Radek Nohl Radek Nohl | Rozhovory
14. 7. 2011 13:48

Zdravotnictví dál bude pro "chudej lid", slíbil Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger byl hostem online rozhovoru Aktuálně.cz
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger si může oddychnout. Bez jakýchkoliv problémů se mu zatím daří prosazovat největší změny ve zdravotnictví za posledních dvacet let.

Hegerova reforma počítá například se zvýšením poplatku za den v nemocnici z 60 na 100 korun, průlomovým rozdělením péče na standardní a nadstandardní nebo s pokutováním lékařů za porušení práv pacientů.

Opozice ministrovy změny ostře kritizuje. Jedni tvrdí, že je pouhým pošťákem, který do vlády nosí zákony bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Druhým vadí, že s nimi nikdo o reformě nejedná.

Heger ale taková slova odmítá a jedním dechem dodává, že zákony připravoval s tím, aby se odstranil chaos, který v současné době ve zdravotnictví je.

Heger: Nemáte se čeho bát

Ministr v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz uklidňoval, že se pacienti nemusí změn bát. Prý v žádném případě neuvažuje ve stylu "na chudej lid musí bejt přísnost".

"Zákony, které jsou nyní projednávány v Parlamentu ČR, letos ještě platit nebudou, ale pokud projdou, rozhodně se v příštím roce nemusí pacienti ničeho obávat. Některé platby se mírně zvednou, ale na druhou stranu by měli všichni lidé dostat větší práva rozhodovat o způsobu, jakým jim bude péče poskytována, více než dnes," napsal Heger v jedné z odpovědí.

I odborářům se v úterý na jejich protestní akci snažil ministr vysvětlit, že chystané změny pacienty nezatíží tolik, jak se obávají.

Marně. Demonstranti na něj pískali a vulgárně mu nadávali. Proto ministr radši odešel do sněmovny, kde poslanci schválili další balík jeho zákonů.

A jaké změny plánuje dál? Přečtěte si, jak ve čtvrtek po poledni Leoš Heger odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy