David Klimeš David Klimeš | Názory
19. 11. 2019 11:30

Ultimátum neměl na Letné dostat Babiš, ale opozice

Víkendové protesty i oslavy ukázaly, že Češi nechtějí být jen diváky svého osudu. Skvělá zpráva. Opravdovou změnu ale jen plná náměstí nepřinesou. Potřebujeme se vrátit ke starému dobrému střetu politických stran.
Já mám třicet procent. Co máte vy?
Já mám třicet procent. Co máte vy? | Foto: Česká televize

Třebaže euforie, která se v sobotu vznášela nad pražskou Letenskou plání, mohla leckomu připomínat třicet let staré listopadové dny, chybí dnes naší zemi něco úplně jiného než nový "samet".

Nežijeme naštěstí v době, která by potřebovala solidaritu otřesených a víru v moc bezmocných. Nejsme nuceni stát se disidenty, dokud máme k dispozici přesně ten nástroj, o který jsme před třiceti roky tolik stáli: střet politických stran ve svobodných volbách.

I kdyby byly další protesty sebemasovější a sebekreativnější, mohou v demokratické společnosti sotva docílit něčeho jiného, než je vyhlášení předčasných voleb a nového rozdání politických karet.

Stačí ale i jen letmý pohled na průzkumy veřejného mínění, aby bylo jasné, proč právě tohle žádný z protestujících dosud ani slovem nezmínil: premiérovo hnutí by opět drtivě vyhrálo.

Má-li tedy mít v současné české politice kladení ultimát vůbec nějaký smysl, měla by si je vyslechnout především demokratická opozice - strany, které se dva roky před řádným termínem voleb nacházejí v rozvalu. A které bez tlaku zjevně nejsou schopny přestat s opečováváním svých pětiprocentních políček a najít cestu k úzké formální i programové spolupráci.

Jak nezvítězit

Občanské probuzení si ale rozhodně nezaslouží, abychom jej studovali jen s černými brýlemi na očích. Je spravedlivé Milionu chvilek po svátečním víkendu věnovat i milion pochvalných slov.

Letenský protest byl kultivovaný, vybrané osobnosti inspirativní (ke slovu se konečně dostaly i ženy), organizátoři ze všech sil upírali zraky shromážděných do budoucnosti a kladli velký důraz na osobní odpovědnost. Sestavili například třicítku velmi smysluplných bodů, mezi nimiž si může vybrat způsob svého všednodenního občanského angažmá prakticky každý. A nenajde-li třeba takový exprezident Václav Klaus slova chvály pro pobídku ke vstupu do politických stran, usvědčí sám sebe z vyprázdnění a falše.

Byť to tak na první pohled nevypadá, je ale nejcennější a nejprozíravější rozhodnutí spolku nespojit se s opozičními politiky, odmítnout jejich náhlou přízeň a žádat po nich aktivitu.

Smutným faktem totiž je, že dosud předvádějí především intelektuální impotenci. Demonstrovat to lze třeba na programu ODS "Země, která vítězí". Špatně okopírované návrhy polského Práva a spravedlnosti a obří náklady na všechny návrhy dokonale ilustrují neschopnost občanských demokratů se rozhodnout, zda vůči Babišovi investovat politický kapitál do promyšlených reforem, nebo se pokusit předhonit jej v populismu.

Probuďte je

Pokud by energie, kterou akumulovaly víkendové protesty i oslavy, dokázali politici ODS a Pirátů využít k ochotě hledat oblasti, na jejichž reformě by mohli spolupracovat, bylo by to skvělé.

Pokud by kandidáti na předsedu TOP 09 svorně vyhlásili, že jejich cílem je společná střešní strana se STAN, bylo by to skvělé.

Pokud by lidovci vyhlásili program, který je dostane do roka na osm procent, a nezvládnou-li to, zvolí koalici s ODS nebo TOP 09 + STAN, bylo by to také skvělé.

Na nic podobného ale nedošlo a zatím bohužel ani nevypadá, že by dojít mohlo. Skvělá byla "jen" sounáležitost statisíců lidí odhodlaných bránit svobodu a demokratické principy. Program ale musí nabídnout strany, od toho je koneckonců máme a ze státního rozpočtu platíme.

Řešení je kontraintuitivní. V zájmu lidí, kteří touží po nápravě zdegenerovaných politických poměrů, není dnes ani tak tlak na premiéra vybaveného krom stabilní voličské podpory zjevně i hroší kůží, ale především na demokratickou opozici. Jednak je to ona, kdo má kultivaci politické scény v popisu práce. Hlavně ale už promarnila příliš mnoho času a zatím vše nasvědčuje, že v tom hodlá pokračovat i po volbách v roce 2021. Neměli bychom jí to dovolit.

Sestřih nejzajímavějších momentů z demonstrace na Letné | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy