Josef Pazderka Josef Pazderka | Redakční blog
21. 12. 2021 9:30

Zkusme se na chvíli soustředit jen na přítomnost. A dát světlu šanci

Zda je, či není vše ztraceno, záleží hlavně na nás samotných, napsal kdysi z vězení, v časech hluboké krize, Václav Havel. Přemýšlet o sobě může každý prakticky kdykoli, vánoční svátky ale svým charakterem nabízejí speciální příležitost. Byla by škoda ji nevyužít.
Foto: Petr Sís / Labyrint

Milé čtenářky, milí čtenáři! 

Buddhističtí mniši tvrdí, že jen minimum pozornosti dokážeme věnovat přítomnosti. "Většinu času trávíme lapeni ve vzpomínkách na minulost nebo přemýšlením o budoucnosti, zahlcení obavami a plány," píše Henepola Gunaratana v knize o meditaci.

Cesta z bodu A do bodu B jako by nás neustále nutila nořit se do minulosti nebo s obavami vyhlížet, co přinese zítřek. Čas koronaviru to bohužel jen posiluje. Mnohokrát ohlášený konec pandemie se pořád nekoná, jsme rozštěpeni v pohledu na očkování a kolik mutací koronaviru nás ještě může zaskočit, není zřejmé…

Co to zkusit jinak? Alespoň na malou chvíli se v tom všem zastavit a soustředit jen na přítomnost. Co se stalo, již neovlivníme, a co bude, nemáme jen ve svých rukou. To, co ale můžeme o svátcích zvládnout sami, je pohled dovnitř. Co nás naplňuje? Dokážeme odlišit podstatné od nepodstatného? Právě to možná rozhodne o naší budoucnosti. "Zda je, či není vše ztraceno, záleží jen na tom, zda já sám jsem, či nejsem ztracen," píše Václav HavelDopisech Olze.

Kanadský písničkář a básník Leonard Cohen k tomu ve slavné písni Hymna (Anthem) trefně dodává: "Forget your perfect offering, there is a crack in everything, that's how the light gets in." Tedy, zapomeňte na své dokonalé dary, ve všem je trhlina, tak světlo proniká dovnitř.

Dejme tomu světlu - uprostřed vlastních obav a nedokonalostí - trochu prostoru. Alespoň na malou chvíli.

Přeji vám klidné svátky vánoční a dobrý vstup do roku 2022!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy