Jan Lipold Jan Lipold | Názory
30. 4. 2010 8:20

Vetista Klaus dělá to, co dřív sám kritizoval. Vetuje.

Pražské povstání jako reality show. Arogance reklamy. Video: Paul Newman. Zprávy o páté.
Většinu Klausových vet ovšem parlament přehlasoval.
Většinu Klausových vet ovšem parlament přehlasoval. | Foto: Ludvík Hradilek

"Nemyslím, že úkolem prezidenta je bojovat s parlamentem o ten či onen zákon. Není úkolem prezidenta, aby zkusil zavetovat tento zákon, a tím zpozdit jeho uvedení do chodu o pár měsíců." Anebo: "Prezident by měl veta používat jako šafránu - jednou za desetiletí a ne aby se o to pokusil několikrát za týden. Považuji to za pošlapání základních prvků parlamentní demokracie."

Vítáme vás u dnešních Zpráv u páté a možná už tušíte, kam tím vším míříme. Jestli ne, tak je načase prozradit, že autorem citátů je Václav Klaus a že pocházejí z doby, kdy ještě nebyl prezidentem. A kdy se například čílil nad tím, že jeho předchůdce parlamentu vrátil zákon o obchvatu Plzně.

Dnes je z Klause větší vetista, než byl Václav Havel. Za posledních šest týdnů šlapal po parlamentní demokracii celkem čtyřikrát - šlo o krajské referendum, emisní povolenky, zaměstnanecké benefity a naposledy vyšší mateřskou. Co by byl říkal, kdyby se takhle vetem oháněl Havel?

Zajímavá bývá četba zdůvodnění Klausových vet. Jaksi automaticky se už počítá s tím, že prezident nevrací zákony kvůli tomu, že v nich jsou chyby, že jsou v praxi nepoužitelné, případně porušují nějaké vyšší právní či mravní principy. Veto často padne prostě proto, že hlava státu má na věc jiný politický názor než hlasovací většina v Poslanecké sněmovně, případně v Senátu. A hotovo.

Prezident se sice volí na Hradě, ale zdání klame: jinak máme parlamentní demokracii.
Prezident se sice volí na Hradě, ale zdání klame: jinak máme parlamentní demokracii. | Foto: Ludvík Hradilek

Prezident má ale jiný "zdroj voličské legitimity" než občany volený parlament, který sám prezidenta volí. To je ta Klausem tak ceněná parlamentní demokracie, do které by měl prezident shůry zasahovat co nejméně. Má být zdrženlivý, protože na soutěžení s parlamentem jaksi nemá gebír.

Ústava prezidentské vetování nijak neomezuje, čili Klaus může vracet zákony - kromě těch ústavních - jak se mu zlíbí (teoreticky to ani nemusí zdůvodňovat). My zase můžeme připomenout, že Klaus dělá přesně to, co dřív tak kritizoval.

Čtěte také: Zprávy o páté, archiv vydání

Věci veřejné, nová politická strana specializovaná na boj s arogancí moci, nechala zabalit činžák na Malé Straně do plachty se svoji reklamou. Jestli jim to nevadí, se nájemníků nikdo neptal. Bez komentáře. Nebo přece jen: Kultura balení domů do reklamních nosičů, za kterými bydlí lidé, to je kapitalismus vzor Moskva.

Na velkolepých oslavách Pražského povstání, které chystá městská část Praha 3, jsou pozoruhodné dvě drobnosti. Za prvé, že mluvčí radnice v tiskové zprávě označil podnik za reality show (čest památce padlých). Za druhé, že záštitu nad akcí Barikáda 2010 převzal starosta Prahy 13 David Vodrážka; což není na první pohled úplně srozumitelné, protože Praha 13 leží na opačném konci města a za války tam byla pole a venkovské usedlosti, barikád asi moc ne.

Rut Bízková (za ODS) schválila ČEZu rekonstrukci elektrárny Prunéřov. Od toho tam je.
Rut Bízková (za ODS) schválila ČEZu rekonstrukci elektrárny Prunéřov. Od toho tam je. | Foto: MŽP

Ale účast volebního lídra význam celé akce nepochybně zvýrazní.

Špatná koordinace ve volebním štábu ODS. Své Řešení pro životní prostředí strana odprezentovala už v úterý, zatímco tiskovka modro-zelené ministryně Rut Bízkové o Prunéřovu byla až ve čtvrtek. Obě akce se patřilo spojit do jedné, mediální výstup by byl srozumitelnější a tah ODS na ekologickou branku jasnější.

Čtěte také: Bízková posvětila nový Prunéřov

Asociace českého pokeru lobbuje proti zařazení pokeru mezi hazardní hry, protože nechce, aby se poker směl hrát jenom v kasinech. Poker prý není hazard, ale "sportovně-dovednostní odvětví". My si myslíme, že záleží okolnostech. Třeba když ho hraje Paul Newman, je to hazard i dovednostní sport - a ještě mnohem víc. Prosím, přesvědčte se:

 

Právě se děje

před 23 minutami

Všech pět hokejistů Ottawy nakažených koronavirem se uzdravilo

Všichni členové hokejového týmu Ottawa Senators, kteří onemocněli chorobou covid-19, se už podle trenéra D.J. Smithe zotavili. Pozitivní test na koronavirus mělo pět nejmenovaných hráčů a jeden zaměstnanec klubu.

"Dobré je, že nikdo z nich neměl žádné strašlivé symptomy, jaké vidíme v televizi u lidí, kteří opravdu trpí," řekl Smith. "Někteří kluci se necítili dobře, ale díky tomu, že to jsou sportovci, to překonali a už to mají za sebou."

Členové klubu se podle všeho nakazili během série zápasů na hřištích soupeřů v Kalifornii, kde Senators před přerušením sezony 12. března odehráli tři duely. Podle Smithe přispěly pozitivní testy členů klubu k tomu, aby tým bral koronavirovou pandemii vážně.

Další zprávy