Jan Moláček Jan Moláček | Názory
24. 11. 2017 11:05

Víme první: Jak to bylo s článkem o roce 1968. Zeman měl původně sekýrovat Trumpa, ne Medveděva

Jak se anglicky řekne 'novinářský šílenec'? Dz džernalistik lunatik!
Hůlka sice nebude, ale jinak to rozehrajeme ve velkým stylu.
Hůlka sice nebude, ale jinak to rozehrajeme ve velkým stylu. | Foto: ČTK

Z Hradu unikl záznam rozhovoru mezi prezidentem Milošem Zemanem a jeho tiskovým mluvčím. Jde o unikátní dokument, který přináší mimo jiné definitivní odpověď na otázku, proč se navzdory úsilí české diplomacie neuskutečnila návštěva hlavy státu v Bílém domě.

Miloš Zeman (rozmrzele): "Co tam ten Kmoníček dělá? To nedokáže zajistit ani tak jednoduchou věc?"

Jiří Ovčáček: "Návštěvě podle něj nic nestojí v cestě. Ale na ten nápad s článkem máme prý zapomenout."

MZ: "Ani za nic! Vždyť to má být zlatý hřeb celé kampaně! Dokážeš si to představit, Jiří? Já, Miloš Zeman, před zraky celého světa kárám prezidenta Spojených států, ten se zkroušeně omlouvá. Jakže zní ten tweet, co sis k tomu nachystal?"

JO: "Moment, najdu ho." (Chvíli přejíždí prstem po displeji mobilu.) "Tady to je. Máme prezidenta, který se před nikým ze světa nehrbí. Ano, máme hrdého prezidenta hrdé země. Žádný fikus a třtina ve větru. Miloš Zeman."

MZ (zasněně): "Vynikající!"

JO: "Jenže oni jsou proti, chápeš to? Už mi odpověděl i Sean Spicer. A pěkně mě naštval."

MZ: "To je ten Trumpův mluvčí, co varoval novináře před následky, když budou snižovat nadšení z prezidenta? Ten mi připadal docela rozumnej. Co ti napsal?"

JO: "Vlastně jen jedno slovo. Přeložil jsem si to přes Google. Znamená to 'Ne'."

MZ: "To je teda hnůj a póvl. Přitom jsme Donaldovi vyšli vstříc v tom blahopřání po volbách."

JO: "Myslíš, jak tehdy naléhal, abychom o něm nepsali, že je 'American Miloš Zeman'? Když už prý na té paralele trváme, tak abys sebe označil za 'Czech Donald Trump' Taky si myslím, že by nám to měli oplatit."

MZ: "A já už začal trénovat, jak se anglicky řekne 'novinářský šílenec'. Dz džernalistik lunatik! Jakže se to mělo celé odehrát?"

JO (vytahuje z kapsy list papíru): "V den našeho přijetí v Bílém domě měl vyjít v novinách článek, že se Donald Trump schází s prezidentem Čečenska. Ty bys měl ty noviny u sebe a v Oválné pracovně bys je Trumpovi předal. Pohrozil bys mu hůlkou jako tuhle Sobotkovi - to se lidem líbilo - a prohlásil bys, že to psal novinářský šílenec a že je to urážka naší vlasti. Donald by se tvářil zkroušeně, snažil by se z toho vykroutit, tvrdil by, že jeho vláda se nevměšuje do činnosti médií, a nakonec by přiznal, že článek nereflektuje oficiální pozici Spojených států."

MZ: "Nádherná představa! A oni pro nás nechtějí udělat ani takovouhle hloupost?"

JO: "Taky to nechápu. (Bojovně se napřímí.) Ale my jim to nedarujeme. Poslyš, v září budete s Donaldem oba řečnit v OSN. Už jsem to vymyslel - co kdybys jeho projev označil za 'známkování neposlušných žáků'? On určitě někoho zkritizuje, Severní Koreu, Írán, to dělá pokaždé…"

MZ (zasmušile): "Dobře, ale je to teda dost slabá náhrada."

Ovčáčkovi zvoní mobil.

JO: "Haló?" (Chvíli poslouchá, tvář se mu postupně rozjasňuje.) "Vážně? To je skvělé! Miloš bude mít radost. Tak zatím ahoj!"

MZ: "Kdo to byl?"

JO (nadšeně): "Remek! Představ si, Rusové na to kývli! Sice jen Medveděv, ale to nevadí. Dostal od Putina za úkol nechat se od tebe pět minut sekýrovat. V přímém přenosu!"

MZ (stále ne zcela spokojeně): "Vážně? No tak aspoň někdo."

JO: "Prý se mu to nejdřív moc nelíbilo, říkal Remek. Souhlasil, až když mu Putin podepsal další osmdesátipokojovou daču s golfovým hřištěm."

MZ: "Nevím, jestli by mi taky už nebylo líp na Vysočině…"

JO (čím dál nadšeněji): "Neklesej na mysli! Rozehrajeme to ve velkým stylu. Na webu armádní televize vyjde článek, že bychom jim měli být vděční za srpen 1968."

MZ: "Hm. Najde se vůbec ještě v Rusku někdo s tak vylízaným mozkem, aby to napsal?"

JO: "Neboj, jenom přeložíme jeden můj starší článek pro Haló noviny. To bude úplně stačit."

MZ: "Charašó. Jésli chóčeš, já étot článok sám pěreložím do rúskovo jazyká!"

JO (rychle): "Ne, to nebude třeba! Nejedlý se Zbytkem se toho ujmou."

MZ (poprvé za celou dobu se usměje): "Vlastně to nebude tak špatný. Já že jsem ruskej šváb? Ještě budou všichni koukat! Ten tvůj tweet se nakonec bude hodit. Ne abys ho vymazal!"

JO (opatrně): "Ale jeden zádrhel tam je."

MZ: "A jakej?"

JO: "Nepřistoupili na to mávání hůlkou. Medveděv prý prohlásil, že jedině za privátní ostrov v Karibiku. To už se Putinovi zdálo moc."

MZ: "Nevadí, to bude hezký i bez toho. Ale poslyš, teď mě napadá…"

JO: "Copak?"

MZ: "Už se ozval velvyslanec Sečka z Londýna? Co královna?"

 

Právě se děje

Další zprávy