| Redakční blog
25. 4. 2016 15:28

Speciál k Islámskému státu a seriál o korupci ve fotbale nominovány na prestižní Novinářskou cenu

Organizátoři prestižní Novinářské ceny oznámili nominace v hlavních kategoriích za rok 2015. Mezi třemi nejlepšími analyticko-investigativními příspěvky je seriál Aktuálně.cz ke korupci v nižších fotbalových soutěžích v Česku. Na cenu za inovativní online žurnalistiku je nominován grafický speciál představující Islámský stát.
Foto: Aktuálně.cz

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

nejsme v redakci Aktuálně.cz z těch, kteří se vyžívají v sebechvále. Jsou však příležitosti, kdy rádi referujeme o uznání, jehož se nám dostalo.

Dva naše počiny byly odbornými porotami nominovány na získání prestižní Novinářské ceny za rok 2015.

V kategorii nejlepší analyticko-investigativní příspěvek se mezi tři nejlepší dostala série textů Petra Koděry a Luďka Mádla o korupci v nižších patrech fotbalových soutěží. (Dvě zprávy z nominované série si můžete připomenout zde a zde.)

O cenu za inovativní online žurnalistiku soutěží mezi třemi nejlepšími příspěvky speciál Aktuálně.cz Jak islámský stát změnil náš svět.

V případě fotbalově-korupčního seriálu ocenila porota "výběr tématu a prostředí, které sice není předmětem velkého mediálního zájmu, neboť se neodehrává na celostátní úrovni, ale přesto v sobě skrývá závažné téma korupce". Podle porotců projevili Petr Koděra a Luděk Mádl "osobní odvahu jít do konfliktu, který jim může v budoucnosti zkomplikovat jejich práci".

Speciál k Islámskému státu postoupil mezi nominované díky výbornému grafickému zpracování "na základě jednoduchého příběhu o pachateli, jeho činech, nepřátelích a obětech". Porotci dál ocenili interaktivní prvky "umožňující ponořit se do hloubky tématu, pohybovat se v něm různými směry a přitom se neztratit".

Ctíme v naší redakci závazek, že Vám, našim čtenářům, nabízíme to, co považujeme za hodnotné a důležité pro vaši informovanost a fungování v dnešním komplikovaném světě.

Máme vždy radost, když je toto naše úsilí povšimnuto a někdo ho ocení.

Máme aktuálně radost, že se s vámi, vážení čtenáři a vážené čtenářky, můžeme v souvislosti s vyhlášením nominací na Novinářskou cenu o tuto radost podělit.

Pavel Tomášek, šéfredaktor Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
Další zprávy