýval jsem minulý týden v Praze a tak jsem přátelům řekl, že se pro ně zastavím a že ten kus sjedeme taxíkem. Znám cenu, kterou platí našinec, když tam veze od konečné metra hosty. Je to 140 až 160 korun.

Když jsem dorazil, známí už zařizovali odvoz, abychom hned odjeli. Naštěstí jsem se zeptal, co že je to za taxíka a oni mi řekli, že hotelový za 400 korun. Poděkovali jsme a vzali si normálního. Ten pak opravdu stál 160 korun.

Vlastním rakouskou taxikářskou licenci, teď už jen pro strýčka příhodu, a abych o ni nepřišel, musím občas jako taxikář po Vídni jezdit.

Že by vídeňské hotely měly vlastní flotilu taxíků, je nepředstavitelné. Některé lepší, jako Imperial či Bristol, mají vlastní vozový park pro VIP hosty, ale s taxíkama to nemá nic co společného. Auto je v ceně odpovídajícího pokoje. Buď tedy zavolají z recepce centrálu a ten přes počítač pošle nejbližšího taxikáře (počítač se nedá podplatit), a nebo jsou u vybraných hotelů stanoviště, přístupná pro všechny taxikáře (SAS, Marriott, Hilton, Ibis, Interkontinental).#reklama

Také dějištěm třetí scénky byl pražský taxík. Čekal jsem na známého na letišti a protože neumí česky, bavili jsme se německy. Jeli jsme z letiště do hotelu Diplomat na Evropské. Je to zhruba 12 kilometrů. Čili blíž než z letiště Schwechat do Vídně, což je 21 kilometrů. Vídeňská cena: objednaný vůz 27,50 eur, normální odmávnutí na ulici 37 eur.

Když jsme přijeli do hotelu, chtěl známý platit a v tu chvíli jsem nevěřil svým uším: 250 amerických dolarů. Zeptal jsem se řidiče ještě jednou, bohužel německy. A vypadla stejná suma. Požádal jsem ho proto česky, aby mi výslednou cenu zopakoval a vystavil mi účtenku.  Taxikář začal křičet, že jsem mu to měl říct hned, že jsem Čech, že je to samozřejmě za 500 korun.

U vídeňského taxikáře by taková věc byla klasifikována jako podvod se sazbou 2 až 5 let vězení.

Autor je inženýr chemie a od podpisu Charty 77 žije trvale v Rakousku

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy