ČTK ČTK | Názory
Aktualizováno 3. 7. 2019 10:35

K čemu jsou spitzenkandidáti? EU by si zasloužila víc demokracie, Merkelová prohrála

"Zůstává pocit, že premiéři a prezidenti EU obešli všechny evropské voliče, kteří dali hlas některému z takzvaných spitzenkandidátů," píše rakouský Kurier.
"Kvalita Evropské unie zůstává v dobrých i zlých časem závislá na tomto duu," napsaly rakouské noviny.
"Kvalita Evropské unie zůstává v dobrých i zlých časem závislá na tomto duu," napsaly rakouské noviny. | Foto: Reuters

Proces obsazování vrcholných postů v jejích institucích ukázal, že Evropská unie by si zasloužila více demokracie. Rozhodování je nadále příliš závislé na vůli francouzsko-německého spojenectví. Po mimořádném summitu EU v Bruselu, který rozhodoval o personálních otázkách, to dnes píše evropský tisk. Ačkoli v čele Evropské komise usedne Němka a spojenkyně Angely Merkelové, označují některé listy německou kancléřkou za hlavní poraženou.

"Zůstává pocit, že (premiéři a prezidenti EU) obešli všechny evropské voliče, kteří dali hlas některému z takzvaných spitzenkandidátů, aby dosáhli zvolení předsedy Evropské komise demokratickým způsobem," napsal rakouský list Kurier. Takzvaní spitzenkandidáti, tedy lídři evropských stran pro europarlamentní volby nakonec žádnou z vrcholných funkcí nezískali.

Výběr německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové, která má být nástupkyní Jeana-Claudea Junckera v čele EK, označil list za překvapivý, neboť k dispozici byla "řada jiných, kompetentnějších kandidátů, kteří dřeli v předvolebním boji". Výběr von der Leyenové, jež je přesto "nepochybně kompetentní", tak podle listu Kurier zanechává "pachuť". "Zůstává pocit, že by EU snesla dávku demokratizace," dodává rakouský deník.

Také podle rakouského listu Die Presse by mělo rozhodování v EU být demokratičtější. V současné EU je totiž podle něj myslitelné obejít při rozhodování přímo volený Evropský parlament, nemyslitelné ale je obejít francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německou kancléřku Angelu Merkelovou. "Tento poznatek uplynulých dní je z demokratického hlediska na pováženou," napsal list. Zároveň ovšem podle něj není na obzoru žádná alternativa francouzsko-německého motoru EU, ostatní státy se totiž stále nedokázaly dostatečně emancipovat. "Následek: kvalita Evropské unie zůstává v dobrých i zlých časem závislá na tomto duu," napsaly rakouské noviny.

Ačkoli se předsedkyní Evropské komise stane Němka, členka Křesťanskodemokratické unie (CDU) a dlouhá léta blízká spolupracovnice Angely Merkelové, považuje nizozemský list De Volkskrant německou premiérku za hlavní poraženou. "Nejvíce prohrála spolková kancléřka Angela Merkelová," napsal.

"Ursula von der Leyenová je pro Merkelovou hořkou pilulkou, Macronovým "dárečkem", protože on jméno von der Leyenové vnesl do hry," uvedl dále nizozemský list. Jmenování ministryně obrany do čela Evropské komise se hrubě nelíbí německé sociální demokracii, koaličnímu partneru Merkelové CDU, právě proto se kancléřka při závěrečném hlasování na summitu jako jediná zdržela hlasování, napsal De Volkskrant, který zároveň označil systém takzvaných spitzenkandidátů za "pohřbený".

Polská Rzeczpospolita se naopak domnívá, že Merkelová v úterý na summitu triumfovala. "Nepravdivým se ukázalo být tvrzení, že … fiasko (personálního) balíčku s (spitzenkandidátem socialistů Fransem) Timmermansem je důkazem politického konce Angely Merkelové," napsal list. Dohodnuté personální řešení označila za splněný sen německé kancléřky. "Merkelová tuto partii sehrála bravurně - od porážky k triumfu," dodal.

Maďarský list Magyar Nemzet kritizuje, že se v Evropské unii hovoří o "solidaritě" Východu se Západem, nakonec ale tři vrcholné posty mají obsadit občané západní Evropy - Němka, Francouzka a Belgičan. "Toto řešení je výsledkem drsného prosazování národních zájmů," napsaly maďarské noviny. Podle nich je personální balíček "morálním vítězstvím těch, kteří vždy byli upřímní a hovořili o prosazování národních zájmů".

Nominace von der Leyenové byla podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung pro mnohé Němce překvapením. "Nikdo by ji předtím netipoval. V Německu panovala shoda, že je za svým politickým zenitem," napsal. Podle listu Tages-Anzeiger je ze švýcarského hlediska von der Leyenovou možné označit za "euroturbo-političku, tedy za přesvědčenou bojovnici za evropskou integraci".

 

Právě se děje

před 57 minutami

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová má koronavirus, její stav je stabilizovaný

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová byla po nákaze koronavirem převezena do londýnské nemocnice. Stav třiasedmdesátileté umělkyně je stabilizovaný, uvedla v neděli s odvoláním na jejího agenta Francoise Ravarda agentura PA. "Všichni si přejeme její brzké a plné uzdravení," řekl Revard.

Faithfullová se proslavila mimo jiné písní As Tears Go By, kterou v 60. letech napsali členové kapely Rolling Stones Mick Jagger a Keith Richards. S frontmanem skupiny Jaggerem Faithfullová jeden čas i chodila. Měla i úspěšnou sólovou kariéru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion eur věnoval nemocnici v Barceloně také Xavi

Bývalý záložník Barcelony Xavi následoval příklad svého někdejšího spoluhráče a později trenéra Pepa Guardioly a také on věnoval milion eur (27,7 milionu korun) nemocnici v Barceloně. Ta peníze využije na nákup pomůcek pro ošetřující personál i pro pacienty s nemocí Covid-19.

Čtyřicetiletý Xavi, jenž v současnosti trénuje katarský klub Al Sád, je barcelonským odchovancem a s klubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a čtyřikrát Ligu mistrů.

Milion eur na boj s koronavirem už věnoval také bývalý Xaviho spoluhráč Lionel Messi, jenž částku rozdělil mezi barcelonskou nemocnici a lékařská zařízení v rodné Argentině.

Fotbalisté Barcelony se také po dobu krize vzdají 70 procent platu, aby přispěli na mzdy ostatních zaměstnanců. Španělská liga byla přerušena v polovině března a její restart je podobně jako u dalších evropských soutěží v nedohlednu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy