| Redakční blog
25. 4. 2016 15:28

Speciál k Islámskému státu a seriál o korupci ve fotbale nominovány na prestižní Novinářskou cenu

Organizátoři prestižní Novinářské ceny oznámili nominace v hlavních kategoriích za rok 2015. Mezi třemi nejlepšími analyticko-investigativními příspěvky je seriál Aktuálně.cz ke korupci v nižších fotbalových soutěžích v Česku. Na cenu za inovativní online žurnalistiku je nominován grafický speciál představující Islámský stát.
Foto: Aktuálně.cz

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

nejsme v redakci Aktuálně.cz z těch, kteří se vyžívají v sebechvále. Jsou však příležitosti, kdy rádi referujeme o uznání, jehož se nám dostalo.

Dva naše počiny byly odbornými porotami nominovány na získání prestižní Novinářské ceny za rok 2015.

V kategorii nejlepší analyticko-investigativní příspěvek se mezi tři nejlepší dostala série textů Petra Koděry a Luďka Mádla o korupci v nižších patrech fotbalových soutěží. (Dvě zprávy z nominované série si můžete připomenout zde a zde.)

O cenu za inovativní online žurnalistiku soutěží mezi třemi nejlepšími příspěvky speciál Aktuálně.cz Jak islámský stát změnil náš svět.

V případě fotbalově-korupčního seriálu ocenila porota "výběr tématu a prostředí, které sice není předmětem velkého mediálního zájmu, neboť se neodehrává na celostátní úrovni, ale přesto v sobě skrývá závažné téma korupce". Podle porotců projevili Petr Koděra a Luděk Mádl "osobní odvahu jít do konfliktu, který jim může v budoucnosti zkomplikovat jejich práci".

Speciál k Islámskému státu postoupil mezi nominované díky výbornému grafickému zpracování "na základě jednoduchého příběhu o pachateli, jeho činech, nepřátelích a obětech". Porotci dál ocenili interaktivní prvky "umožňující ponořit se do hloubky tématu, pohybovat se v něm různými směry a přitom se neztratit".

Ctíme v naší redakci závazek, že Vám, našim čtenářům, nabízíme to, co považujeme za hodnotné a důležité pro vaši informovanost a fungování v dnešním komplikovaném světě.

Máme vždy radost, když je toto naše úsilí povšimnuto a někdo ho ocení.

Máme aktuálně radost, že se s vámi, vážení čtenáři a vážené čtenářky, můžeme v souvislosti s vyhlášením nominací na Novinářskou cenu o tuto radost podělit.

Pavel Tomášek, šéfredaktor Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy