Jan Lipold Jan Lipold | Názory
1. 5. 2013 18:00

Slovíčkaření: Ceny slovních povolenek jsou na maximu

Udělali jste nám den. Vypouštět budou jen ti, kdo mají nakoupeno.
Po zavedení slovních povolenek podraží také poslanecké obstrukce. A příjmy z verbálních výjimek poputují do Státního fondu dopravní infrastruktury.
Po zavedení slovních povolenek podraží také poslanecké obstrukce. A příjmy z verbálních výjimek poputují do Státního fondu dopravní infrastruktury. | Foto: Ludvík Hradilek

Vítejte v Jazykovém koutku Aktuálně.cz, milí čtenáři.

Pozorujíce prezidenta republiky, Hynka Kmoníčka, Tomia Okamuru, sebe sama a mnoho dalších, pochopili jsme, že civilizační hrozbou číslo jedna se stala mnohomluvnost. Lidstvo je prostě strašně ukecané.

Ale naštěstí víme, co s tím. Řešení spočívá v principu emisních povolenek aplikovaném na slova. Místo emisních se začnou vydávat slovní povolenky. Množství emisí, pardon, množství vypouštěných slov bude regulované tím, kolik povolenek má kdo k dispozici.

Stejně jako v případě škodlivin, i se slovními povolenkami se bude obchodovat na burzách. Boháče brzy poznáte podle toho, že mlčí. Vypouštět budou jen ti, kdo mají nakoupeno.

Systém barvami rozliší „měkké" a „tvrdé" povolenky. Nejcennější budou ty černé, opravňující k neomezenému používání slov jako „nastartování procesů", „ta kvalita v obranné fázi tam byla", „podívejte se, pane redaktore" nebo „jaká panuje na místě atmosféra".

V naléhavých situacích může inspekce životního prostředí udělovat tzv. verbální výjimky. Poplatek za ně je příjmem státního rozpočtu. Například tento článek nás podle sazebníku přijde na 37 korun 60 haléřů, i s příplatkem za cizí slova a nadměrnou interpunkci. Milí čtenáři, pošlete nám prosím svá IČa, ať vám to separátně rozfakturujeme. Musíme si pomáhat.

V opačném případě budeme nuceni - my i vy - přejít na obrázkové písmo, případně morseovku. Čili si vyberte: Kouřové signály na kopcích, nebo Otázky Václava Moravce.

„Revoluce je tady", stojí na plakátech po celé zemi. Obyvatelstvo na toto oznámení reagovalo nečekaně, totiž útokem na pobočky mobilních operátorů, kde drancuje revoluční tarify. Snad je to tak lepší. Než revoluční gardy.

Píšeme toto právě ve chvíli, kdy Česká televize už několikátou hodinu jede přímý přenos z inaugurace nizozemského krále. Snad proto nám přijde zvláštní, jak jsme si osvojili pocit, že revoluce je dobrá. Jinak by nám všechny ty revoluční novinky a revoluční řešení reklama asi nenabízela.

Pokud jde o titulky zpráv, za posledních pár dní u nás proběhla revoluce v taxislužbě, stavebním spoření a stolním tenisu, dále tepelná a televizní revoluce a revoluce na zahradě. Jedny noviny dokonce na první straně ohlásily revoluci v jídle. Rychle ji vyplivněte, ať si neulomíte zub.

Na slovo „revoluce" v každém případě potřebujete černou povolenku. Nebo deset rudých.

Ačkoli jde o naprosto rovnocenné přírodní jevy, úsvit je v marketingu ceněn nesrovnatelně víc než soumrak. Když svítá, máme se radovat, smrákání symbolizuje průšvih. Přízraky noci se plíží. Kdyby Tomio Okamura místo Úsvitu přímé demokracie založil Soumrak přímé demokracie (SPD), nikdo by si od něj nekoupil ani láhev sojovky. Ve skutečnosti by to vyšlo úplně nastejno.

Pro všechny příznivce přímé demokracie a rovných příležitostí tu máme ochutnávku z Okamurova volebního klipu: Od soumraku do úsvitu. (Osoby a situace jsou smyšlené, jakákoli podobnost se skutečnými postavami je čistě náhodná.)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Fascinují nás slova „rozvoj" a „oživení". Hlavně rozvoj, protože nikdo přesně neví, co to je, tak jako když se za komunistů budovala „rozvinutá socialistická společnost". Dnes jsou úkoly skromnější, rozvíjet se má nejčastěji nějaké území, ale stejně se naše představivost obvykle vyčerpá tím, že tam něco postavíme. Případně zbouráme nebo pokácíme. Prostě rozvoj.

Oživení se kromě ekonomických modliteb vyskytuje nejčastěji ve městech a jeho hlavním protihráčem je zklidnění. Oživení je ve výhodě, protože se do něj lépe vrážejí obecní peníze, kdežto zklidnění vyvolává dojem nežádoucí pasivity, ba umrtvení. Radnice naplňují smysl své existence tím, že se půlka města oživuje a druhá, která je oživená už moc, zase zklidňuje. Geniální Praha dokonce dokáže obojí na stejných místech zároveň.

Uživatelé českého jazyka bývají nejnebezpečnější ve chvíli, kdy bez dozoru vytěží nějakou anglickou frázi, například že jim někdo nebo něco „udělalo den". To na nás slovíčkáře působí asi jako dráp velociraptora. Co jste nám to udělali?!

 

Právě se děje

Další zprávy