Jan Lipold Reuters ČTK Jan Lipold, Reuters, ČTK | Názory
1. 5. 2019 8:00

Úloha polibku v politice (seminář pro vážné zájemce). Zeman, Juncker, Bartoš a spol.

Úloha polibku v politice (seminář pro vážné zájemce). Zeman, Juncker, Bartoš a spol.
Do volební kampaně samozřejmě patří i polibek jako důkaz manželské lásky. Americkou senátorku a prezidentskou kandidátku Elizabeth Warrenovou fotografové "přistihli" s manželem Brucem v antiku v New Hampshire.
Mirek Topolánek s manželkou Lucií Talmanovou na okraj tiskové konference, kde představil svůj prezidentský volební program, snímek z 30. listopadu 2017.
Líbání na veřejnosti je ale většinou spojené až s povolební euforií. Zde Ivan Bartoš s manželkou Lydií ve štábu pirátů, říjen 2017. (Druhý zprava pravděpodobně budoucí primátor Hřib.)
Nově zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho žena Olena, klasický žánr "vítězný polibek mezi konfetami na pódiu".
Foto: ČTK/AP/Peter Dejong
Ne, nejde o žádný polibek smrti. Naopak, líbání patří do výbavy úspěšného politika (či političky). Polibky vášnivé i letmé, láskyplné i zdvořilostní, spontánní i vyloženě nakašírované. Když se člověk probírá našpulenými rty v obrazovém archivu, připadá mu, že politika je snad plná filmových milovníků a milovnic. Správný politik je něco jako desetibojař - musí ovládat všechno od státního rozpočtu po intimní gesta na veřejnosti. A samozřejmě, to je to hlavní, disponovat partnerem nebo partnerkou, kteří do toho jdou s ním. Těm patří naše úcta.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy