Eliška Bártová Eliška Bártová | Rozhovory
19. 3. 2009 21:03

Rath o Šloufovi: zkušený inteligent s širokými kontakty

Tak vnímá kontroverzního lobbistu hejtman David Rath
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Politickou scénu tento týden rozvířil premiér Mirek Topolánek, když uvedl, že má materiály, které vypovídají o ovlivňování volby prezidenta.

Ačkoliv premiér chce zřejmě poukázat na to, jak se v případu angažovala média, je nesporné, že klíčovými muži před volbou prezidenta byl kancléř Jiří Weigel a lobbista Miroslav Šlouf.

Ti byli zachyceni bezpečnostními kamerami při schůzce v hotelu Savoy, jen pár dní před prezidentskou volbou.

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) nyní v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje své styky s Miroslavem Šloufem, jenž byl přítelem zavražděného bosse podsvětí Mrázka a jenž se netají náklonností k Miloši Zemanovi.

Čí je Šlouf?

Když jste byl na postu ministra, tak jste v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že se se Šloufem stýkáte a necháváte si od něj radit. Jak je to nyní, stále se scházíte?
Už se s ním nestýkám. Dlouho jsem ho neviděl. Naposledy dva, tři měsíce před prezidentskou volbou, kdy jsme se neshodli na pohledu, jak a koho volit prezidentem republiky.

Miroslav Šlouf sfouknul šedesát svíček na dortu rychle, i když na několik nádechů.
Miroslav Šlouf sfouknul šedesát svíček na dortu rychle, i když na několik nádechů. | Foto: Ondřej Besperát

Jak často jste se předtím vídali?
Čas od času. Neříkám denně, ale jednou měsíčně jsme se třeba půl hodiny někde setkali. Většinou mi říkal postřehy, nápady. On je bezesporu inteligentní a zkušený člověk se širokými kontakty řekl bych napříč politickým spektrem. Takový klasický lobbista v nejobecnějším slova smyslu.

Podle zjištění Aktuálně.cz Miroslav Šlouf dochází do budov Ruské federace, o které se zajímají české bezpečnostní složky kvůli podezření, že slouží ruským špionům. Nevadí vám stýkat se s člověkem s takovými kontakty?
Ty ke mně nevodil, naštěstí. Nevím, že má takové kontakty. V žádném případě jsem se s žádným ruským rozvědčíkem nesetkal. Nehovořil jsem u něj s žádným cizincem, ani s žádnou osobou, která by v této roli mohla působit. Pokud ty kontakty má, já o tom nevím.

Kdo inicioval vaši schůzku před volbou?
Požádal mě o přátelské setkání tak dva měsíce před prezidentskou volbou. Přišel za mnou do poslanecké kanceláře v poslaneckých hodinách. Vedli jsme asi hodinový rozhovor na různá témata. Jedno z nich byla právě volba prezidenta, kdy jsme se názorově rozešli. Přesvědčoval mě, že Václav Klaus je nejlepší volba a že by měl být prezidentem. A já jsem trval na tom, že Václav Klaus je nepřijatelná volba. Od té doby jsme se neviděli.

Nechci říci, že jsme se rozešli ve zlém, ale neshodli jsme se na tom, jak by se mělo postupovat při volbě prezidenta republiky. Řekli jsme si, že každý jsme jinde názorově, a necítíme potřebu dál se stýkat. Mezitím se Šlouf navázal na Topolánka, Dalíka a má jiné "kamarády", spolupracovníky.

Foto: Ludvík Hradilek

Dá se tedy říci, že ač sociální demokrat, je Šlouf nyní mužem ODS?
Myslím si, že na sto procent. Pan Šlouf dnes pracuje pro pana Topolánka a pana Dalíka.

Ovlivněná volba

Premiér Topolánek na zasedání sněmovny naznačil, že to byla ČSSD, kdo ovlivňoval prezidentskou volbu. Co tím podle vás myslel?
To je na tom kuriózní, asi si myslel, že jsme chtěli zvolit Václava Klause. Víme, kdo jak hlasoval, víme, že někteří poslanci, kteří Klausovi nemohli přijít na jméno, v den volby k němu objevili skrytou náklonnost a volili ho. Jestli tady někdo intrikoval, tak to nebyla sociální demokracie.

Jenže tím, kdo se účastnil inkriminované schůzky s Weiglem, byl právě sociální demokrat pan Šlouf? Nemohl to být on, kdo prezidentskou volbu ovlivnil?
Mohl.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy