Jan Lipold Jan Lipold | Názory
16. 4. 2010 17:30

Soud hodil vidle do penzí. Spravedlnost? Solidarita?

Důchodce má být chudý. Vyhazov bez důvodu. Propaganda ČSSD. Zprávy o páté.
Fungovalo to, dokud někoho nenapadalo si stěžovat soudcům.
Fungovalo to, dokud někoho nenapadalo si stěžovat soudcům. | Foto: Aktuálně.cz

Správný český důchodce - takový, co ho známe z billboardů - má být šťastný a zaopatřený. Ale ne zase moc bohatý, jinak by se nevešel do toho jednoho pytle, kam stát své penzisty strká. Protože si je platí, tak jim musí platit všem zhruba, velmi zhruba stejně. Jinak to neumí. Říká se tomu tak pěkně: solidarita.

Dlouho to běželo hladce, protože bylo z čeho solidaritu platit a protože ti nejsolidárnější moc neremcali. To, že léta platili vysoké daně a vysoké pojištění, a pak za to dostali malý státní důchod, vždycky nějak skousli; poradili si sami, nebo jim pomohli potomci.

Tak pěkně to fungovalo, až do toho Ústavní soud hodil vidle. Právníci objevili Ameriku: ta solidarita není spravedlivá. A teď jde o to, co je víc. Solidarita, nebo spravedlnost? Nějakou lehčí otázku byste neměli?

Penzijní reforma, zdá se, konečně začíná. Bude to zajímavé. Téma důchody vždycky přesáhne jedno volební období, takže žádná vláda ho nemůže vyřešit sama. Z toho pro politiky plyne jedinečná příležitost ukázat, že se na něčem umí dohodnout. A taky to, že nejméně do voleb se žádná důchodová dohoda konat nebude.

Čtěte také: Průlom: Stát musí zvýšit důchody dobře placeným lidem

Když se něco jmenuje Opatření k posílení konkurenceschopnosti a rozvoje podnikání v České republice eliminací nadbytečných požadavků environmentální legislativy, nevěstí to nic dobrého. Ze dvou důvodů. Zaprvé, byrokraticko-jazykové mimikry jsou nebezpečné vždycky. Zadruhé, tento případ je unikátní přímočarostí (někdo zelenější by rovnou řekl nehorázností), s jakou se průmyslová lobby ohání svými ostrými lokty. Na vládní úrovni.

Oč jde, to ten orwellovský název dokumentu docela vystihuje. Ministerstvo průmyslu a obchodu sestavilo impozantní soupisku 96 návrhů na změny v "ekologických" předpisech. Inovace mají rozrazit vrata k ekonomické prosperitě, která zatím zabarikádovali zelení kverulanti. (Návrh ministerstva pro připomínkové řízení a názor Strany zelených najdete zde a zde.)

Hlavně neházejte klacky pod nohy podnikání. (Zámek Jezeří nad hnědouhelnou pánví.)
Hlavně neházejte klacky pod nohy podnikání. (Zámek Jezeří nad hnědouhelnou pánví.) | Foto: Ludvík Hradilek

Představme si to obráceně: Ministerstvo životního prostředí, vybavené notami od Greenpeace, Arniky a dalších, doručí na vládu fascikl s nápisem Opatření k posílení OCHRANY PŘÍRODNÍHO BOHATSTVÍ eliminací nadbytečných požadavků PRŮMYSLOVÉ legislativy. Členové kabinetu si zdvořile odkašlou a premiér vyhlásí přestávku, po které ministři potrhlý nápad autorům vrátí k nekonečnému dopracovávání.

U nás se ale přemýšlí obráceně: jak má ekologie vyhovět ekonomice. Takže varianta, že vláda návrh schválí, je bohužel reálná. (Celé to vychází z onoho slavného "cenného kompromisu", který Fischerův kabinet uzavřel se zaměstnavateli a odbory v únoru na tripartitě a kvůli kterému zelení začali odcházet z vlády.)

Jestli se celá neomalenost (skandální premisa: Co je dobré pro "podnikání", je dobré pro všechny) dostane až do povolebního parlamentu, bude zajímavé sledovat, s jakou pílí se k ní poslanci postaví. A porovnat ji se zákonem o ochraně zemědělského půdního fondu, který měl přibrzdit urbanizaci české krajiny developery. Na který si zemědělský výbor neudělal za rok ani jednou čas, čímž zákon spadl pod stůl.  

Čtěte také:
* Zelení disidenti už zase vyrušují
* Strategie exitu, nejhorší vládní kus
* Poslance nezajímá, jak vypadá krajina

Opravdu by nás ve Zprávách o páté zajímalo, jak by se tiskový trust sociální demokracie postavil k aférám Miloslava Vlčka, kdyby to nebyly aféry Miloslava Vlčka, ale dejme tomu Ivana Langera (oba kandidují jako lídři v Olomouckém kraji). To by bylo řečí!

Na spolustraníky se před volbami volí nejen jiný metr, ale i slovník: "Jiří Paroubek Miloslavu Vlčkovi vytkl spolupráci s panem Vrtalem jako poradcem, neboť se očividně jednalo o chybu, za niž je dnes Vlček terčem negativního zájmu médií."

Vydržte do léta, pak to snad někdo něčím přelepí.
Vydržte do léta, pak to snad někdo něčím přelepí. | Foto: Petr Protivánek

Oběma největším stranám, sociální demokracii víc, se zatím úspěšně daří lidem volby znechutit. Negativní kampaň je hloupá a je prakticky vyloučené, aby v této podobě přilákala nějaké další voliče.

Typické klíčové slovo je kašlat (spojené se 4. pádem, na koho/co). S tím si ovšem začala vloni ODS, Evropa nebo Česko, kašlu na to všecko! - a teď jí to soupeř vrací. Kdyby si to pánové rozdali někde na dvorku na pěsti, vyšlo by to levněji a my bychom nemuseli odvracet oči od trapných plakátů.

Ještě k té propagandistické terminologii. ČSSD připisuje Nečasovi, že lidem chystá vyhazov bez udání důvodu. Terminus technicus je sice výpověď, ale vyhazov zní samozřejmě mnohem líp, protože navozuje žádoucí dojem, že za vlády ODS vás vykopnou kdykoli na hodinu a půjdete žmoulat čepici pod most. ODS ani vyhazov, ani výpověď bez udání důvodu v programu nemá, ale to už je samozřejmě v zuřící kampani vedlejší.

Kdo tohle všechno vydrží a půjde volit, může si už teď blahopřát.      

Čtěte také: Zprávy o páté, archiv vydání

Opilec v Hummeru rozboural při parkování na pražské ulici deset aut. Média přinesla záběry té spouště a rozostřila na nich registrační značku viníkova vozu (jelikož značka na autě je identifikační údaj, proškolili novináře právníci). Proč to? Aby tisk učinil zadost náhubkovému zákonu, presumpci neviny, nebo bůhvíproč vlastně? A vzápětí na videu ukázal schlíplého šoféra v detailu tváře!

To je blázinec. Novinářům zjevně není moc jasné, čí soukromí a proč a kdy chránit. Když už, tak měli rozostřit poznávací značky nabouraných aut, rozuměj obětí. Což nerozostřili.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 9 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy