Josef Pazderka Josef Pazderka | Redakční blog
21. 12. 2021 9:30

Zkusme se na chvíli soustředit jen na přítomnost. A dát světlu šanci

Zda je, či není vše ztraceno, záleží hlavně na nás samotných, napsal kdysi z vězení, v časech hluboké krize, Václav Havel. Přemýšlet o sobě může každý prakticky kdykoli, vánoční svátky ale svým charakterem nabízejí speciální příležitost. Byla by škoda ji nevyužít.
Foto: Petr Sís / Labyrint

Milé čtenářky, milí čtenáři! 

Buddhističtí mniši tvrdí, že jen minimum pozornosti dokážeme věnovat přítomnosti. "Většinu času trávíme lapeni ve vzpomínkách na minulost nebo přemýšlením o budoucnosti, zahlcení obavami a plány," píše Henepola Gunaratana v knize o meditaci.

Cesta z bodu A do bodu B jako by nás neustále nutila nořit se do minulosti nebo s obavami vyhlížet, co přinese zítřek. Čas koronaviru to bohužel jen posiluje. Mnohokrát ohlášený konec pandemie se pořád nekoná, jsme rozštěpeni v pohledu na očkování a kolik mutací koronaviru nás ještě může zaskočit, není zřejmé…

Co to zkusit jinak? Alespoň na malou chvíli se v tom všem zastavit a soustředit jen na přítomnost. Co se stalo, již neovlivníme, a co bude, nemáme jen ve svých rukou. To, co ale můžeme o svátcích zvládnout sami, je pohled dovnitř. Co nás naplňuje? Dokážeme odlišit podstatné od nepodstatného? Právě to možná rozhodne o naší budoucnosti. "Zda je, či není vše ztraceno, záleží jen na tom, zda já sám jsem, či nejsem ztracen," píše Václav HavelDopisech Olze.

Kanadský písničkář a básník Leonard Cohen k tomu ve slavné písni Hymna (Anthem) trefně dodává: "Forget your perfect offering, there is a crack in everything, that's how the light gets in." Tedy, zapomeňte na své dokonalé dary, ve všem je trhlina, tak světlo proniká dovnitř.

Dejme tomu světlu - uprostřed vlastních obav a nedokonalostí - trochu prostoru. Alespoň na malou chvíli.

Přeji vám klidné svátky vánoční a dobrý vstup do roku 2022!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Tržby v malooobchodě loni klesly o 3,6 procenta, o rok dříve stouply

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V samotném prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly. Pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

Pokles tržeb v posledním měsíci roku ovlivnil prodej potravin i nepotravinářského zboží, přičemž tržby za potraviny se dostaly na nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Vyplynulo to z informací, které na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Za celý rok 2022 se tržby za potraviny meziročně snížily o 5,1 procenta a za nepotravinářské zboží o 2,9 procenta. Za pohonné hmoty obchodníci utržili podle ČSÚ o 1,5 procenta méně než v roce 2021 a za prodej a opravy motorových vozidel o 4,2 procenta méně.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy