Petr Vizina Petr Vizina | Názory
6. 1. 2020 15:00

Rána místo požehnání. O papeži, který vypadl z role

Historie papežství je plná kuriózních příběhů. Stejně jako těch vznešených. Aktuální historka o mocném muži, který plácl ženu z davu, je kuriózní i vznešená zároveň. A nabízí poučení každému, komu ujedou nervy.
Papež se snaží vyprostit z náhlého sevření ruky
Papež se snaží vyprostit z náhlého sevření ruky | Foto: Reuters

Ten záběr byl jedním z nejčastěji sdílených videí minulého týdne. Ať už považujeme náboženství za vznešený cit, nebo zhoubné opium, malá velká nehoda jedné zbožné ženy na vatikánském náměstí nám nejspíše neunikla. Snad každý totiž zažil životně důležitou schůzku, která vyšla vniveč.

Foto: Jan Kačer

V poslední večer loňského roku zdravil papež poutníky před svatopetrskou bazilikou. Hlava víc než miliardy pozemských katolíků, třiaosmdesátiletý muž v bílém, se blíží k ženě, jedné z nekonečného zástupu věřících. Papež se usmívá, třese rukou holčičce v kulichu, požehná i vedle stojícímu chlapci, zní vzrušené dětské hlásky. Nechte děti přijít ke mně! Žena se pokřižuje, papež je na dotek. Kolik času a námahy to nejspíš stálo, aby uhájila místo hned v první řadě. Jenomže když jí má František srdečně potřást rukou a usmát se na ni, papež zamává kamsi dozadu a odvrací se. Tohle ne, řekne si nejspíš žena. Nepustím tě, dokud mi nepožehnáš!

Papež v tu chvíli vypadne z role, show dostává trhlinu. Opovážlivkyni, která si ho uzurpovala, plácne přes ruce. Tušili jsme, že papež je jen člověk, ale teď to i vidíme. "Ukázal, že se umí naštvat. Dal ránu místo požehnání. Vznětlivý Jihoameričan udeřil ženu. Papeži spadla maska, zahlédli jsme monstrum." Média Františka tentokrát nešetřila.

Papež ztratil trpělivost a plácl dychtivou ženu v davu přes ruku
0:50
Papež ztratil trpělivost a plácl dychtivou ženu v davu přes ruku | Video: Reuters

Na celé příhodě je ale zajímavého něco jiného než to viditelné a už milionkrát okomentované. Totiž postava a úřad papeže jako takového.

Ztratil jsem se, promiňte

Staroslavná instituce už podle všech předpovědí dávno neměla existovat. "Vidět Rolling Stones je něco jako vidět papeže. Zážitek do památníčku," napsal zkraje 90. let časopis Rock & Pop po koncertě legendární kapely. Zdá se, že ještě nenastal čas památníčky zahazovat. Možná kvůli kapele, jejíž členové jsou de facto papežovými vrstevníky. Určitě však kvůli Františkovi, který disponuje v mnoha palčivých otázkách dneška nepřeslechnutelným hlasem.

Skepse, pokud jde o trvanlivost papežství, není vynálezem moderní doby. Papeže - tuto po staletí čistě italskou specialitu - totiž často ovládala mocichtivost a hašteřivost. A jak říkají sami čeští katolíci, "církev musí být opravdu od Boha, poněvadž nejen komunistům, ale ani papežům se ji nepodařilo přes veškeré úsilí zničit".

Leckdy opravdu nebylo malé. Dobře to ilustruje kniha německého historika Huberta Wolfa Konkláve v kapitole o "synodě mrtvých". V jejím průběhu nařídil Štěpán VI. roku 897 exhumaci svého předchůdce Formosy, aby mohl tlejícího nebožtíka usadit pro výstrahu mezi kardinály, kde mu pak nechal useknout tři prsty a setnout hlavu. Historie papežství je takových kuriózních příběhů plná. A nechybí v ní přirozeně ani ty vznešené. Aktuální historka o mocném muži, který plácl ženu z davu, je kuriózní i vznešená zároveň. A od silvestra nabízí poučení každému, komu ujedou nervy.

Na Nový rok, den po incidentu, pronesl František promluvu, v níž odsoudil násilí na ženách. A nakonec se omluvil i za svůj výpad. "Láska nás činí trpělivějšími. Často trpělivost ztrácíme, já též. Omlouvám se, že jsem dal včera špatný příklad."

Postsekulární Západ nejspíš neoslovují dogmata, která má papež ze svého úřadu bránit a zachovávat, ale morálka, kterou v té drobné epizodě s plácnutím ztělesňuje. Dogmata s morálkou souvisejí, ale těžkou otázku "jak" nechme na jindy. Začněme řešením jednoduššího kvízu. Na otázku, zda tu papežství vydrží déle než Rolling Stones, není zas tak těžké správně odpovědět. Kde ale brát nekonečnou trpělivost s lidmi přesvědčenými, že právě nadešla jejich chvíle?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy