Jan Lipold Jan Lipold | Názory
23. 4. 2011 16:48

Velikonoční ježíšek přichází. Mějte hezký den, ju?

Tradiční zvyky a jiné neměnné konstanty. Slovíčkaření
Ježíšku, panáčku.
Ježíšku, panáčku. | Foto: Ludvík Hradilek

"Vy jste takový náš velikonoční ježíšek," culili se tuhle v televizním studiu na pána, co jim poránu do přímého přenosu přinesl nějaké dárky. Velikonoční ježíšek, myslíme si, vystihuje podstatu svátků naprosto přesně.

Taky se tento týden na Nově soutěžilo v kvízu (zavolejte a vyhrajte), jestli se Pátku říká Velký nebo Malý. Slovíčkaření tyhle akce pozorně monitoruje, nemyslete si.

* * * Tomio Okamura média upozornil, že "turisté najíždí do Čech často již od čtvrtka a jejich zvýšená přítomnost trvá až do velikonočního pondělí." Pochopili jsme to jako varování, že je čas vypadnout. Asi jako z Fukušimy.

Prezentace turistického ruchu v ulicích staré Prahy je neodolatelná, z pohledu slovíčkářů nás v poslední době zaujal především tento exemplář. Slovanská epopej.
Prezentace turistického ruchu v ulicích staré Prahy je neodolatelná, z pohledu slovíčkářů nás v poslední době zaujal především tento exemplář. Slovanská epopej. | Foto: Aktuálně.cz

* * * My novináři jsme jako Woody Allenův chameleon Zelig, musíme splývat s okolím. Nejčastěji se to projevuje tím, že píšeme fráze, které slyšíme, a říkáme tomu zprávy. Třeba, zaznamenali jsme: Jaderná energetika se má stát nosným pilířem českého energetického mixu. Anebo, ještě líp: Chystané změny jsou spíše kosmetické, než systémové.

V salónu krásy tohle může skončit trvalými následky. Přála jste si kosmetickou, nebo systémovou změnu?

* * * A teď klasika. Institucím, jako je policie a armáda, stačí k popisu objektivní reality dohromady asi 8 sloves, například docházet, realizovat, uskutečňovat, a také provádět a probíhat. Kdo byl na vojně, dodnes miluje slovo "činnost" (výcviková, odpolední, a tak dále).

Vzpomněli jsme si na to, obdrževše informaci, že se provádění čištění tunelů, pročež bude probíhat omezení dopravy. Díky.

Na světě jsou naštěstí ještě konstanty, které se nemění.
Na světě jsou naštěstí ještě konstanty, které se nemění. | Foto: Aktuálně.cz

* * * Okénko matfyzu: Stále inspirující televizní komentátor Pavel Čapek tuhle při fotbale cosi označil za neměnnou konstantu.

Víme o něm, že když se zachytí nějakého pěkného sousloví nebo pořekadla, například oddělit zrno od plev, dost často ho nepustí až do konce vysílání. Ale to se tentokrát nestalo, takže tato konstanta je kupodivu měnná.

* * * Pak tu máme jeden smutný příběh. V městě V., bylo ve zprávách, zahynul muž po pádu z komína. No jo. Ale o dva řádky níž se ukázalo, že skočil do komína. Shora, ale dovnitř. Takže pohyb z komína by musel pravděpodobně směřovat zevnitř ven (a pak dolů), což se nestalo.

Napsat, že nešťastník spadl s komína, což by problém vyřešilo a je to česky stejně správně jako z komína, se ovšem nikdo neodvážil.

Předložku "s" - pro potřeby lešení, skal, věží a stolů - už jsme tu už jednou nebo dvakrát bránili, a je nám jasné, že marně. Tady vidíte, jak to končí.

* * * Magazín MF Dnes posbíral a pranýřoval 100 stupidních slov, což je záslužná slovíčkářská aktivita. Ze seznamu vybíráme requestík, forvardnout, písnout a hlavně zvukomalebnou zumbinu.

Úplně nejvíc nás ale zaujalo nenápadné citoslovce nebo co to vlastně je: totiž ju. Ten neformalizující komunikátor na konci vět, za čárkou a před otazníkem. Jen u toho pěkně vyšpulte pusu, ju? Jak kruté.

Foto: Petr Protivánek

* * * Zvýšené frekvenci politických proslovů čelíme následujícím doporučením: "Zkušený řečník dbá při svém projevu na to, aby byl s posluchači v neustálém kontaktu, aby si udržel jejich pozornost a co největší soustředěnost. K dosažení tohoto cíle například používá změny v tempu řeči (sdělení, na kterém mu záleží, přednese pomaleji). Aby se vyvaroval monotónního projevu, který posluchače unavuje a uspává, mění výšku hlasu …" A tak dále.

Zdroj: Petr Šulista: Smuteční projevy, vydalo Sdružení pohřebnictví v ČR, Prokopa Velikého 29, Ostrava-Vítkovice, červenec 2002.

Odteď povinná četba pro Petra Nečase a Bohuslava Sobotku.

* * * Svatopluk Karásek v televizi upozornil, že zázrak je to, co je za zrakem. To se nám líbí. Borec nakonec.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pompeo: USA odmítají nároky Pekingu na zdroje v Jihočínském moři

Spojené státy od pondělí považují za nelegitimní takřka všechny významnější nároky Pekingu týkající se vod Jihočínského moře. Oznámil to americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle kterého Čína daný region bere jako své "námořní impérium" a nárokuje si kontrolu nad oblastmi, které nemohou být přisouzeny žádné zemi. Agentura AP píše o eskalaci diplomatické strategie Washingtonu a předpovídá další nárůst hněvu na čínské straně.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Rozpočet českého pavilonu na Expu se zvýší o 25,2 milionu korun

Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 se zvýší o 25,2 milionu korun kvůli jejímu ročnímu odkladu v důsledku pandemie koronaviru. Úpravu rozpočtu dnes schválila vláda. Kabinet zároveň potvrdil i českou účast na výstavě v jejím novém termínu. Původně plánovaný rozpočet byl 260 až 310 milionů korun podle účasti partnerů ze soukromého sektoru, ze státních zdrojů mělo jít 229 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy