Jan Lipold Jan Lipold | Názory
13. 10. 2018 17:50

Volební předpověď Aktuálně.cz vyšla v 22 z 25 obvodů, lidovce jsme přecenili

Správně jsme předpověděli, že jediným novým senátorem ANO bude Miroslav Adámek (obvod Šumperk).
Pavel Bělobrádek, jeden z poražených.
Pavel Bělobrádek, jeden z poražených. | Foto: Zbyněk Pecák

Předpověď výsledků senátních voleb, kterou Aktuálně.cz sestavilo mezi prvním a druhým kolem, se znovu ukázala jako poměrně přesná. Správně jsme předpověděli vítěze ve 22 z 25 volebních obvodů. Ve třinácti obvodech jsme kromě toho správně tipovali, jestli vítězství bude těsné (do 10 procentních bodů rozdílu), nebo jasné (vyšší rozdíl).

Zmýlili jsme ve dvou sledovaných obvodech, kde jsme tipovali vítězství lidoveckých kandidátů Pavla Bělobrádka (Náchod) a Daniela Hermana (Chrudim). Přecenili jsme sílu "jejich značky" jako známých celostátních politiků a to, jak ve druhém kole dokážou získávat voliče, kteří pro ně před týdnem nehlasovali. (Ve volebním obvodu Chrudim se přihlásilo 14 kandidátů a skoro 70 procent odevzdaných hlasů se v prvním kole rozdělilo mezi 12 neúspěšných, proto se výsledek druhého kola odhadoval obtížně.)

Ve volebním obvodu Domažlice jsme tipovali těsné vítězství Jana Látky (ČSSD) nad Vladislavem Vilímcem (ODS), nakonec těsně vyhrál pan Vilímec.

Správně jsme předpověděli, že jediným novým senátorem ANO bude Miroslav Adámek (obvod Šumperk). Stejně jako to, že celkovým vítězem letošních senátních voleb bude ODS a horní komora parlamentu "zmodrá".

Naplnilo se také naše očekávání, že vyhraje bývalá poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková (obvod Prostějov), že senátorské křeslo v Ostravě obhájí horolezec Leopold Sulovský nebo že v obvodu Svitavy poprvé zvítězí kandidát ODS (Michal Kortyš). Správně jsme předpokládali, že vítězství Lukáše Wagenknechta (piráti) v Praze 8 bude těsné.

V roce 2014 jsme před druhým kolem správně předpověděli vítěze ve 24 z 27 volebních obvodů, v roce 2016 ve 23 z 27 obvodů.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy