Daniel Anýž Daniel Anýž | Názory
8. 5. 2020 11:11

Smutek v Americe. Hlas "páračů" v kampani asi překřičí sílu "tkalců"

Kombinace drtivých dopadů pandemie a prezidentských voleb je toxický koktejl. Spojené státy čeká možná nejtemnější předvolební kampaň, jakou si Američané pamatují.
Foto: Reuters

Konzervativní sloupkař deníku New York Times, komentátor a spisovatel David Brooks, je bystrý a citlivý pozorovatel amerického života a politiky. Před týdnem ve svém textu vyjádřil naději, že krize koronaviru ukázala tu lepší tvář Ameriky.

Foto: Aktuálně.cz

Ve společnosti jsou podle Brookse vždy "tkalci" (weavers), kteří se snaží podpořit jeden druhého, "abychom tím společně prošli". A pak jsou zde "párači" (rippers), kteří vše vidí prizmatem politiky a stále akcentují rozštěpení. Politika je pro ně "válka, která dává životu smysl".

Podle Brookse v současné krizi vítězí "tkalci". "Amerika je nyní jednotná," píše Brooks a poukazuje na průzkumy. Z těch vychází, že v přístupu k pandemii jsou demokratičtí a republikánští voliči v mnohém zajedno. Shodně například schvalují, že by se mělo více testovat. Společně se také většinově bojí, že pokud se bezpečnostní opatření zruší příliš rychle, mohla by přijít druhá vlna. A také většinově říkají (demokraté a republikáni shodně po 89 procentech dotázaných), že záchranná ekonomická pomoc, kterou schválil Kongres a prezident Trump podepsal, byla správným opatřením.

Pomoc chtějí všichni stejně

K podpoře svého argumentu, že "tkalci" mají nyní v Americe navrch, pak Brooks zmínil akci s názvem The Call to Unite, která proběhla minulý pátek. Byl to čtyřiadvacetihodinový internetový stream, do nějž svými vstupy přispěli mnohé známé osobnosti, například bývalý republikánský prezident George W. Bush.

Jeho video člověka skutečně chytne za srdce. Což se zde autor tohoto textu nestydí napsat, protože právě takové to video je. Trochu patetické, ovšem v té nejlepší americké podobě, kdy patos je výrazem účasti, naděje a sebedůvěry.

Ale už bez jakéhokoli patosu, naopak sklíčeně, musí autor tohoto textu napsat, že David Brooks je tentokrát příliš optimistický. Bylo by skvělé, kdyby "tkalci" teď v Americe skutečně vítězili, ale v kombinaci pandemie a blížících se prezidentských voleb to tak nevypadá. 

Američané se sice opravdu shodnou, že potřebují pomoc od vlády, ale to není divu. Vážné ekonomické dopady cítí většina (podle jednoho z průzkumů 60 procent) amerických rodin. A v situaci, kdy není na zaplacení účtů, se lidé neptají, kdo peníze dává.

Když se ale podíváme na průzkumy, jak Američané hodnotí dosavadní krizový výkon Donalda Trumpa, vidíme stále ten stejný, jednoznačný, ostrý řez jako od samotného začátku jeho prezidentství. Více než osm z deseti republikánů (83 procent) si myslí, že jejich prezident si vede dobře. Zatímco mezi demokraty se mezi deseti najde jen jeden a kousek (13 procent). Nic, ani dopady pandemie, tuhle průrvu nepřemostí. Spíše bude hůř.

Reaganovo ráno potemnělo

Bude to vypadat jako klip sdružení s názvem Lincoln Project, v němž se sešli republikáni, kteří jdou proti Trumpovi (známí jako Never Trumpers). Název klipu Mourning in America (Smutek v Americe) je samozřejmě odkazem na předvolební klip prezidenta Ronalda Reagana Morning in America (Ráno v Americe) z jeho předvolební kampaně v roce 1984.

Je to drsný kontrapunkt, Reaganův optimismus - a oproti tomu temnota a deprese, jak antitrumpovci ukazují současnou Ameriku. Desítky tisíc mrtvých, desítky milionů nezaměstnaných, Amerika "slabší, nemocnější, chudší". A to vše kvůli Trumpovi, který, jak říká klip, "ignoroval smrtelný virus".

Známý demokratický poradce James Carville, který byl strůjcem volebních úspěchů prezidenta Billa Clintona, republikánské antitrumpovce za jejich práci pochválil. "Kdyby Hitler napadl peklo, já podpořím ďábla," citoval při tom Winstona Churchilla, který se po německém napadení SSSR spojil se Stalinem.

Carville vyzval demokraty, že přesně takto se na Trumpa musí. Použít všechno a všechny. "Bijte ho, bijte ho a bijte ho znovu," vzkazuje demokratům Carville. Ve skutečnosti je ovšem ani pobízet nemusí. Když se podíváme na reklamní kampaň demokratické předvolební úderky, sdružení Priorities USA, je zřejmé, že už na této vlně dávno jedou. Jejich nejnovější klip v podstatě říká to samé: oběti a ekonomické dopady pandemie jdou na Trumpův účet.

Nejlepší z hrozných témat

Z druhé strany, od Trumpa a jeho předvolební mašinerie se budou řinout stejná smrtelná obvinění, jen s tím rozdílem, že krev na rukou v nich budou mít demokraté a Joe Biden. "Čína zabíjí naše pracovní místa a teď zabíjí naše lidi," říká čerstvý klip sdružení America First Action. A Biden podle klipu "selhal, když nechtěl zastavit čínský virus".

Skutečný "Ripper in Chief", nejvyšší párač, pak byl, je a bude Donald Trump. V jeho světě není místo pro smír. Na výše zmíněné video George Bushe pro akci The Call to Unite reagoval tím, že na svém Twitteru přeposlal vzkaz, který se ironicky ptá, kde byl prezident Bush se svým voláním po nadstranické jednotě, když Trump čelil impeachmentu.

Chtělo by se věřit naději Davida Brookse, že v Americe vyhrávají "tkalci". Ale i kdyby to tak momentálně bylo, kombinace předvolební prezidentské kampaně a dopadů pandemie tvoří nesmírně toxický koktejl. Pro "paráče" ovšem neodolatelný. Mohou si pohrávat s těmi "nejlepšími" tématy, která kdy měli k ruce. Se smrtí a strádáním. A jejich hlas bude před volbami jen nabývat na síle.

Video: The Lincoln Project
 

Právě se děje

Další zprávy