reklama
 
 

Trump není velitelem křižácké výpravy, kritizuje liberální americký tisk varšavský projev

7. 7. 2017
Americký prezident nezařadil do programu návštěvu památníku hrdinů varšavského ghetta. Daroval tím vítězství polské vládní pravici, píše Politico.

Prezident Donald Trump ve Varšavě nadchl polské hostitele výčtem případů historického odporu země proti nacistickému Německu a SSSR, neřekl ale nic o postihu soudců a novinářů polským pravicovým režimem a o jeho odporu vůči přijímání migrantů. Napsal to dnes v informaci o varšavském projevu šéfa Bílého domu list The New York Times.

O Rusku Trump vyslal smíšené signály, soudí list. Zmínkou o destabilizaci Ukrajiny a o ruské podpoře Sýrie a Íránu kritizoval Moskvu nejostřeji od nástupu do úřadu. Řekl ale také, že si není úplně jist, že Rusko je jako jediné odpovědné za vměšování do amerických prezidentských voleb.

Je správné, že Trump vyzval k vytvoření jednotné fronty boje s terorismem, hodnotí varšavský projev prezidenta komentátor listu The Washington Post. V globalizovaném světě ale nemůže být řešením skrčit se za zdí, jakkoli může být krásná a veliká. Globální problémy, jako je šíření jaderných zbraní nebo klimatické změny, vyžadují globální řešení.

Správnou odpovědí na teroristickou hrozbu, která je reálná, je izolovat tento hnus, který je stejně zhoubný pro islám jako pro kteroukoli jinou víru. Špatnou odpovědí je předpokládat, že Západ je obklíčen nepřátelskou civilizací, s níž je ve válce. To je boj, který všichni prohrají, konstatoval washingtonský list.

Považovat boj proti terorismu za civilizační Armageddon je chybné. Trump se zřejmě považuje za ochránce Západu před 1,6 miliardy muslimů, z nichž ale téměř všichni chtějí žít v míru. Potřebujeme schopného prezidenta, nikoli vrchního velitele křižáckého tažení, uzavřel komentář The Washington Post.

Zpravodajský server Politico zaznamenal stejně jako jiná americká média skutečnost, že Trump nezařadil do programu své polské cesty návštěvu památníku hrdinů varšavského ghetta. "Je to vítězství darované polské vládní pravici. Strana Právo a spravedlnost zdůrazňuje roli Poláků v boji proti nacistickému Německu, zatímco pronásledování tří milionů Židů, kteří zahynuli v holokaustu, zatlačuje do pozadí," píše se v komentáři.

Konzervativní televize Fox News sympatizující s prezidentem v komentáři označila Trumpovu řeč za "temnou a silnou". Uvedla, že prezident ve Varšavě ukonejšil mnoho republikánů, kteří si v soukromí začali klást otázku, zda je muž, kterého zvolili, úřadu hoden.

I komentátorka Fox News ale považuje výroky prezidenta za dvojznačné. Zatímco v projevu Trump tvrdě napadl Rusko a jasně a jednoznačně se přihlásil k závazku kolektivní obrany NATO, na tiskové konferenci se představil v jiné roli. Odmítl označit Rusko za pachatele hackerských útoků a strefoval se do televize CNN, která je oblíbeným terčem jeho kritiky.

"Je to ten nekompromisní Trump, tlumočník tradičnější republikánské tvrdé zahraniční politiky, nebo je to Trump jako neřízená střela, jehož tweety a veřejné projevy často pobuřují kritiky a dokládají nevysvětlitelnou neochotu kritizovat prezidenta Vladimira Putina za jeho vměšování do americké politiky? Tato otázka je klíčová, protože prezident se dnes s Putinem poprvé osobně sejde," píše Politico.

autor: ČTK | 7. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama