Martina Macková | Rozhovory
22. 8. 2008 20:36

Volby? Dva hejtmani a tři až čtyři senátoři, věří Čunek

Čunek exkluzivně: Soupeři musí mít odvahu a znát stranu
Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL
Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čekám u voleb dobrý výsledek, tvrdí předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. A to přesto, že se jeho lidovci stále výrazně v preferencích neodlepili od pětiprocentní hranice.

V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf jedné z vládních stran říká, že vůbec nepřemýšlí o tom, zda bude ještě za rok předsedou lidovců.

Vést stranu by podle něj měl ten, kdo zná i jiný život než ten pražský a nemusí být nutně z Moravy.

Koalice s ČSSD? Je to na krajích

A.cz: Jaký volební výsledek byste chtěl?

Vím, že sto procent nezískáme a nula procent taky ne. Pro mě dobrý výsledek je, když obhájíme ty pozice, které máme teď a přidáme k nim něco. Velmi bych si přál dva hejtmany. Na jižní Moravě a v Pardubicích. Oba na to mají. U senátorů bych si myslel na čtyři posty.

A.cz: Jste hodně "při zemi". Říká se, že volby jsou referendum o vládě…

Kroky, které vláda dělá, nejsou populární. Jaká je rétorika opozice, to známe. V minulých volbách fatálně prohráli sociální demokraté, kteří byli u moci. Je dobře, aby popsali tuto situaci, proč to tak bylo a možná se z toho dá odečíst i chování voliče. Zvlášť přitom, když vláda nedělá pouze kroky, které jsou jen populární.

Čtěte předchozí část rozhovoru s Jiřím Čunkem: Ať jdou podezřelí politici rovnou k soudu

A.cz: Dnes jste na krajích v koalici s ODS. Kdyby volby vyhrála ČSSD, vytvořili by vládní lidovci koalici s opoziční stranou?

My máme zakázanou koalici s komunisty, ale ostatní kroky jsou plně v pravomoci našich krajských výborů. Já jako předseda doporučuji jedinou věc: střízlivost v úsudku a vyjadřování se teď, maximální nasazení každého kandidáta pro volby. Říct v čem jsme dobří, v čem lepší a co chceme nabídnout. Co bude potom, je věcí povolebních jednání. To nebudu předvídat.

A.cz: Vy sám jste kandidoval do Senátu úspěšně. Co byste poradil, nebo už je pozdě na kampaň?

Jsem přesvědčen, že dělat kampaň měsíc před volbami, je nesmysl. Jsou to vyhozené peníze. Ti lidé, kteří do voleb jdou, si musí věřit, že jejich práce doposud byla prací, která voliče upoutá. Musí to být lidé, kteří dokáží zaujmout. Je to volba osobností, ne stran.

Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL
Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát

A.cz: Vy ale nesázíte na příliš známé osobnosti jako ostatní strany.

Sázíme na ty, které jsme si vybrali. Neznamená to, že ten známější musí vyhrát. Voliči mohou dát hlas i tomu, koho aspoň trochu znají a kdo jim svým životem nabízí určitou serióznost a záruku v tom, co říká.

A.cz: Dělat kampaň nyní je podle vás pozdě, ale stejně ji bude i KDU-ČSL platit.

Pokud člověk není známý už předtím, tzv. no name, jsou to zbytečně investované peníze. My plánujeme dát do kampaně tři miliony korun z centrální úrovně. Co si dají kraje, to nekorigujeme. Senátním kandidátům dáme maximálně dvě stě tisíc, zbývající peníze na kampaň si shání sami. Velké firmy na kampaň si jako strana nemůžeme dovolit.

Jestli budu předseda? Neřeším

A.cz: Volby de facto rozhodnou také o tom, jestli budete dál předsedou. Není pak ten váš cíl, udržet stávající počet mandátů, příliš skromný?

Nevím, jestli o tom rozhodnou volby. O tom rozhodne sjezd.

12. ledna 2009: Po týdnu plánů a protiplánů na rekonstrukci vlády a souboje se stranickým kolegou Miroslavem Kalouskem oznámil Jiří Čunek, že vládu opustí a na jeho místo nastoupí Cyril Svoboda. (ilustrační foto)
12. ledna 2009: Po týdnu plánů a protiplánů na rekonstrukci vlády a souboje se stranickým kolegou Miroslavem Kalouskem oznámil Jiří Čunek, že vládu opustí a na jeho místo nastoupí Cyril Svoboda. (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát

A.cz: Ale říká se, že volební výsledek…

Ano, říká se to. Jestli je to pravda… Podívejte se, co se říkalo před minulým sjezdem. Já už nevěřím na to, co se říká. Mým cílem je, abychom měli co nejlepší výsledek, to je pravda. Zda zůstanu předsedou, to jsou úvahy, které neřeším. Teď jsou nejdůležitější volby. Osobní postoje, co bych chtěl nebo nechtěl, by mě jen zdržovaly.

A.cz: Je podle vás v KDU-ČSL osobnost, která by se vám mohla postavit a stát se předsedou?

Určitě, je jich tam hodně. Jde jen o to, aby tito lidé chtěli a měli odvahu. Nikdy jsem neprosazoval, že předseda musí být například z Moravy. Myslím, že to má být ten, který stranu dokáže vést. A jde o to, aby jí rozuměl. Lidé, kteří nepoznali jiný život než v Praze, nemusí členům rozumět.

A.cz: Vaši lidovci vám rozumí?

Takovou větu, která je skoro až pyšná, já nevyslovuji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy