Jan Lipold Jan Lipold | Názory
4. 7. 2012 17:01

Vláda je i s Blažkem plná cajzlů. Ať to svět vidí!

Pravidla nastupování do MHD jsou lakmusovým papírkem demokracie. Zprávy o páté
Vlajky jsou jen začátek. Na známkách mu to bude slušet.
Vlajky jsou jen začátek. Na známkách mu to bude slušet. | Foto: Ondřej Besperát

Vůbec nerozumíme, proč je takové haló kolem toho, že moravské radnice vyvěšují na den svatých Cyrila a Metoděje moravskou vlajku. Letos jich už je „více než 380". Hrdinů rok od roku přibývá!

Ať tam klidně visí celý rok, probůh, to je úplně normální. Morava není Tibet.

Svatých Cyrila a Metoděje? Tak to prr, svatí zůstat můžou, ale umístit slovo „svatý" do názvu státního svátku, to už ne, to jsme si ohlídali. 5. červenec se úředně jmenuje „Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje". 28. září je zase „Den české státnosti", čili svatého Václava si k tomu musíte přimyslet.

Přídavné jméno „svatý" prostě na soupisce státních svátků a významných dní nenajdete. Ani o Vánocích, ani o Dušičkách (to dokonce není ani svátek).  Parlament zřejmě dospěl k názoru, že vypustit svaté z kostela do kalendáře by se rovnalo státnímu převratu. Světskou republiku si pámbíčkáři rozvracet nedáme. Na svaté zapomeňte, státem slavená svatost končí u slova „svátek".

Ohledně nezávislosti vrchní(ho) návladní(ho) panuje lehké zmatení pojmů. Především, protože se jedná o státní zastupitelství, znamená to - ať se nám to líbí nebo ne - že státní zástupci zastupují stát, jsou podřízení státu, který reprezentuje ministr spravedlnosti. Takže ten si může vybírat.

Nezávislost státních zástupců je tedy mýtus, na rozdíl od nezávislosti soudců.

Stejně tak nedává smysl, když někdo, například Petr Nečas, jiným vyčítá, že výběr vrchního žalobce politizují. Státní zastupitelství je zpolitizované už z principu, viz výše. Je to politika.

Nástupní audience moravských velvyslanců.
Nástupní audience moravských velvyslanců. | Foto: Ludvík Hradilek

Po ministerském jmenování Brňáka Pavla Blažka jsme zjistili, že vláda je i přesto až nechutně pragocentristická. Praha má sedm lidí (pokud počítáme i kosmpolitního Schwarzenberga), Brno jen dva (Blažek, Fiala), dva jsou ze Zlínska (Nečas, Hanáková), dva Jihočeši (Kalousek, Kuba), po jednom zástupci má Kladno (Bendl), Jablonec nad Nisou (Drábek) a Hradec Králové (Heger).

Co z toho plyne, těžko říct, ale absence severní Moravy a Slezska jeví se nám poněkud nápadnou. Za Pavla Drobila stále není rovnocenná náhrada.

Prezidentské kanceláři se povážlivě krátí dvoutýdenní lhůta, do které jí přikázal soud zveřejnit platy Ladislava Jakla a Petra Hájka. Prezidentská suita se právě odebrala na státní návštěvu Malajsie a Indonésie, takže s napětím očekáváme, jak to na Hradě stihnou.

Pravidla nastupování do autobusů MHD jsou lakmusovým papírkem demokracie. Když v Praze kdysi cestujícím povolili, že mohou nastupovat i předními dveřmi, což bylo za komunistů zakázané, řada lidí to správně chápala jako dovršení ideálů sametové revoluce.

V Ústí nad Labem nyní naopak nařídili používat k nástupu pouze a jedině dveře u řidiče. Smyslem opatření je zatnout tipec černým pasažérům. Lid zkrátka (nastupovací) svobody zneužíval, a je třeba přitáhnout šrouby. To známe.

Snad za to, že budou dělat revizory, dostanou šoféři alespoň nějaký příplatek.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy