Martina Riebauerová | Redakční blog
13. 7. 2019 8:56

Nekrolog: Sbohem, pane profesore! Osobní vzpomínka na lékaře Josefa Kouteckého

Zádušní mší v pražském Strahovském klášteře se v sobotu veřejnost rozloučila s profesorem Josefem Kouteckým, který v 60. letech minulého století založil v Československu dětskou onkologii. Slavný lékař zemřel v motolské nemocnici ve věku 88 let. Osobní vzpomínku na něj pro online deník Aktuálně.cz sepsala novinářka Martina Riebauerová, která s ním v roce 2016 vydala knihu rozhovorů "Osm múz mého života".
Profesor Josef Koutecký, zakladatel dětské onkologie v Československu.
Profesor Josef Koutecký, zakladatel dětské onkologie v Československu. | Foto: DVTV

Strahovský klášter, kde se v sobotu konala zádušní mše za Josefa Kouteckého, bylo jedno z nejoblíbenějších profesorových míst v Praze. Tady objevil genia loci, když sem náhodně vkročil ještě coby zamilovaný student gymnázia. Tady mu později tehdejší opat Michael Pojezdný poskytl rozhřešení po rozvodu, protože pocit viny, že ublížil své první ženě a dvěma společným dětem, přetrvával v Josefu Kouteckém dlouhá léta. Týž opat tady pak sloužil zádušní mši za jeho druhou ženu Jitku, když zemřela.

"Říkal mi pak, že tak krásnou mši ještě nezažil," vyprávěl profesor během jednoho z mnoha našich vzájemných setkání při práci na knížce "Osm múz mého života" na podzim roku 2015. Týden co týden, vždy v pátek ráno úderem deváté hodiny jsem vstoupila do jiného světa prosyceného těžkým doutníkem.

Josef Koutecký a Martina Riebauerová s jejich společnými knihami.
Josef Koutecký a Martina Riebauerová s jejich společnými knihami. | Foto: Soukromý archiv Martiny Riebauerové

Tehdy pětaosmdesátiletý profesor stál ve dveřích, na sobě měl bílou košili s motýlkem a na stole v obýváku už vonělo kafe, které bylo jeho specialitou: jedna lžička turecké kávy a jedna rozpustné. A vedle stála otevřená velká krabice belgických sušenek. Doutník kvůli mně uhasil, ale vždy se dožadoval uznání, že se podvolil.

Jeho holešovický byt, to bylo malé muzeum. Všude plno obrazů, grafik, porcelánových sošek, cédéček a knih. Už tehdy se bál, co s tím vším jednou bude a zdali se najde někdo, kdo k tomu bude mít vztah. V malém pokojíku, kde spal, měl jako kluk malou laboratoř. Tady pitval své první žáby a objevoval, co se děje uvnitř těla.

Povídal mi o svých začátcích na první stanici dětské onkologie v Praze na Karlově, což byl pokojík s několika málo lůžky, na chodbě lezli švábi, děti byly poštípané od komárů a děravé operační rukavice si doktoři slepovali čtverečky z předchozích děravých. Vyprávěl, jak tehdy přežily tři děti ze sta nemocných, zatímco dnes je poměr téměř opačný.

VIDEO: I estébáci pochopili, že je lepší mít dobrého dětského onkologa než dobrého spolupracovníka StB

Video: Paměť národa

Mluvil o tom, jak odmítl spolupráci s komunistickou StB a bál se, co bude dál. Jak pak jednoho dne zazvonil telefon, ve sluchátku se ozval jeden z těch estébáků z Bartolomějské a požádal jej o pomoc pro těžce nemocnou čtyřletou holčičku svého kamaráda. Jak se holčička díkybohu uzdravila, on měl od té doby pokoj a nikdo z StB už nikdy nevolal.

Osudová žena

Zaznamenávala jsem jeho vyprávění a pokaždé seděla na stejném místě. Na pohovce pod obrazem svatého Jana Nepomuckého od Václava Vavřince Reinera. Tady sedávala i jeho žena Jitka. Tichá, usměvavá, doprovázející svého muže při každé příležitosti. Osudová žena, která to s ním neměla vždy lehké.

Sport, který uměla a milovala, vyměnila za hudbu a starožitnosti, což byly záliby Josefa Kouteckého. S trpělivostí snášela pedantství, kterým se profesor nikdy netajil, s jeho příchodem vypínala rádio, protože on hudbu miloval natolik, že věčný proud písniček linoucí se z rádií považoval za její urážku. Tolerovala, když v koši s prádlem na žehlení našla stočeného hada, a vzdala se nového zimního kabátu, který potřebovala ve stejnou chvíli, kdy její muž potřeboval koupit dva vzácné barokní andělíčky.

Odměnou jí byla láska, která vydržela až za hrob. "Než zemřela, řekla mi: Děkuji ti. Prosím tě, za co mi děkuješ, za co? ptal jsem se. A ona odpověděla: Za všechno. To byla dvě poslední slova, která mi řekla. A já pochopil, že myslí celý náš život," odtušil profesor. "V životě jsem nebyl Jitce nevěrný. Nevím, kolik mužů se tím může pochlubit."

O Jitce mluvil velmi často. V oknech pěstoval bramboříky, na Dušičky postavil na zem květináče plné chryzantém, protože tak to dělala i ona. Přinesla jsem mu pokaždé růži. Pokud možno žlutou, protože je veselá a září jako slunce. Postavil ji do vázy vedle fotografie na komodě a řekl: "Ta je pro Jitku." Říkal, že i když tu není, pořád se na něj dívá. A pořád slyšel její otázky: Peťu, dáš si večeři? Peťu, nechceš kafe?

Růže pro Peťu

A propos "Peťa", tak se profesorovi v soukromí říkalo. V rodině prý byla řada Josefů, Pepů a Jožků, na něj už žádná další varianta nezbyla. A tak se z Pepy stal Peťa. "Na Josefa celý život neslyším, toho si píšu jen do úředních dokladů," prozradil mi.

V toku svých úvah kritizoval stále větší odlidštění medicíny, kdy slovo lékaře nahrazují přístroje, záplavu informačních technologií, které vystřídaly lidský dotyk, a samozřejmě onu všudypřítomnost hudby. Vadilo mu prznění češtiny, přemíra vulgárních slov a obvykle mi vyčinil i za to, že moderátoři v televizi říkají "děkuju moc" místo "moc děkuju", jak je to česky správně. Když četl odborné práce svých studentů a kolegů, vracel jim je celé červeně popsané jako slohové práce gymnazistů. Rukopis naší knížky s jeho četnými poznámkami mám doteď schovaný na památku.

Onkolog Josef Koutecký na knižním veletrhu v roce 2016.
Onkolog Josef Koutecký na knižním veletrhu v roce 2016. | Foto: Soukromý archiv Martiny Riebauerové

Kdysi jsem za ním přišla s prosbou, zda by mi coby velký znalec Prahy neporadil s psaním knížky "Kde se líbat v Praze". Nejprve prohlásil, že by ji nejradši napsal sám, nakonec ustoupil s tím, že k ní napíše alespoň úvod. Esej to byla natolik dlouhá, že jsme ji v nakladatelství museli dát na konec. Žertoval, že jsme mu z úvodníku udělali konečník, ale vsadím se, o co chcete, že nám to nikdy tak úplně neodpustil.

Pořád chodil na kliniku, na koncerty a taky hodně psal. Večer si nalil skleničku, vybral hudbu, na kterou měl zrovna chuť, zapálil svůj druhý doutník a pak už jen bafal, poslouchal a přemýšlel. O tom, co ten den udělal dobře a co špatně a co všechno chce ještě udělat ve dnech dalších. Onkolog a tabák? Ale jistě. Můžeš v podstatě všechno, ale ve všem musíš mít smysl pro úměrnost. To bylo jeho životní krédo. Zákazy, příkazy, pohrůžky, takovou osvětu naopak nikdy neuznával. Cigarety zavrhoval, ale o dobrém doutníku říkal, že je to "františek všedních dní".

Poslední dobou si stěžoval na silné bolesti. A jeho podpisy na první stránce naší společné knížky už byly značně roztřesené. Tehdy v prosinci roku 2018, když jsem si přišla pro autogramy do dalších výtisků, jsem ho viděla naposledy. Ale všechno bylo jinak stále stejné. Rozpustná káva napůl s turkem, sušenky, vůně doutníku. Žlutá růže. Vítání v bílé košili - jen motýlka už si připnout nedokázal - i loučení.  

Vždycky, když jsem scházela po schodech z prvního patra holešovického činžáku, stál ve dveřích, dokud jsem mu nezmizela z očí. A já se pokaždé ještě jednou ohlédla a zamávala. Jako bych se podvědomě bála, že už ho takhle třeba neuvidím.

Mějte se hezky, pane profesore. A pozdravujte Jitku.

Autorka je novinářka, dlouholetá redaktorka Mladé fronty Dnes (MfD) a v současnosti hlavní editorka pořadu Události, komentáře v České televizi. 

VIDEO: Rozhovor s Josefem Kouteckým v DVTV. 

Chtěl jsem pomoct tam, kde to zatím nebylo možné, všechny děti s nádorem v nemocnici umíraly, říká zakladatel dětské onkologie Josef Koutecký. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy