David Klimeš David Klimeš | Názory
14. 1. 2020 13:00

Ten dům pro penzisty nevypadá zle, jen by měl být o polovinu menší

Jana Maláčová představila důchodovou reformu a debata o ní začala záhy připomínat soutěž Vtipnější vyhrává. Jiný plán teď ale nemáme, vezměme jej tedy vážně.
Ministryně práce Jana Maláčová
Ministryně práce Jana Maláčová | Foto: Michaela Říhová

Na vystoupení ministryně práce byli všichni dobře připraveni. Každý totiž tušil, že přesvědčená sociální demokratka se sotva bude držet při zemi.

Strážkyně státní kasy Alena Schillerová tak raději preventivně nasadila starostlivý výraz. A ještě než stačila spis prostudovat, nechala se slyšet, že stovky miliard navíc v rozpočtu určitě nenajde.

Premiér, který samozřejmě dobře ví, jak třaskavé minové pole penze představují, si zase připravil recitaci poémy o slušných důchodech, na které za něj vždycky bude.

Z opozice vypadlo jen očekávané ujištění, že její zástupci v důchodové komisi s návrhem vůbec nesouhlasili.

A vtipálkům na sociálních sítích pak bylo jasné, že několika patřičně jedovatými poznámkami nic neriskují - a ještě svlaží své účty vydatným deštěm lajků.

To je zatím bohužel všechno. Tak mizerně snad dosud žádná z debat o důchodové reformě ještě nezačala. A že jich tu už bylo požehnaně…

Přestaneme trestat

Pravda, aby návrh ministryně měla republika z čeho zaplatit, potřebovali bychom někde na jižní Moravě odkrýt nekonečná ropná pole. Samotné kostře nové důchodové reformy ale není moc co vytknout, místo ironizování si tedy zaslouží věcnou diskusi o parametrech a nastavení.

Což tedy není moc snadné, protože místo podrobných podkladových materiálů ministryně nechala zveřejnit jen dosti děsivě provedenou grafiku třech možných variant reformy. Říká jim spravedlivá, technická a úsporná. V orientaci ale dosti pomůže, když je pro začátek nazveme přiléhavějšími jmény: nereálná, realistická a zbytečná.

Důchodová reforma podle Jany Maláčové - podklady pro stanovení základního důchodu.
Důchodová reforma podle Jany Maláčové - podklady pro stanovení základního důchodu. | Foto: MPSV

Co přesně tedy dokumenty důchodové komise slibují? Především základní důchod, který by dostávali všichni penzisté. Podle představ Jany Maláčové by měl dosahovat výše 10 500 korun, aby zaručoval minimální životní standard. K němu by se pak připočítávala částka odrážející předchozí životní dráhu každého penzisty. Proti takové architektuře lze sotva co namítat, je to zpřehlednění, po jakém experti volají už roky.

Pochválit lze i mix zásluhového pilíře. Kromě navyšování budoucího důchodu podle odpracovaných let a výše příjmů by se totiž nově měla započítávat i nejrůznější péče - nejen o malé děti, ale třeba i o handicapované příbuzné či umírají rodiče. To dnes stát zcela asociálně vůbec neřeší. Stává se tak, že matka, která po letech pochová své postižené dítě, zjistí, že už nezvládne odpracovat dost let, aby získala slušný důchod. Podle reformy by se ale takovým lidem měla do takzvaného fiktivního vyměřovacího základu započítávat buď průměrná mzda, nebo poslední výdělek - podle toho, co bude vyšší.

Důchodová reforma Jany Maláčové - tabulka pro výpočet fiktivního vyměřovacího základu
Důchodová reforma Jany Maláčové - tabulka pro výpočet fiktivního vyměřovacího základu | Foto: MPSV

Ostatní body návrhu už jsou vcelku banální. Základní pilíř se má valorizovat podle růstu nominálních mezd, zásluhový podle inflace. Dále si každý rodič bude moci přičíst pětistovku měsíčně za každé vychované dítě. A 240 korun za každý rok navíc v práci dostanou "prduchové" - pracující důchodci. Erár je tak odmění za to, že jen pasivně nečerpají penzijní dávku, ale z výdělku také odvádějí daně.

Konec zpravodajství. A teď komentář.

Mylná čísla ve správných kolonkách

Řekněme to pro jistotu ještě jednou: architektura změn je v pořádku a zaslouží uznání. Nastavená čísla a procenta jsou ale mimo. Základní důchod nikdy nemůže fungovat jako minimální životní standard. To je koncepčně špatně. Musí být výrazně nižší. Ze dvou důvodů.

Tím prvním je motivace. Pokud stát garantuje minimální standard, těžko může zároveň lidi motivovat, aby se nějak významněji starali o částku v zásluhovém pilíři. Druhý argument je ještě důležitější, a sice fiskální. Pokud veškeré finance vrhneme do vysokého základního důchodu, moc jich už na potřebné rozrůznění zásluhového pilíře nezbude.

Důchodová reforma Jany Maláčové - graf zatížení rozpočtu.
Důchodová reforma Jany Maláčové - graf zatížení rozpočtu. | Foto: MPSV

Závěrečné propočty reformy jsou vlastně samy nejlepším vysvětlením, proč uvedené částky nelze brát vážně. "V prvním roce po zavedení nového systému vzrostou výdaje oproti současnému stavu o 26 miliard korun. Přibližně 40 % dodatečných nákladů tvoří zavedení nultého pilíře. Tedy zvýšení velmi nízkých starobních důchodů alespoň na úroveň základního důchodu z nultého pilíře (10 500 Kč). Zbylých 60 % dodatečných nákladů pak tvoří náklady na bonus za výchovu dítěte, jinými slovy ocenění péče a výchovy dětí při výpočtu důchodu. Následně se roční výdaje na důchodový systém do roku 2070 navýší v průměru o 1,5 % HDP."

Lze to říci i jednou větou: navrhujeme nastavení, na které nemáme a mít nebudeme.

Těm, kdo to myslí s penzijní reformou vážně (sbohem, pane premiére), za dané situace zbývá prakticky jediná možnost. Podpořit kostru návrhu, s nímž ministryně Maláčová přišla, a zároveň ji zbavit iluze, že by mohla prosadit své maximalistické plány. Druhým krokem je hledání miliard, bez nichž se vzhledem ke stárnutí populace ani sebeuměřenější proměna důchodového systému neobejde.

Armáda naštvaných

Reforma penzí je supertěžká politická disciplína. Svým autorům nikdy nepřinese okamžitou popularitu a žádný politik, který chce být snadno znovu zvolen, se do ní nikdy nežene (rozumíme, pane premiére). Na druhou stranu to není raketová věda. Po třiceti letech přešlapování ji už lidé očekávají a počítají s tím, že nebude bezbolestná. Navíc se už za tu dobu stihlo v tomto ohledu alespoň teoreticky prodebatovat a propočítat prakticky všechno.

Zbývá tedy už jen odvaha k činu a chuť zapsat se do historie. Volba by to mohla být o to jednodušší, že o poslední zbytky luxusu váhat jsme se už připravili. Třicátá léta 21. století se kvapem blíží. S nimi i rychle narůstající armáda penzistů a také jedna zcela nevyhnutelná jistota: buď jejich důchody spadnou o desítky procent, nebo se všem ostatním o podobná čísla zvednou odvody na sociální pojištění. Řečeno bez obalu: buď důchody-žebračenky, nebo placení nereálně vysokého pojištění práceschopnými. Ani jedno nechceme, proto potřebujeme reformu. Rychle.

Video: Karel Kryl - Důchodce, píseň z alba Bratříčku, zavírej vrátka. Animace David Bartoň
 

Právě se děje

před 5 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 13 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy