Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Názory
2. 11. 2009 10:01

Štěpán po 20 letech: Dnes už si Václava Havla vážím

Někdejší komunistický prominent srovnává dnešek s dobou před rokem 1989
Miroslav Štěpán gratuluje na rok starém archivním snímku Miroslavu Šloufovi k jeho šedesátinám.
Miroslav Štěpán gratuluje na rok starém archivním snímku Miroslavu Šloufovi k jeho šedesátinám. | Foto: Ondřej Besperát

Nejvyšší komunistický prominent odsouzený za předlistopadové působení v politice, člověk spojovaný s brutálním potlačením demonstrace na pražské Národní třídě 17. listopadu 1989 Miroslav Štěpán bere poprvé po dvaceti letech na milost dobu, která jej připravila o moc, i lidi, kteří jej nahradili.

V rozhovoru pro ČTK překvapivě pochválil někdejšího prezidenta Václava Havla. Po letech si jej prý začal vážit, protože si myslí, že to, co dělá, nedělá proto, aby byl bohatší. Lituje, že se s ním nikdy nesetkal. Oceňuje i prezidenta Václava Klause. Přál by i expremiérovi Miloši Zemanovi, aby se mu podařilo prorazit se Stranou práv občanů. Imponuje mu odvaha jeho i jeho lidí.

Foto: Aktuálně.cz

Ani Štěpánovo hodnocení časů před listopadem 1989 a současnosti kupodivu nedopadlo pro dnešek tak špatně, i když ho jeho nadšení pro někdejší "socialismus" neopouští. Velkou předností tehdejšího systému podle něj bylo to, že nikdo neměl hlad a nemohl umřít "za plotem". Je přesvědčen, že se lidstvo k socialismu v budoucnu opět vrátí. S dvacetiletým odstupem si ale Štěpán zároveň myslí, že polistopadový vývoj vedl k lepšímu. V Česku se za tu dobu stala řada dobrých věcí, s nimiž se měli vypořádat už komunisté. To ho prý ještě dnes velmi trápí.

Štěpán přitom až dosud lidi, kteří v roce 1989 přispěli k pádu předchozí režimu, ostře kritizoval. Nyní se naopak pouští do svých bývalých kolegů (Štěpán si v devadesátých letech založil vlastní komunistickou stranu a v jejím čele stojí dosud). Je například přesvědčen, že byl v prosinci 1989 zatčen a později ve vězení ne proto, že by ho tam poslalo Občanské fórum, ale z vůle KSČ. Kdyby prý nepřišel listopad, byl by prý před plánovaným sjezdem v květnu 1990 s největší pravděpodobností ve vykonstruovaném procesu "zavřen, až by zčernal".

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jana Krůty:
Úryvky z pamětí L. Štrougala

Ocenění se od Štěpána dostalo i Michailu Gorbačovovi: zasadil sice podle Štěpána poslední ránu socialismu, ale zároveň odvrátil nebezpečí světové války.

"Je třeba otevřeně říci, že socialismus totálně prohrál studenou válku," vypočítává další příčiny pádu komunistických režimů v Evropě. Byl to podle něj totální krach. Komunistické země dokázaly odolávat 40 let Západu jen za cenu obrovských nákladů.

A co si o Štěpánově pohledu na nedávnou historii myslíte vy? Podělte se v moderované diskusi o své názory s ostatními.

Jak vidí dobu po 17. listopadu blogeři na Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Konec jedné éry… (rozhovor s francouzským politologem J. Rupnikem)
Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
Dvacáté výročí demokratického převratu - důvody k radosti, ale i k rozpakům a smutku...
Foto: Aktuálně.cz
Jan Štern:
Od normalizace k normalizaci
Foto: Aktuálně.cz
Karel Holomek:
17. listopad s odstupem 20 let
 

Právě se děje

před 6 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy