Jan Lipold Jan Lipold | Názory
28. 7. 2011 19:05

S klimatem si prý poradí příroda. Brouk, ten je ale náš

Na Šumavě zatím vítězí alarmisté. Protože mají pily a harvestory. Zprávy o páté .
Tady by bylo tak krásně.
Tady by bylo tak krásně. | Foto: Ludvík Hradilek

Na Šumavě zuří boj s kůrovcem, útok nad obranou zatím vyhrává, a to se do toho ještě nezapojil vrchní kůrovcolog, momentálně zaměstnaný australskými rámy.

To je zajímavé. V Austrálii ani jinde se prý nemá s klimatickými změnami dělat nic, to je "falešný alarmismus", příroda si přece poradí sama, slyšeli jsme mockrát.

Kdežto na Šumavě je to naopak. Tady je nevycválanou přírodu potřeba zkřísnout. Ne ona, to my přece víme, jak si poradit. Situace je alarmující! Anebo kolem řek. Kdepak příroda, ta nás od povodní nezachrání. Je potřeba stavět, montovat, budovat.

Vysvětlení je jednoduché. Kde máme pocit, že na úkol stačíme - vyrubat les, vybetonovat hráze a koryta - tam si věříme a jdeme do toho. Prý vítězí „zdravý rozum", a podobně.

Kdežto když je problém moc velký, vzdálený, „nevidíme ho" a přesahuje naše možnosti - pak není řešením technologie, protože takovou po ruce nemáme. „Řešením" je prostě si problém vůbec nepřipouštět, zpochybňovat ho, tvářit se, že neexistuje.

To je on. Nezahrávejte si s ním.
To je on. Nezahrávejte si s ním. | Foto: Zuzana a Josef Havlínovi

Smutným hrdinou šumavské bitvy je Jan Stráský. V souvislosti s tím, co všechno ve jménu svaté války s lýkožroutem provádí, se sluší připomenout: byl jmenován jako dočasný ředitel. Sám byl členem výběrové komise, která ministrovi Chalupovi doporučila ředitelské kandidáty. Jenže ministr místo doporučených lidí jmenoval rovnou doporučujícího.

Stráský - řekl v únoru Chalupa - by měl být ve funkci zhruba půl druhého roku, než sepíše nový zákon o národním parku.

To všechno jsou důvody, proč by se měl pán Šumavy držet zpátky. A ne vzápětí po jmenování spustit operaci Brouk. Bleskovou ofenzívu.

Další zbraní na frontě u Ptačího potoka má být harvestor. Pro ty, kdo nevědí: jde o „stroj v lesním hospodářství, který pokácí, odvětví a zmanipuluje stojící strom." (Z anglického harvest, tedy sklizeň, úroda a podobně).

Podle Wikipedie patří mezi přednosti harvestorů „rychlá reakce na požadavky odběratele při sortimentaci" nebo „zachování čistoty dřevní suroviny pro další zpracování v dřevozpracujícím průmyslu." Omezením škod na lesních dřevinách je při většině zásahů dodržena „ekologická" čistota práce (poškození stojících stromů pod 5%), píší wikiodborníci.

Neboli, harvestor není rodu životného, není to investor ani žádný lesnický robocop. Jen klid.

 

Právě se děje

Další zprávy