Martin Fendrych Martin Fendrych | Názory
26. 9. 2019 12:00

Reálný babišismus: Jdeš proti Agrofertu? Odstřelíme tě

Dobré je, že se o podobných kauzách ještě dají točit reportáže a psát články, svoboda slova zatím zůstává, jen se z novinářů stali nepřátelé státu.
Tihle dva rozpoznají nejen kůrovce, ale i škůdce, kteří jdou po Agrofertu.
Tihle dva rozpoznají nejen kůrovce, ale i škůdce, kteří jdou po Agrofertu. | Foto: ČTK

Jeden příběh ze současného Česka: Finanční úřad v Příbrami, v době, kdy ho řídil Karel Trefný, nařídil společnosti Primagra z holdingu Agrofert doplatit daň z přidané hodnoty ve výši 1,5 milionu korun. Firma se bránila, soudila se, ale neubránila, daň doplatit musela, poté však ředitel Trefný přišel o místo šéfa úřadu a stal se obětí jednání, které lze chápat jako šikanu. Odehrálo se to mezi lety 2015 a 2016, reportáž divákům čerstvě přinesli Reportéři ČT.

Jak to (a opravdu velmi nutkavě) působí? Dovolíte si jít proti společnosti z holdingu Agrofert, tedy proti oblasti zájmu Andreje Babiše, který má dnes holding ukryt ve svěřenském fondu, z něhož mu jde zisk, načež přijdete o špičkové místo ve státní správě, a pokusí se vás dokonce z této oblasti pro jistotu nadobro vyštípat. Abyste "neškodili".

V úřadu, který řídil Karel Trefný, proběhla reorganizace a on byl z Příbrami přesunut do Prahy. Popisuje, že vstával ve 4:30, aby dojel do Prahy na Smíchov v 6:30. Proti takovému přesunu se bránil u soudu a spor s finanční správou vyhrál. Pěkné, jenom na šéfovské místo už ho samozřejmě nevzali, "pracuje znovu v Příbrami, ale pouze jako řadový daňový úředník," popisuje situaci reportáž ČT24.

Trefný: "Dovolil jsem si doměřit firmu, která patřila do holdingu Agrofert. A mohl bych si dovolit třeba víc. Tím pádem jsem se stal osobou neloajální, s kterou není důvod dál spolupracovat." Reportéři ČT ještě dodali, že Trefný nesouhlasil s masakrem jménem zajišťovací příkazy, které zničily řadu českých firem: "Můj názor je ten, že zajišťovací příkaz není první nástroj zabezpečení úhrady daně, ale ten poslední," vysvětlil v reportáži.

Pár čísel, jež uvádí iHNed.cz: finanční správa vydala mezi lety 2013 a 2018 přes šest tisíc zajišťovacích příkazů. K soudu dosud doputovalo 278 žalob na jejich nezákonnost. Na vyřízení jich čeká 109, u zbylých 169 žalob uspěly dvě třetiny majitelů firem se zabaveným majetkem. Ta čísla mluví dosti srozumitelně.

Finanční správa s reportáží ČT nesouhlasí. Na svém webu uvedla, že "na služební místo ředitele ÚP Příbram na FÚ pro Středočeský kraj bylo poté vyhlášeno výběrové řízení, do kterého se přihlásil i Karel Trefný. Na místo ředitele ÚP byl však ve výběrovém řízení v souladu se zákonem o státní službě vybrán jiný žadatel, který byl následně na toto místo jmenován. Žadatel, který vybrán nebyl, byl poté převeden na místo se služebním působištěm v Praze". Ano, chápete to správně, vše se odehrálo podle platných regulí.

Potíž vězí jen v tom, že úřad pod Trefným proti společnosti Primagra z holdingu Agrofert uspěl a získal pro stát PRÁVEM, nikoli protiprávně jako u řady zajišťovacích příkazů, 1,5 milionu. A hlavní potíž pak tkví v tom, že člověk, který řídil úřad, když doměřil daň Agrofertu, byl odejit, a to drsně.

Svoboda slova zatím zůstala, ale z novinářů se stali nepřátelé státu

Taková příhoda má ve státní správě dopad, šíří se. Každý finanční ředitel v zemi o vyhození Trefného s vysokou pravděpodobností ví, každý si z toho případu může vzít ponaučení, jež zní: proti Agrofertu ne, u Agrofertu zavřeme obě oči a ucpeme si obě uši.

Nejde o to, že by to finanční správa neudělala nezákonně, reorganizace je zákonná, nezákonně exředitele jen šikanózně převedli do Prahy, což soud napravil. Jde o to, že si každý šéf ne dvakrát, ale desetkrát rozmyslí, zda do takového rizika, souboje, jít. Není ani třeba vydávat nějaké pokyny, kdepak, tenhle případ, i když finanční správa neuspěla na sto procent, jen na 95, se stal tím nejlepším bleskově se šířícím "tichým pokynem": K princeznám se nečuchá, na Agrofert se nesahá.

K tomu si připočtěte kauzu Čapí hnízdo, farmy, jež dnes už zase taky patří pod holding. Najdeme velké podobnosti: policie se pokusila dostat před soud jednání, které nese zřetelné znaky podvodu. Už to vypadalo, že uspěje, a bác ho, žalobce po skoro čtyřech letech náhle změnil názor.

A teď dávejte pozor, žalobci zveřejnili odůvodnění té změny. Čtete je a říkáte si: Ale vždyť to je odůvodnění pro podání žaloby, nikoli pro zastavení stíhání! Nelze tomu jinak rozumět, jenomže to je právě účel, chápete? Usnesení o zastavení trestního stíhání srozumitelně vzkazuje české policii: Ani to nezkoušejte, ani se nepokoušejte. - Reklamy pro Čapí hnízdo od Agrofertu za více než 270 milionů korun? Vypadá to jako starý daňový trik, to jistě, ale: Ani to nezkoušejte.

A zase, všecko je to zabaleno a prodáváno jako právní jednání, jako postup v právním státu běžný. Potvrdil to i prezident Zeman, hájí podnikání Agrofertu i svého Babiše. A je fuk, co říkají experti na trestní právo, stejně jako fuk, že úřad pod vedením Trefného vyměřil daň po právu a obhájil to u soudu. Chlap musel od válu.

Tohle už tu bylo, vzpomeňme na dobu opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS v letech 1998-2002. Tehdy se opozice dohodla s pozicí a svévolně, bez kontroly panovaly ve státu. Podle toho to tu taky vypadalo.Teď zažíváme něco podobného, část opozice není opozicí (jako jí nebyla Klausova ODS v době Zemanovy vlády), nýbrž spolupachatelkou. Pomáhá systém "k princeznám se nečuchá" udržovat, vládnout, měnit náladu, odhodlání na úřadech.

Dobré je, že se o tom ještě dají točit reportáže a psát, svoboda slova zatím zůstává, jen se z novinářů stali nepřátelé státu. Mizerné je pak to, že všecky ty informace na babišosystému, na reálném babišismu prakticky nic nemění.

Druhé Čapí hnízdo? Jde o desítky milionů, Babišovi to patrně zlomí vaz, tvrdí Goláň

Manažeři nadhodnotili příjmy z reklamy. Podle posudku mohla farma udělat reklamu za 12,5 milionu korun, oni ale fakturovali 65 milionů, říká senátor. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
před 2 hodinami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy