Daniel Anýž Daniel Anýž | Názory
21. 4. 2020 15:17

Trump si opět hodil klacek pod nohy. A demokraté? Začali urážet jeho voliče. Už zase

Donalda Trumpa může dostat z úřadu jen jeho vlastní neschopnost, nikoli urážení lidí, kteří by chtěli jako Američané věřit, že jejich prezident ví, co dělá. To není jejich hanba, jen omyl.
Tohle je svobodná země! Část Američanů v pátek protestovala proti karanténě, která omezuje jejich život. Zdravotníci proti nim opatření hájili. Denver, 19. 4. 2020.
Tohle je svobodná země! Část Američanů v pátek protestovala proti karanténě, která omezuje jejich život. Zdravotníci proti nim opatření hájili. Denver, 19. 4. 2020. | Foto: Reuters

Historické události mají své ikonické obrazy. A až se jednou budou Američané ohlížet za pandemií koronaviru, jedním z takových snímků bude záběr z Denveru. Zdravotník na něm blokuje jedno z aut, v kterých minulý pátek do města dorazili protestující Američané, aby se dožadovali rychlého uvolnění karantény.

Na první pohled si nelze pomoci: ať jdou všichni demonstranti k čertu. Žena z mohutného stříbrného pick-upu posílá zdravotníka do Číny, "jestli si chce užít komunismu", protože Amerika je "svobodná země". Takže ten, kdo zachraňuje životy a v "první linii" dost možná nasazuje ten vlastní, je urážen a vykazován ze své země někým, kdo i v čase restrikcí celkem bez problémů veřejně demonstruje, jak ukrutně je prý ohrožena jeho/její svoboda.

Chucpe je slovo, které se dere na mysl. A když si pak ještě přečtete, že ekonomický poradce prezidenta Donalda Trumpa Stephen Moore tyto protestující označí za "soudobé Rosy Parksové", dere se vám na jazyk zkratka "WTF"?!

Rosa Parksová v polovině 50. let v Alabamě odmítla v autobuse uvolnit místo bělochovi. Byla zatčena za porušení segregačních zákonů států Alabama… a zbytek je historie. Ženě v Denveru v pohodlí jejího dodge nehrozilo vůbec nic. Ani nakazit se nemohla, protože ten zdravotník měl na rozdíl od ní ochrannou roušku.

"Ubožáci" se vrátili

Jenže, jak už to u ikonických obrazů bývá, po prvních silných závěrech a emocích, které vyvolávají, je dobré si napočítat do deseti. První instinktivní reakce může nadělat více škody než užitku. Jak ilustrují mnohé komentáře v amerických médiích, které teď šmahem mluví o protestujících jako o nacistech, ultrapravicových bojůvkách, vzteklých nihilistech. A vypichují, že v některých místech byli demonstranti ozbrojeni i poloautomatickými puškami a někde byly vidět svastiky.

To všechno je pravda. Ale je to na jedné straně hodně výběrové a zároveň to všechny hází do jednoho koše. Do koše "ubožáků". Deplorables. Což je ten nešťastný, politicky zoufale špatný a lidsky pohrdavě hloupý termín, kterým Hillary Clintonová ve své prezidentské kampani 2016 nazvala Trumpovy příznivce.

Mezi současnými demonstranty proti restrikcím jsou ultrapravičáci, lunatici, konspirátoři nebo prostě jen hlupáci. Ale jsou tam i lidé, a dost možná je jich většina, kterým krachují živnosti a kteří zároveň vidí, jak přehnaná, nedomyšlená mnohde opatření jsou.

V tom se úřední šiml a výkonný aparát státu často chovají všude velmi podobně. Nevíme-li přesně, kde a kdy mají restrikce končit, ať jsou raději tvrdší a delší. A je-li jednou dovoleno je kontrolovat a jejich porušování trestat, pak s náležitou tvrdostí. V tomhle není zase tak velký rozdíl mezi Českem a třeba Michiganem.

Stádo proti elitě

Ve svých komunitách demonstranti žádnou nákazu nevidí, ale životy se jim sypou. Je to patrně krátkozraké, nákaza dříve či později dorazí i do jejich maloměsta. A možná si ji dokonce přivezou právě z demonstrace proti restrikcím. Ale když komentátoři jedním širokým, ironickým záběrem píšou, že protestující "demonstrují za svobodu se nakazit, za svobodu umřít", jen to cementuje předsudky na obou stranách.

Vy jste hloupé, nevzdělané, samo sobě nebezpečné Trumpovo stádo. A vy jste elitáři, kteří si zaslouží, abych Trumpa volil, i kdybych třeba nechtěl. Raději jeho populismus než vaši přezíravost.

V roce 2016 se politologové divili, jak mohla Hillary Clintonová - tak zkušená politička - udělat tak triviální, hroznou chybu. Místo na svého politického oponenta útočila na jeho voliče. Jenže od té doby se to vrací a opakuje. Odpor proti Trumpovi mnozí demokraté převracejí nejen do kritiky jeho voličů, ale vlastně všech, kdo nesdílejí jejich principiální antitrumpismus.

Pro demokraty je to politicky sebevražedné. Sice tím snad nabudí své voličské jádro, ale středové voliče mohou spíše odrazovat. Jak kromě jiných dobře ví už výše citovaný prezidentův poradce Stephen Moore. Kromě onoho hloupě trapného srovnání s Rosou Parksovou totiž přišel i s mnohem mazanějším označením protestujících.

Ne hanba, ale omyl 

"Ti lidé, kteří protestují, jsou z většiny ti 'ubožáci', jsou to ve většině Trumpovi podporovatelé, ale nejen oni," připomíná Moore zcela záměrně inkriminovaný výraz Hillary Clintonové. A také to, že se tím mohou cítit nálepkováni i ti Američané, kteří  "Trumpa nežerou i s chlupama" a třeba by byli ochotni přemýšlet i o Bidenovi. Kdyby je ovšem sami demokraté neodstrkovali.

Pokud odpůrci Trumpa skutečně chtějí, aby se i letošní volby opět odehrály především jako souboj městských "nafoukaných zpovykaných elit" a "zdravého jádra staré dobré Ameriky", jsou na dobré cestě. K prohře samozřejmě.

Útok musí vést demokraté proti Trumpovi, ne proti obyčejným lidem. Proti prezidentovi, ne proti Američanům, jichž si už teď většina myslí, že prezident zaspal nástup pandemie, a zhoršil tak její dopady.

Trumpa může dostat z Bílého domu jen jeho vlastní neschopnost, nikoli urážení lidí, kteří by chtěli jako Američané věřit, že jejich prezident ví, co dělá. To není jejich hanba, jen omyl. Trumpova pomalá, zmatečná reakce na pandemii může být pro demokraty klíčem k Bílému domu. Ne výčitky lidem, že se v prezidentovi spletli.

Protože jsou nemocnice přetížené, musí řidiči sanitek rozhodovat, koho má ještě smysl převážet do nemocnice, říká Zuzana Boehmová, která v USA žije. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy