elb | Rozhovory
10. 3. 2008 17:15

Stehlíková řekla online, proč má být pohlavek nezákonný

Ministryně odpovídala živě od 15:00
Ministryně Džamila Stehlíková (SZ).
Ministryně Džamila Stehlíková (SZ). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministryně Stehlíková přišla na konci minulého týdne s revolučním návrhem. Podle něj by měl vzniknout zákon zakazující fyzické tresty na dětech.

Vládní Výbor pro lidská práva zároveň upozornil, že v Česku společnost toleruje či dokonce schvaluje některé opakované formy násilí vůči dětem, zvláště tresty ukládané v rodinném prostředí.

To je podle Stehlíkové nepřijatelné, fyzické tresty jsou ohrožením bezpečného vývoje dítěte. A navíc jdou proti trendu Rady Evropy.

Diskutujte: Má se rodičům zakázat pohlavkovat děti?

Pro někoho je návrh ministryně neoprávněným zásahem do autonomie rodiny, pro druhé vítaný krok ke zlepšení postavení dětí v české společnosti.

Dnes od 15 hodin vysvětlovala ministryně Stehlíková svůj návrh online v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz. "Není to primárně o zákazu (navíc bez sankce), ale o tom, aby se rodičům nabídla informace o tom, jak mohou vychovávat své děti bez násilí," řekla Stehlíková.

Odpovědi Džamily Stehlíkové čtěte zde:

Odpovězeno: 10. 03. | 15:02Autor: JKK

Otázka: Dobrý den. Jelikož jsem vašimi vyjádřeními přímo šokován, mohla by jste nám prosím názorně popsat, jakou výchovnou metodu by jste zvolila v tomto konkrétním případě?

http://www.youtube.com/watch?v=no jWJ6-XmeQ

Džamila Stehlíková: Hezký den, bohužel z odkazu nebylo zřejmě který videoklip jste měl na mysli.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:04Autor: cancour

Otázka: Kdy zakážete velikonoční pomlázku?

Džamila Stehlíková: Díky za nádhernou otázku, ale smyslem opatření není něco zakazovat, naopak, vést kampaň o pozitivní výchově. Problémem není pomlázka, ale vodítko na psa, které je druhým nejčastějším prostředkem tělesných trestů.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:06Autor: Pompo

Otázka: Kolik z vašich neotřelých nápadů typu označování těhotných žen cedulí "Jsem v tom" a nynějšího zákazu pohlavků se vám už podařilo prosadit?

Džamila Stehlíková: Podařilo se prosadit - jsou na cestě - ochranu dětských obětí, antidiskriminační zákon, preventivní kampaň proti HIV/AIDS a přemyšlím jestli je to dostatečně neotřelé... Myslím, že jak pro koho.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:09Autor: Borat

Otázka: Vyhovuje vám vaše postavení "užitečného idiota", který odvádí pozornost veřejnosti od skutečných problémů ve vládě?

Džamila Stehlíková: Pane Borate, mé postavení ve vládě mi zcela vyhovuje. Politik musí počítat s tím, že každý jeho krok je předmětem kritiky a občas je považován za někoho, koho jste popsal ve svém dotazu, nechci to opakovat.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:13Autor: marek

Otázka: Paní Stehlíková, evidentně se domníváte, že Vy, zástupce tohoto neschopného a drzého státu, máte co mluvit do výchovy mých dětí. Proč?

Džamila Stehlíková: Já se to vůbec nedomnívám, ale pouze v případech, kdy dítě potřebuje pomoc a ochranu, kterou mu nemohou poskytnout jeho rodiče, měl by zafungovat stát a také už to dělá. Také by se mi nelíbilo, kdyby někdo mi radil s výchovou mých děti, pokud by neměly problémy a pokud bych jim neubližovala. Smyslem je nikoliv trest, ale pomoc. Někdo ji potřebuje - tím nemyslím Vás. Třeba i tu radu, jak vychovávat.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:15Autor: Věra

Otázka: Není potřeba řešit otázku Romů, kteří otravují život svému okolí? Milující rodič ví co na dítě platí a těm ostatním zákon nepomůže.

Džamila Stehlíková: Vážená paní Věro, romskou problematiku řeší Agentura pro sociální začleňování. Máte pravdu, tam, kde není láska, zákon nepomůže. Ale každý rodič chce pro své dítě to nejlepší, a osvětová kampaň k pozitivní výchově může být pro některého rodiče dobrá, nemyslíte?

Odpovězeno: 10. 03. | 15:18Autor: Jiří

Otázka: Správně, díky paní Ministryně!Vy jste chtěla, aby si rodiče naplno uvědomili, co je to výchova a jaké to je, když se poslilují práva děcek a vychovateli jsou sebrány všechny páky a pravomoce. To, co se děje ve školství už delší dobu, konečně pocítí rodiče na vlastní kůži a to je moc dobře.

Džamila Stehlíková: Pane Jiří, děkuji za dotaz, ale je to asi indiviální. Děti, které mají problémy ve škole, doma mají konflikty také. Bezproblémové děti se chovají všude pozitivně. Dle výzkumů ty děti, které jsou systematicky trestány doma, ve škole jsou daleko častěji agresivní a častěji šikanují spolužáky.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:22Autor: Ondřej

Otázka: Dobrý den, máte spočítány náklady na léčení psychických potíží rodičů nezvedených nevychovaných dětí - po vašem zákazu fyzických trestů?

Moudrost předků hovoří jasným jazykem - děti bez fyzických trestů za svá provinění jsou nevychované, arogantní, sprosté, bez úcty a respektu k rodičům a zákonům

Džamila Stehlíková: Pokud se někomu dítě "nevyvede", je to obrovské traáení - a nejde to spočítat na peníze. Proto je tak důležité se vážně věnovat otázce, JAK máme děti efektivně vychovávat, aby nám přinášely pouze radost, většina českých rodin už teď častěji používá pochvalu a odměnu, než trest. Třeba někdy je dobře méně fyzicky trestat - aspoň toto tvrdí výzkumy. Informační kampaň by měla té veřejné debatě napomoci.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:27Autor: Pavel

Otázka: Paní Džamilo, opravdu mně chcete nadiktovat kdy a jaké děti mám, když mně chcete zákonem nadiktovat co sním a nesmím v jejich výchově. Nebylo lepší pro stát abych Ty děti neměl.A nebo, nebylo by lepší aby tento stát, neměl takové ministry?
P.S Co Janov? Už se mimo řečí také něco viditelného udělalo

Džamila Stehlíková: Vážený tatínku, ve výchově svých ratolestí Vám nikdo radit nebude, pokud sám nebudete chtít, natož něco nařizovat. Ale měl byste mít přístup k poradenství v případě výchovných problémů - a toto se může stát každému rodiči! - proto, aby se našla efektivnější a účinnější cesta výchovy, než eventuální systematické bití, tím pochopitelně nemyslím Vás, je to obecné.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:29Autor: Andrej

Otázka: Jak může arogantní státní úředník strkat svůj nos do výchovy mých dětí???

Džamila Stehlíková: Vážený pane Andreji, kdy se to stalo? Pokud rodina výchovu zvládá a nepotřebuje pomoc státu, proč by se mělo stát? Není důvodů. Ale spousta rodin potřebuje pomoc a mnoho dětí potřebuje ochranu a prevenci před domácím násílím.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:31Autor: Irma

Otázka: Paní Stehlíková co to pletete za nesmysly pokud vím, tak tady v Chomutově by bylo co zlepšovat a natož v celý republice a ne se strachovato to zda nebude mít dítě újmu po tom co dostane za pamětnou možná odkud pocházíte se chováte jinak ale tady to jinak nejde. Podívejte se po Chomutově po cikánech

Džamila Stehlíková: Vážená paní Irmo, jsme zřejmě ze stejného města, jistě v Chomutově je stále co zlepšovat, ale nerozumím Vašemu dotazu, omlouvám se. Pozdravujte Chomutov.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:35Autor: Jiří

Otázka: Dotaz: Mé kolegyni hodil jeden rozmazlený fracek (13) na rameno petardu, která vybouchla a paní (důchodkyně, milá, hodná, vstřícná a obětavá) má ztrátu sluchu na jedno ucho. Jak postupovat? Pohladit a pochválit chlapce?

Džamila Stehlíková: Pane Jiří, není to důvod k žertování, nevidím důvodu k pohlazení, spíše je zapotřebí rodině s výchovou pomoci, zde by měli zakročit pracovníci odd. sociálně právní ochrany dítěte a další odborníci, problémy s tímto dítětem budou daleko hlubší a budou vyžadovat systematickou práci. Neznám ten případ detailněji.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:38Autor: marie

Otázka: Paní Stehlíková, to opravdu berete peníze(nehorázné)abyste vymýšlela takové blbosti?

Džamila Stehlíková: Vážená paní Marie, nemohu popírat, že ty peníze beru, ale tak úplně nerozumím druhé časti dotazu. Není to primárně o zákazu (navíc bez sankce), ale o tom, aby se rodičům nabídla informace o tom, jak mohou vychovávat své děti bez násilí. Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:41Autor: Al

Otázka: Argumentujete, jak v Německu kleslo po přijetí podobného zákona týrání dětí. Já se ptám - jak tam stoupla dětská agresivita?

Džamila Stehlíková: Vážený pane (paní) A, skvělý dotaz. Ano, agresivita dětí v Německu výrazně stoupla, ale ještě před přijetím zákazu fyzických trestů u dětí v roce 2000. Němečtí vědci podle výsledků průzkumu usoudili, že agresivita dětí je přímým důsledkem kruté výchovy s tělesnými tresty v rodině a zákon na zákaz tělesných trestů byl právě jedním z kroků, který měl nikoliv zvyšovat, ale snižovat dětskou agresivitu.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:44Autor: Ondřej

Otázka: Dotaz - hodláte konečně zaměřit svoji pozornost na nevychované a sprosté děti cikánského/romského etnika?

Proč bouráte koncepci změn přístupu pana (ex)ministra Čunka?

Džamila Stehlíková: Dětmi z romského etnika se zabýváme také, proto chceme i povinnou registraci u dětského lékaře, kvalitní vzdělání pro romské děti, a také vedeme rodiče k tomu, aby se svým dětem věnovali a zajistili jejich volnočasové aktivity pro pozitivní věci.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:47Autor: jan

Otázka: dotaz: s jakým návrhem příjdete, až začnou zvlčelé děti týrat rodiče???????

Džamila Stehlíková: Vážený pane Jane, nechci to zlehčovat, ale dnes mi jedna moje kamarádka řekla, že "vláatní děti bude mlátit jen v sebeobraně". Ale teď vážně - týrání rodičů je stejně nepřípustné, jako týrání dětí. Fyzické násilí by nemělo být normální součástí rodinného života.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:50Autor: Arnošt Bednář - senior

Otázka: Bylo mi 11 a uhodil mne obecní policajt. Nepozdravil jsem souseda.Dodnes mám trauma,když nestihnu pozdravit každého,koho na ulici potkám.Myslíte, že bych měl od státu žádat o náhradu nemajetkové újmy? Nebylo by lepší (pro Vás) přispět k realizaci podnětu podnety.cz/podnet-cislo-20050226230007

Džamila Stehlíková: Vážený pane Bednáři, na podnět se podívám, ale obávám se, že s náhradou nemajetkové újmy nebudete úspěšný.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:51Autor: Mira

Otázka: Paní Stehlíková,kolik jste vychovala dětí?

Džamila Stehlíková: Zatím 2.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:53Autor: Irma

Otázka: Paní Džamilo nebylo by lepší se chytit toho co možná umíte a nechat tady napokoji ty co chtějí a mají děti aby si sami rozhodli jak je potrestat zda domluvou či jinak Já bych byla za to aby si to rozhodl každý sám. Já jsem nikdy děti nebila a jsou dobré ale s každým to nejde bohužel

Džamila Stehlíková: Vážená paní Irmo, nevím, co tím myslíte, jestli něco umím, jsem psychiatr a věřím, že se ke své práci vrátím, ale jako lékař se budu znovu a znovu zabývat násílím v rodině, protože poškozuje duši.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:57Autor: Tomas

Otázka: Dobry den. Na me otazky prosim odpovezte pouze pokud jste to myslela vazne. Jestli jsem nepochopil vtip, omlouvam se.

Otazky: jak chcete zajistit vymahani takoveho zakona? Konzultovala jste to se zahranicnimi kolegy, kteri v tomto smeru uz maji dlouholete zkusenosti?

Diky,
Tomas

Džamila Stehlíková: Vážený pane, podobné zákony fungují v 11 zemích Evropy, muj návrh se nejvíce podobá tomu německému, kde v roce 2000 byl zákaz tělesných trestů zaveden a kde za 3 roky klesl počet rodin, používajících tělesné tresty, z 90 % na 50%. O vymahatelnosti zde nelze mluvit, protože změnou, kterou chci prosadit, je deklaratorní zákaz tělesných trestů, který je bez sankcí. Nedovedu si představit nějaké tresty, ale i tak věřím, že informační kampaň, eventuální legislativní změny dokáží změnit postoje veřejnosti. Se zahraničními kolegy jsme to pochopitelně konzultovali.

Odpovězeno: 10. 03. | 15:57Autor: Tydýt

Otázka: Vážená paní Stehlíková, fandím vašemu počínání, pokračujte dál!

Džamila Stehlíková: Děkuji za podporu

Odpovězeno: 10. 03. | 15:58Autor: čéška

Otázka: Zabudujete do toho vysoce výchovného zákona také povinnost oslovovat se všichni navzájem, ale hlavně děti (za každé situace!) roztomilým slůvkem "Zlato"? Př. "Zlato, dala bych ti pár facek za tvoji agresivitu, ale nesmím. Auu, to bolí, zlato..."

Džamila Stehlíková: Díky za nápad. Obávám se, že toto "zlato" by mohlo být vnímáno jako psychické týrání.

Odpovězeno: 10. 03. | 16:00Autor: Jiří

Otázka: "Kdo šetří svoji metlu, nenávidí svého syna, píše Bible". Ta je pro mě vyšší autoritou, než Vy. Váš zákon nemůže mít nikdy vyšší sílu, než zákon věků a moudrost všech generací před námi. Falešný humanismus + pedocentrismus je zcestné náboženství. Uvidíte jednou sama.

Džamila Stehlíková: Ano, Bible je autoritou nejvyšší, já ji vnímám jako poselství nenásílí, zejména Nový zákon.

Odpovězeno: 10. 03. | 16:01Autor: trevel

Otázka: Jasná odpověď na Vaše dilema je v dnešním Blesku. Dva školáci chtěli dlažební kostkou vykolejit osobní vlak. Co jinýho než pořádnejch pár facek jim může v hlavě rozptýlit tyhle katastrofální nápady. Paní ministryně , radši se věnujte něčemu prospěšnějšímu a nepleťte do sebe pár facek a týrání dětí.

Džamila Stehlíková: Obávám se, že pár facek nestačí a bude zapotřebí i dalších výchovných metod a zásahu státních orgánů.

Odpovězeno: 10. 03. | 16:03Autor: pavel

Otázka: Paní Džamilo a nechtěla by jste nevštívit psychiatra?Mně se zdá že jste nějak mimo

Džamila Stehlíková: Pane Pavle, díky za radu, jsem psychiatr a s kolegy psychiatry jsem v denním kontaktu. Většina tvrdí, že násílí v rodině nám dodává nejvíce pacientů když jsou v dospělém věku.

Odpovězeno: 10. 03. | 16:04Autor: easy

Otázka: Z jedné strany je potřeba snížit věk dětí pro trestní odpovědnost a z druhé strany berete rodičům jednu z možností výchovy.Taky mě rodiče občas jednu natáhli.Už nyní jsou děti drzé a agresivní.Je třeba pevnou ruku.Vás asi dítě ještě neposlalo do pr..le.Myslíte to vážně nebo se chcete zviditelnit?

Džamila Stehlíková: Díky za dobrý dotaz, pokud chceme snižovat věk pro trestní zodpovědnost, musíme rovněž ctít dětská práva, včetně práva na život, svobodný od fyzického násilí.

Odpovězeno: 10. 03. | 16:06Autor: Katka

Otázka: Já si myslím, že často je jedna jediná facka lepší než léta domluv. Když dítě ví, za co dostane, tak je to podle mně správné. A jak chcete paní Džamilo dvouletému batoleti vysvětlit, že na kamna se nešahá a že nůž ho může zabít?

Džamila Stehlíková: U batolat jsou lehké tělesné tresty nejefektivnější. Pochopitelně, děti musíme chránit, aby nevběhlo pod auto. Když je v pubertě, tělesné tresty mohou mít opačný výsledek a dle vědců neovlivňují chování. Pozitivní metody (pochvala, odměna, společné aktivity) mohou být daleko efektivnější, vyžadují ale více času rodičů a větší námahu.

Odpovězeno: 10. 03. | 16:07Autor: Petr

Otázka: Bude se smět rodič bránit fyzickému útoku dítěte? (15 letý propleskne matku , když mu nechce dát drobné na útratu), (18 letý si vezme násilým klíče od otcova vozu)?

Džamila Stehlíková: Pochopitelně

Odpovězeno: 10. 03. | 16:10Autor: Jan

Otázka: Dobrý den,
souhlasím s Vámi... Kdo bude posuzovat jestli dítě je týráno, policista, lékař, soudce... Pokud nebudou viditelná zranění, jak se zabrání křivým obviněním a vyřizování účtů? Děkuji...

Džamila Stehlíková: Týrání svěřené osoby včetně dítěte je trestným činem - všichni koho jste jmenoval, budou v tom případě fungovat. Tělesné tresty nebudou ani trestným činem a nebude žádná sankce. Jde o změnu společenských postojů k výchově dětí směrem k nenásilné výchově a poskytnutí osvěty.

Odpovězeno: 10. 03. | 16:11Autor: Zdena

Otázka: Paní Stehlíková,
pokud chcete zavést kult dítěte nemáte obavy, že potencionální rodiče si rozmyslí mít děti, aby si nekomplikovali život? Druhá otázka je - bude mít stejný metr i na romské etnikum? Pokud ano, jak je budete sankcionovat?

Džamila Stehlíková: Pochopitelně, bude platit stejný metr na všechny rodiče - ale nikoliv s cílem trestat, ale s cílem pomoct - jak ohroženému dítěti, tak rodičům.

Odpovězeno: 10. 03. | 16:12Autor: LB

Otázka: Paní Stehlíková, děti a jejich výchova patří rodičům a mělo by to tak zůstat. Ale ne všichni tuto roli zvládají, tak co obrátit pozornost jen na ně a nabídnout jim odbornou pomoc to zvládnout na místo nějakého zákona?

Džamila Stehlíková: Máte pravdu, ale dítě má být chráněno před násilím i v případě, kdy rodiče nechtěji žádnou odbornou pomoc.

Odpovězeno: 10. 03. | 16:16Autor: Pavel

Otázka: Paní ministryně,
odstraněním pohlavků z výchovy jakožto součásti běžné životní agrese připravíme děti špatně pro život. Agrese je přeci jeho součástí.
Sadisty takový zákaz neodradí a slušní lidé budou trestáni za to, že chtějí vychovat slušné potomky. To co navrhujete je slušně řečeno blbost.

Džamila Stehlíková: Je to zajímavá otázka. Ano, agrese je součástí našeho života, ale pokud se uplatňuje ve výchově dětí, může je připravit o sebejistotu a sebedůvěru (zejména když si vezmete do úvahy, že většina tělesných trestů je za špatné známky ve škole). Sebejistota je v dnešním světě postaveném na konkurenci, je také důležitá.

Odpovězeno: 10. 03. | 16:38Autor: V1kt0r

Otázka: Dobrý den, paní Stehlíková,
nebylo by lepší začít osvětou, motivovat rodiče k jinému druhu výchovy, než zavádět zákon, který direktivní úpravou velmi členité oblasti neudělá nic jiného, než že dá lidem do ruky další nástroj v nečistém příbuzenském boji? Týrání lze trestat už dnes...proč extra zákon?

Džamila Stehlíková: Ano, osvěta a informační kampaň budou prvním krokem, dále v září-říjnu 08 proběhne i odborná konference k tématu, teprve poté - nejdříve po dvou letech - můžeme čekat legislativní změny. Velmi mě potěšil zájem veřejnosti o problematiku tělesných trestů a výchovu dětí, proto v polovině dubna proběhne k tématu veřejná debata v jednom z pražských divadel, kam zvu všechny, kdo se z časových důvodů nedočkal odpovědi na svoji otázku. Děkuji všem za podněty a dotazy a těším se někdy na další debatu. Džamila Stehlíková

 

Právě se děje

Další zprávy