Jan Lipold Reuters ČTK Jan Lipold, Reuters, ČTK | Názory
1. 5. 2019 8:00

Úloha polibku v politice (seminář pro vážné zájemce). Zeman, Juncker, Bartoš a spol.

Úloha polibku v politice (seminář pro vážné zájemce). Zeman, Juncker, Bartoš a spol.
Do volební kampaně samozřejmě patří i polibek jako důkaz manželské lásky. Americkou senátorku a prezidentskou kandidátku Elizabeth Warrenovou fotografové "přistihli" s manželem Brucem v antiku v New Hampshire.
Mirek Topolánek s manželkou Lucií Talmanovou na okraj tiskové konference, kde představil svůj prezidentský volební program, snímek z 30. listopadu 2017.
Líbání na veřejnosti je ale většinou spojené až s povolební euforií. Zde Ivan Bartoš s manželkou Lydií ve štábu pirátů, říjen 2017. (Druhý zprava pravděpodobně budoucí primátor Hřib.)
Nově zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho žena Olena, klasický žánr "vítězný polibek mezi konfetami na pódiu".
Foto: ČTK/AP/Peter Dejong
Ne, nejde o žádný polibek smrti. Naopak, líbání patří do výbavy úspěšného politika (či političky). Polibky vášnivé i letmé, láskyplné i zdvořilostní, spontánní i vyloženě nakašírované. Když se člověk probírá našpulenými rty v obrazovém archivu, připadá mu, že politika je snad plná filmových milovníků a milovnic. Správný politik je něco jako desetibojař - musí ovládat všechno od státního rozpočtu po intimní gesta na veřejnosti. A samozřejmě, to je to hlavní, disponovat partnerem nebo partnerkou, kteří do toho jdou s ním. Těm patří naše úcta.
 

Právě se děje

Další zprávy